Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ogrodzie Botanicznym w Krakowie słychać hałas z ulicy? Radna zaproponowała ustawienie ekranów akustycznych. Urzędnicy odpowiadają

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Spokojne spacery w ciszy w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie to marzenie mieszkańców. Ekranów akustycznych nie będzie!
Spokojne spacery w ciszy w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie to marzenie mieszkańców. Ekranów akustycznych nie będzie! Anna Kaczmarz/Andrzej Banaś
Radna miejska Małgorzata Kot zwraca uwagę na problem hałasu, który dokucza i nie daje odpocząć w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie. Radna proponuje, by od al. Powstania Warszawskiego wybudować ekrany akustyczne. Jak jednak tłumaczą urzędnicy, jest głośno, ale ekranów nie będzie, ponieważ w 2019 roku negatywną opinię w tej sprawie wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- W imieniu osób odwiedzających Ogród Botaniczny w Krakowie zwracam się z prośbą o podjęcie działań umożliwiających zamontowanie ekranów dźwiękochłonnych wzdłuż alei Powstania Warszawskiego - pisze w interpelacji do prezydenta miasta, radna Małgorzata Kot.

- Hałas dobiegający od alei właściwie uniemożliwia odpoczynek w tej części ogrodu. Dzięki ekranom spokój i ciszę pożądane w tym miejscu dostaną nie tylko szukający tego w centrum miasta mieszkańcy, ale też dzikie zwierzęta licznie zamieszkujące ten najstarszy w Polsce Ogród Botaniczny - podsumowuje radna.

W odpowiedzi na interpelację radnej urzędnicy tłumaczą, że aktualnie montaż ekranów nie jest planowany.

- Jak wynika ze Strategicznej mapy hałasu Miasta Krakowa 2022 poziom hałasu na terenie Ogrodu Botanicznego wynosi od 50 do 70 dB, w zależności od odległości od al. Powstania Warszawskiego, co może powodować dyskomfort osób odwiedzających i odpoczywających na terenie ogrodu (w szczególności w bezpośrednim sąsiedztwie drogi) - wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Apel radnej nie jest pierwszym w tej sprawie, ponieważ już wcześniej mieszkańcy zabiegali o budowę ekranów akustycznych poprzez złożony projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Również i w tym przypadku apel mieszkańców nie przyniósł efektów i stanowisko urzędników było takie samo jak i dziś.

- Budowa ekranów akustycznych w tej lokalizacji była już rozważana w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Złożony i opiniowany wówczas projekt ogólnomiejski pn. "Wokół Ogrodu Botanicznego bez hałasu - budowa ekranu" zakładał montaż ekranów akustycznych przy Ogrodzie Botanicznym od strony al. Powstania Warszawskiego. Projekt został zaopiniowany negatywnie, co wynikało z faktu, że obszar, na którym zlokalizowany jest Ogród, zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa" nie został zakwalifikowany do terenów podlegających ochronie akustycznej - wyjaśnia urząd.

Jak dalej przypominają urzędnicy, teren znajduje się w obszarze układu urbanistycznego "WESOŁA A-650", który wjest wpisany do rejestru zabytków. W związku z tym opinia wydana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w 2019r. była negatywna.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski