Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W parze nauka z biznesem. Dzień Innowacji z Uniwersytetem Pomorskim w Słupsku

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Dzień Innowacji z Uniwersytetem Pomorskim
Dzień Innowacji z Uniwersytetem Pomorskim Łukasz Capar
W auli Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku zorganizowano Dzień Innowacji. Kilkunastu lokalnych przedsiębiorców zaprezentowało najnowsze innowacyjne rozwiązania, produkty oraz oferty pracy dla studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych ze Słupska i regionu. Uczelnia zaprezentowała również własne projekty realizowane we współpracy z partnerami oraz promowała nowe kierunki studiów.

Wydarzenie zgromadziło setki młodych ludzi z całego regionu. Wszystkich powitał dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, rektor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.

- Dla nas to bardzo istotna impreza, gdyż spotykamy się tutaj zarówno z biznesem, jak i naukowcami. Ale przede wszystkim chcieliśmy pokazać projekty innowacyjne i innowacyjne rozwiązania dla uczniów szkół średnich i dla naszych studentów – mówi dr hab. Marek Łukasik, prorektor ds. rozwoju i współpracy Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. - Dzień Innowacji to duża impreza, na którą zaprosiliśmy kilkunastu naszych partnerów biznesowych, ale przybyło także kilkanaście szkół.
Uczniowie to potencjalni studenci, a następnie pracownicy słupskich firm.

- Zależy nam, aby Uniwersytet Pomorski był miejscem spotkań uczniów, którzy stają się naszymi przyszłymi studentami, jak i biznesu, który prezentuje dzisiaj swoje innowacyjne rozwiązania, a w przyszłości będzie przyszłym pracodawcą. Mamy misję do spełnienia jako uniwersytet – chcemy kojarzyć uczniów szkół średnich z pracodawcami, ale i projektodawcami – mówi Łukasik i podkreśla: - Uczelnia przeszła ostatnio bardzo dużą transformację – przede wszystkim stała się uniwersytetem. To działanie nie tylko pojedynczych naukowców, ale ciężka praca wielu pokoleń i otwieranie coraz to nowszych kierunków i specjalizacji. Chcieliśmy skupić wszystkie możliwe działalności – tak humanistyczne, przyrodnicze, ale też techniczne – to także informatyka przemysłowa, komunikacja marketingowa, planujemy otwarcie psychologii.

Uczelnia śledzi, co się dzieje i stara się podążać za potrzebami rynku.

- Dziś technologie offshorowe to jeden z ważniejszych tematów na Pomorzu. Śledzimy wszelkie działanie podejmowane przez biznes. W Ustce powstanie baza, w której będzie można dokonywać napraw bazy na Bałtyku i do tego potrzebujemy specjalistów z zakresu energii odnawialnej. Działamy też przy otwieraniu nowych kierunków, biorąc pod uwagę, że w planach jest także elektrownia atomowa. Bezpośrednio od firm, prawodawców z regionu, możemy się dowiedzieć jakie są tendencje na rynku. Dzięki temu sprawdzamy czy jest potencjał na otwarcie nowego kierunku – mówi Łukasik.

Dzień Innowacji z Uniwersytetem Pomorskim w Słupsku to też inicjatywa wspierana przez Słupską Izbę Przemysłowo-Handlową.

- To wydarzenie to połączenie ludzi, pomysłów i zasobów, a wszystko po to, aby stworzyć innowacje. Jednym z celów Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej jest też pomaganie i wspieranie w promocji innowacyjności, łączenie biznesu i nauki, a tutaj jest bardzo duże pole do popisu. Ciężko samemu biznesowi, czy też samej nauce stworzyć coś fajnego i wprowadzić to na rynek – mówi Robert Firkowski, prezes Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Dopiera współpraca może tego dokonać. Część firm, która dziś tu się wystawia i promuje, jest członkiem naszej izby, a naszym zadaniem jest wspierać te firmy i pokazywać młodym osobom, że przyszłość zależy od nich. Uczelnia uczestniczymy w wielu projektach, jesteśmy zapraszani na konferencje, służymy doradztwem w zakresie biznesu, łączenia uczelni z firmami, w poszukiwaniu wspólnych płaszczyzn, na których uczelnia może pomóc biznesowi – mówi Firkowski.

Ta współpraca już trwa.

- W tym roku powstał fajny kierunek na logistyce – dwie firmy Markos i Mowi uczestniczyły w pisaniu programu. I to jest fajne, że kierunek powstał pod potrzeby lokalnych firm. Studenci po zdobyciu odpowiedniej wiedzy będą mogli wykorzystać ja w pracy już w konkretnej firmie.

Wśród firm oraz partnerów z otoczenia społeczno-gospodarczego biorących udział w wydarzeniu znalazły się m.in. Aerosol Service SP. Z.O.O., Markos SP. Z.O.O., Kaliop SP. Z.O.O., Mowi Poland S.A., Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa, Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Carl Zeiss IQS Software R&D Centre SP. Z.O.O., Witkac SP. Z.O.O., Stako SP. Z.O.O., Seargin, Wojewódzki Urząd Pracy, Urząd Komunikacji Elektronicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza