Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niegowickim kościele zabrzmiały nowe organy

Barbara Rotter-Stankiewicz
Matka Boża z Niegowici: oryginalny obraz w ołtarzu i jego kopia
Matka Boża z Niegowici: oryginalny obraz w ołtarzu i jego kopia Fot. Barbara Rotter-Stankiewicz
Niegowić. Papieska parafia jak co roku przeżywała wczoraj święto Matki Bożej Wniebowziętej, będącej jej patronką. Była więc uroczysta msza św. i tradycyjny odpust.

Przed liczącym ponad 400 lat obrazem Matki Bożej modlą się nie tylko parafianie, ale i pielgrzymi przybywający do Niegowici. Bo przecież to ten sam wizerunek, przed którym klęczał św. Jan Paweł II, gdy był tu wikarym (1948-49), chociaż kościół był wówczas całkiem inny - drewniany.

Inaczej wyglądał też obraz, od czasów zakończenia I wojny światowej zdobiony - ale i przysłonięty - srebrnymi sukienkami. Zdjęto je dopiero przy okazji renowacji wizerunku w roku 2008. Wtedy to wykonana została kopia obrazu, która od tamtego czasu wędruje po świecie. Pobłogosławiony przez papieża Benedykta XVI wizerunek przyjmowano już w około 600 parafiach: Polski, Włoch, Czech, Austrii, Bośni-Hercegowiny.

Modlono się przed nim nie tylko w kościołach, ale również w szpitalach, szkołach, domach prywatnych a nawet...na dworcach kolejowych, na Kasprowym Wierchu, u stóp wulkanu Etna i w wielickiej kopalni. Teraz przekazują go sobie rodziny koło Ostrołęki.

Inicjatorem renowacji ob-razu, wykonania i pielgrzymowania jego kopii jest pochodzący z niegowickiej parafii ks. Jarosław Cielecki, który wraz z wizerunkiem przemierzył tysiące kilometrów. Jakie znaczenie ma dla niego obraz Matki Bożej Wniebowziętej z Niegowici?

- To jakby część mnie - odpowiada. - Jest związany z moim dzieciństwem i wczesną młodością. To przed nim się modliłem, poczułem powołanie, odprawiałem Mszę św. prymicyjną. Jest mi tak bliski także i dlatego, że modląc się do Maryi Wniebowziętej, otrzymałem łaskę uzdrowienia.

Parafialny odpust to nie jedyne ważne wydarzenie w papieskiej parafii. - Trochę teraz odpoczywamy po ŚDM, podczas których przyjęliśmy 1235 Włochów, dlatego nie będzie w tym roku kolejnej parafiady, ale przygotowujemy się do obchodów 50-lecia kościoła. Będziemy je świętować 25 września - mówi proboszcz ks. Paweł Sukiennik.

W niedzielę po raz pierwszy w kościele zabrzmiały nowe organy. Ich budowa trwała cztery miesiące, zakończyła się w piątek. To 30-głosowy instrument z kościoła z Bergen w Norwegii. Tam zostały zdemontowane, przewiezione do nas i tutaj zbudowane od nowa. Z okazji jubileuszu wydano też książkę pt. „Początek drogi” mówiącą o historii wioski, dworu, kościoła i tutejszych kapłanach, wśród których był święty: Wikary Świata - ks. Karol Wojtyła. Autorami tej publikacji są Piotr Szlezynger i ks. Mieszko Ćwiertnia.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski