Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowej Hucie otwarto Dom Utopii. "Dedykujemy go wszystkim marzycielom" [ZDJĘCIA]

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Joanna Urbaniec / Polska Press
- Udało nam się ożywić kolejne miejsce - powiedziała podczas otwarcia Domu Utopii Małgorzata Szydłowska, współtwórczyni wraz z Bartoszem Szydłowskim najnowszej inicjatywy Łaźni Nowej. W wyremontowanym budynku dawnej szkoły sąsiadującej z teatrem powstała przestrzeń dla artystów i mieszkańców, a na miejscu będą się odbywać warsztaty, koncerty, pokazy filmowe i performance, dyskusje oraz spotkania literackie.

FLESZ - Świat bez kawy i czekolady? To może się zdarzyć

od 16 lat

Przy osiedlu Szkolnym 26 w Nowej Hucie działa już Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii. W budynku opuszczonego szkolnego skrzydła powstało nowoczesne centrum edukacyjne, pracownie rzemieślnicze, przestrzeń spotkań, rezydencje artystyczne oraz strefa ruchu i odpoczynku. Na liczącej łącznie 2 tys. metrów powierzchni będzie realizowana pozateatralna linia programowa Łaźni Nowej. Twórcami projektu są założyciele i dyrektorzy tego teatru, Małgorzata i Bartosz Szydłowscy.

Dom Utopii jest miejscem, które będzie promowało empatię, otwartość, przypominało, że relacje międzyludzkie łączą się w przestrzeni afirmacji, a nie wzajemnej krytyki, niechęci, nienawiści - mówi Bartosz Szydłowski. - Projekt powstawał na różnych zakrętach, ale tak naprawdę one nie mają znaczenia, kiedy przyświeca idea, kiedy ona prowadzi. To jest świadectwo, że wszyscy możemy być marzycielami i oby nas było jak najwięcej. I wszystkim marzycielom dedykujemy ten Dom Utopii

- dodaje.

W budynku, który jednorazowo może pomieścić 600 osób, będą się odbywać warsztaty, dyskusje społecznego uniwersytetu, koncerty, performance oraz działania łączące w sobie nowatorskie pomysły, formy i idee. Centrum ma stać się przestrzenią współdziałania, wymiany oraz wspólnoty środowisk artystycznych i mieszkańców Nowej Huty. Będzie nie tylko dosłownym domem - dla przyjeżdżających do Krakowa artystów współpracujących z teatrem, ale przede wszystkim przestrzenią dedykowaną mieszkańcom. Przestrzeń na swoje działania w Domu Utopii, znajdą również nowohuckie organizacje pozarządowe i lokalni artyści.

To jest dom dla społeczności Nowej Huty, dla ludzi, którzy tutaj żyją. Idea jest taka, by artyści, których zapraszamy do Domu Utopii, inspirowali się historią tej części Krakowa. Mam nadzieję, że to miejsce będzie służyło Nowej Hucie, ale też będzie służyło temu miastu i będzie służyło propagowaniu idei empatii i wrażliwości

- zaznacza Małgorzata Szydłowska.

Współtwórczyni Centrum wskazuje też na pierwszy realizowany w nowym miejscu projekt, czyli cykl pt. „Moje oczy widziały”, w ramach którego mieszkańcy mogą dzielić się zdjęciami z albumów z lat 70. i 80. obrazujących codzienne życie w Nowej Hucie. Z nadesłanych fotografii powstanie prezentowana w Domu Utopii wystawa. Tytuł projektu został zaczerpnięty z reportażu Szczepana Brzezińskiego, elektromontera, który opisał pierwsze lata budowy Nowej Huty.

Koncepcja Domu Utopii nawiązuje do historii dzielnicy oraz bliskiego sąsiedztwa Kombinatu. Prace nad projektem modernizacji rozpoczęły się w 2016 roku. Objęły zarówno wnętrze budynku i aranżację przestrzeni, jak i elewację. Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 23 mln zł. Twórcy Domu Utopii, pozyskali na ten cel 13 mln 150 tys. zł, ze środków Unii Europejskiej, pozostałą kwotę - jako wkład własny - przekazało Miasto Kraków.

Zarówno Teatr, jak i Dom Utopii, powstały w budynkach, które miały inne przeznaczenie i zostały przekształcone - zwraca uwagę prezydent Jacek Majchrowski. - To jest pewien trend, który miasto robi od wielu lat. Przypomnę, że mamy w ten sposób zrobioną Fabrykę Schindlera, mamy w ten sposób zrobiony MOCAK, mamy teraz Teatr KTO. Dałoby się jeszcze kilka wymienić instytucji, które znajdują się w budynkach, które wydawałoby się - przeznaczone są w jakiś sposób na zagładę.

Budynek Domu Utopii składa się z czerech kondygnacji. Na najniższym piętrze znajdują się pracownie plastyczne i rzemieślnicze, m.in. krawiecka, tapicerska, plastyczna, animacji i filmu. Parter jest miejscem spotkań. Będzie tam funkcjonować m.in. galeria, kawiarnia i czytelnia. Na pierwszym piętrze znajduje się przestrzeń aktywności, w której będzie można wprawić swoje ciało w ruch, a także przestrzeń zamieszkania, czyli rezydencje dla artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Ostanie piętro będzie stanowiło zarówno przestrzeń zamieszkania, jak również edukacji. Dla odwiedzających Dom Utopii dostępny będzie także dach, na którym znajduje się taras z widokiem na okolicę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski