OPRAC.: Mateusz Bijak
Uczestnicy niedzielnego 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego 2023
Uczestnicy niedzielnego 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego 2023 wojciech matusik / polskapress
W niedzielnym Cracovia Półmaratonie Królewskim wystartowały 7634 osoby z niemal 50 krajów, a 7589 z nich zameldowało się na linii mety w TAURON Arenie Kraków. Dla 808 z nich oznaczało to również, że zdobyli Królewską Triadę Biegową 2023 za ukończenie 20. Cracovia Maraton, PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców i 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Obejrzyj zdjęcia uczestników półmaratonu w galerii. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Walka o wygraną wśród mężczyzn toczyła się do ostatnich metrów przed metą, która została zlokalizowana na płycie Tauron Areny Kraków. Walkę na finiszu stoczyli dwaj Kinijczycy – Eric Leon Ndiema i Kennedy Kimutai Kaptila. W blasku świateł, przy dopingu kibiców, po zaciętej walce o 0,2 sekundy wygrał Ndiema (1:02:14,3), tym samym sięgając po zwycięstwo w Cracovia Półmaratonie Królewskim drugi rok z rzędu. Kaptila dotarł na metę z wynikiem (1:02:14,5).

Czas zwycięzcy pozwolił na odebranie czeku na 12 tys. zł, czyli – zgodnie z regulaminem – o 2 tys. więcej niż podstawowa nagroda za 1. miejsce. Podium uzupełnił trzeci z Kenijczyków – Benard Kipkorir Koros (1:03:02,9).

Zwyciężczynią wśród kobiet została Hilda Jelagat Kiptum (1:12:51,6), dla której był to debiut w Cracovia Półmaratonie Królewskim. Kenijka o 27 sekund pokonała najszybszą Polkę Monikę Jackiewicz (1:13:18,6), zawodniczkę MKL Szczecin, dla której było to kolejne podium w biegach Królewskiej Triady Biegowej. Jackiewicz zajęła bowiem także 3. miejsce w 8. Cracovia Półmaratonie Królewskim oraz 3. miejsce w 14. Biegu Trzech Kopców. Trzecia w niedzielę była Kenijka Glorius Jepkirui (1:13:45,8).

Tuż za podium uplasowała się Lilia Fiskowicz (1:14:36), stała uczestniczka imprez Królewskiej Triady Biegowej, zwyciężczyni 14. Biegu Trzech Kopców, triumfatorka 17. i 19. edycji Cracovia Maraton. Na 7. miejscu finiszowała wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Katarzyna Jankowska z drużyny Asics (1:19:52).

W ramach 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego rozegrano też Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów, Nauczycieli i Lesników w Półmaratonie. Pełne wyniki można znaleźć w tym miejscu.