W nowym składzie też są mocne

Artur Bogacki
Maria Springwald
Maria Springwald Michał Gąciarz
Wioślarstwo. Czwórka podwójna kobiet, z Marią Springwald (AZS AWF Kraków) w składzie, nowy sezon rozpoczęła od dobrego występu. Wygrała zawody Pucharu Świata w Belgradzie.

W finale rywalizacji w serbskiej stolicy nasze wioślarki od początku prowadziły, na metę dotarły w czasie 6.29,28 min. Holenderki straciły do nich 2,69 s, a Brytyjki - prawie 7 s. Dla Springwald to już trzecie w karierze zwycięstwo w prestiżowym Pucharze Świata. Do tego ma medale mistrzostw Europy oraz olimpijski brąz z Rio de Janeiro (2016).

- Jesteśmy zadowolone ze zwycięstwa - mówi Springwald. - Ten pierwszy Puchar Świata nie miał najmocniejszej obsady, ale i tak trzeba było kogoś pokonać. Wygrałyśmy dwa biegi i to dość pewnie. Wyprzedziłyśmy Holenderki, z którymi przegrałyśmy srebro na igrzyskach w Rio de Janeiro. W ich składzie są dwie nowe zawodniczki.

Zmiany są też w polskiej czwórce podwójnej, w której „biało-czerwone” wywalczyły w Rio de Janeiro brązowy medal olimpijski. Po zwycięstwo na Bałkanach nasze zawodniczki popłynęły w innym składzie - z medalowej ekipy zostały Agnieszka Kobus i Maria Springwald, a Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann (młodzieżowe mistrzynie świata w czwórce) zastąpiły Monikę Ciaciuch i Joannę Leszczyńską. Takie zestawienie zostało ostatecznie wybrane przez sztab szkoleniowy kadry po okresie przygotowawczym.

- W takim składzie pływałyśmy praktycznie przez dwa ostatnie miesiące na zgrupowaniach, przygotowywałyśmy się do Pucharu Świata w Belgradzie. Według mnie to dobre ustawienie. Na pewno trzeba jeszcze pracować, bo jest co poprawiać. Możemy pływać jeszcze szybciej - mówi Springwald. Jak dodaje, nie ma pewności, czy w takim zestawieniu osada wystąpi na mistrzostwach Europy w czeskich Racicach (26-28 maja). To się ostatecznie wyjaśni podczas trwającego w Wałczu zgrupowania reprezentacji

W Belgradzie wystąpili także inni zawodnicy związani z Krakowem. W dwójce podwójnej wiosłował pochodzący spod Wawelu Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa). Wraz z Adamem Wincenciakiem zajęli bardzo dobre, 3. miejsce. W składzie czwórki bez sterniczki były wychowanki AZS AWF Kraków: Anna i Maria Wierzbowskie (obecnie w Lotto Bydgostii). Wraz z klubowymi koleżankami, Moniką Ciaciuch i Joanną Dittmann, wywalczyły 2. miejsce, przegrywając tylko z Holenderkami (o 6 s).

Dla naszych wioślarzy najważniejszą imprezą w tym sezonie będą mistrzostwa świata, które w dniach 24 września - 1 października odbędą się w Sarasocie (USA).