Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wybieramy prezydenta Krakowa i radnych. Jak prawidłowo głosować?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Podczas poprzednich wyborów samorządowych w 2018 roku frekwencja w Krakowie wyniosła 55,26 proc. Jaka będzie w tym roku?
Podczas poprzednich wyborów samorządowych w 2018 roku frekwencja w Krakowie wyniosła 55,26 proc. Jaka będzie w tym roku? Anna Kaczmarz
W niedzielę, 7 kwietnia, odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy wybiorą prezydenta Krakowa, a także radnych kolejnej kadencji do Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Rady Miasta Krakowa. Lokale wyborcze w Krakowie będą czynne w godz. 7–21.

Kto może głosować w Krakowie?

Aby zagłosować w wyborach samorządowych w Krakowie, trzeba być osobą stale zamieszkującą na terenie miasta.

W spisach wyborców w wyborach samorządowych znajdą się wyłącznie ci wyborcy, którzy są ujęci w danym obwodzie głosowania na stałe. Liczba wyborców w całym Krakowie wynosi aktualnie 576 844 osoby.

W zaplanowanych na niedzielę wyborach samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby zmienić komisję wyborczą, w której się głosuje, trzeba zaktualizować swój stały adres w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Osoby, które nie są pewne tego, czy są ujęte we właściwym stałym obwodzie głosowania, mogą to samodzielnie sprawdzić za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji.

Natomiast Państwowa Komisja Wyborcza uruchomiła na swojej stronie wyszukiwarkę obwodów, w której każdy, bez konieczności logowania się, może sprawdzić, gdzie znajduje się jego lokal wyborczy w wyborach samorządowych.

Liczba osób zameldowanych w Krakowie na pobyt stały łącznie wyniosła 703 628 (stan na 31 marca). 4 965 osoby złożyły wnioski o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Jak głosować w Krakowie?

Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7 do 21. Przychodząc do lokalu wyborczego w Krakowie, wyborca otrzyma trzy karty do głosowania - z listą kandydatów do rady miasta, do sejmiku województwa oraz na prezydenta Krakowa. Każda karta do głosowania musi być opatrzona pieczęciami: okręgowej komisji wyborczej i obwodowej komisji wyborczej.

Idąc do lokalu wyborczego, trzeba zabrać dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport ze zdjęciem. Może to być także książeczka wojskowa ze zdjęciem, potwierdzająca tożsamość wyborcy. Można też wylegitymować się dowodem osobistym w aplikacji mObywatel. W każdym z lokali wyborczych udostępniane będą długopisy. Można wziąć jednak swój długopis.

Głosowanie polega na postawieniu znaku „X” (stanowiącego co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Znak X stawia tylko przy nazwisku jednego kandydata.

Podsumowując, w Krakowie można będzie pobrać trzy karty z nazwiskami kandydatów na prezydenta miasta, do Sejmiku oraz Rady Miasta Krakowa i na każdej z tych kart, aby głos był ważny, należy postawić tylko jeden znak X przy nazwisku wybranego kandydata.

W przypadku karty dotyczącej wyboru prezydenta Krakowa wydrukowano listy z 9 kandydatami. Dwóch z nich zrezygnowało: Jerzy Muzyk i Stanisław Mazur. Nie było możliwości wydrukowania nowych kart bez ich nazwisk. W związku z tym każda obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek na jej terenie wywiesić obwieszczenie o rezygnacji dwóch wspomnianych kandydatów. Przedstawiciele obwodowych komisji wyborczych wydający karty do głosowania mają też obowiązek informowania o tym, że dwóch kandydatów zrezygnowało i nie można na nich głosować. Jeżeli jednak ktoś odda głos na Jerzego Muzyka, czy Stanisława Mazura, to taki głos będzie nieważny.

Teoretycznie, jeżeli zrezygnuje jeszcze któryś z kandydatów to podobnie też musi się pojawić obwieszczenie w tej sprawie na terenie obwodowej komisji wyborczej i informować o tym będą przedstawiciele tych komisji.

Jakie są uprawnienia wyborców z niepełnosprawnościami?

Wyborcy z niepełnosprawnościami przysługuje prawo do zmiany miejsca głosowania, jeżeli lokal obwodowej komisji wyborczej właściwej dla jego adresu zameldowania nie jest dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jest też możliwość głosowania przy użyciu nakładki na kartę do głosowania w alfabecie Braille'a. W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładkę na kartę.

Wyborcy z niepełnosprawnością, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach.

Jak zapewnić transport do lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami?

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie gminy Kraków. Zapisy będą przyjmowane przez pracowników Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia od 2 do 5 kwietnia w godzinach od 8 do 15 i w dniu wyborów w godz. 7–21 pod numerami telefonów: 12 616 50 76, 12 323 32 40.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W niedzielę wybieramy prezydenta Krakowa i radnych. Jak prawidłowo głosować? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski