Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek i sobotę w Tauron Arenie Kraków odbywać się będą mistrzostwa świata w karate kyokushin [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Antonio Pinero (z lewej) i Andrzej Drewniak
Antonio Pinero (z lewej) i Andrzej Drewniak Anna Kaczmarz
Ponad 600 zawodniczek i zawodników z 33 krajów, w tym około 160-osobowa reprezentacja Polski, rywalizować będzie - w obecności maksymalnie tysiąca kibiców - w mistrzostwach świata w karate kyokushin (w konkurencjach wagowych w kumite i kata), które odbędą się w najbliższy piątek (godz. 9-19) i sobotę (godz. 10-16.45) w Tauron Arenie Kraków.

Pierwsze MŚ poza Azją

Będą to pierwsze w historii MŚ w tej dyscyplinie organizowane w Europie. Do tej pory zmagania najlepszych specjalistów kyokushin odbywały się głównie w Japonii i raz w Kazachstanie. Tym razem prawo organizacji tego turnieju otrzymała Polska, która wcześniej aż siedmiokrotnie była gospodarzem mistrzostw Europy.

- Dla nas to zaszczyt, że pierwsze poza Azją mistrzostwa świata w tej dyscyplinie odbędą się w Polsce, w Królewskim Mieście Krakowie. Pragnę wyrazić przekonanie, że wszyscy sportowcy, którzy przyjechali do Krakowa w tak trudnym okresie, będą się u nas czuli dobrze i bezpiecznie, a wyjadą z radością i satysfakcją, a być może i z sukcesami. Województwo wspiera wszystkie wydarzenia sportowe w Małopolsce. W 2023 roku będziemy organizatorami Igrzysk Europejskich. Mistrzostwa świata są dla nas jednym ze sposobów przygotowania się do tego wydarzenia - powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

- Nie tak dawno mieliśmy ogromne obawy, czy uda się nam zorganizować to przedsięwzięcie, choćby z uwagi na COVID-19. Szczęśliwie, dzięki ogromnego zaangażowaniu tu obecnych, niemożliwe stało się możliwe. Zdaję sobie sprawę z wysiłku poniesionego przez Kraków. Mam nadzieję, że wszyscy wyjadą z niego z radością, ciesząc się z odniesionych sukcesów - podkreślił prezydent Światowej Federacji Karate, Hiszpan Antonio Pinero (9. dan).

Spełnione marzenie

Historia karate kyokushin w Polsce liczy niespełna pół wieku. W 1972 roku 25-letni wtedy Andrzej Drewniak, trenujący wcześniej judo, a od 1968 roku prowadzący kursy samoobrony na obiektach Wisły Kraków, uczący się karate z książek, założył na AGH w Krakowie (której był absolwentem), pierwszą w kraju sekcję kyokushin. Stworzył też Polską Organizację Kyokushin Karate. Dwa lata później został pierwszym mistrzem Polski w kategorii średniej, a po roku wziął udział w pierwszych otwartych MŚ w Tokio. Takie były początki kyokushin w naszym kraju.

Dziś wielostylowy Polski Związek Karate może się pochwalić organizacją siedmiu mistrzostw Europy, ponad 220 medalami zdobytymi w mistrzostwach świata i Europy w kyokushin, około 630 klubami (w tym dwie trzecie to kluby kyokushin), wieloma znakomitymi zawodniczkami i zawodnikami, cenionymi trenerami i działaczami. A po prawie półwiecznej działalności środowisko kyokushin - zbierające doświadczenia na arenach całego świata - doczekało się imprezy najwyższej rangi organizowanej w Polsce.

- W 1977 roku na Rynku Głównym w Krakowie prowadziłem pokaz karate kyokushin dla japońskiej wytwórni filmowej, która miała reklamować mistrzostwa świata w Tokio. Miałem ogromną satysfakcję, że po 44 latach mogłem przeprowadzić pokaz promujący mistrzostwa świata w Krakowie. Spełniło się moje największe marzenie, aby je zorganizować w naszym mieście - zaznaczył Drewniak (9. dan), sekretarz generalny KWF, wiceprezes Polskiego Związku Karate i Małopolskiego Okręgowego Związku Karate.

Ukoronowanie pracy

- Karate kyokushin w Polsce narodziło się przed prawie 50 laty w Krakowie. Organizacja mistrzostw świata to wspaniałe ukoronowanie naszej pracy. Każdy z nas stara się przekazywać swoim uczniom to co jest najważniejsze w karate: odwagę do podejmowania decyzji, honor i szacunek dla nauczycieli - powiedział prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Karate Robert Kopciowski (5. dan).

- Patronujemy wielu imprezom, ale mistrzostwa świata w karate są wydarzeniem wyjątkowym, bo po raz pierwszy organizowane w Polsce. I jesteśmy dumni, że odbywają się w Krakowie, że możemy wesprzeć tę imprezę. Karate to nie tylko sport, ale przede wszystkim sztuka walki. Każdy sport wymaga poświęcenia, zwłaszcza fizycznego, ale karate to także wysiłek psychiczny. Kilka lat temu mistrzostwa świata w Krakowie wydawały się być niemożliwe, a jednak stało się to realne. To doskonała promocja nie tylko Krakowa, ale i województwa - powiedział Grzegorz Furgał, doradca Zarządu do spraw Komunikacji i PR Tauron Polska Energia S.A.

Obecni na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele środowiska karate kyokushin - Drewniak, Kopciowski oraz dyrektor organizacyjny MŚ i sekretarz Zarządu MOZK Arkadiusz Sukiennik (4. dan) - podziękowali za ogromną pomoc w zorganizowaniu zbliżającej się imprezy marszałkowi Kozłowskiemu i prezydentowi Pinero, a także firmie Tauron Polska Energia S.A.

Medal będzie sukcesem

Do MŚ w Krakowie zgłosiło się 690 zawodniczek i zawodników z 33 krajów. Ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa sprawiły, że na listach startowych nie ma zawodników z Japonii i Australii, na kwarantannę trafili Turcy. Z niektórych innych krajów niemal w ostatniej chwili wycofywali się pojedynczy karatecy. Spodziewany jest więc udział ponad 600 mistrzów kyokushin, w tym 160-osoba ekipa z Polski.

W MŚ rywalizacja odbywać się będzie w różnych kategoriach wiekowych (młodzicy - 12-13 lat, juniorzy młodsi - 14-15 lat, juniorzy - 16-17 lat, młodzieżowcy - 18-21 lat, seniorzy - powyżej 21 lat, oldboje - powyżej 35 lat) i wagowych. Łącznie rozdanych zostanie 46 kompletów medali. W piątek na siedmiu matach odbywać się będą eliminacje, półfinały i finały we wszystkich kategoriach wiekowo-wagowych - w kumite (walki) i kata (formy) - z wyjątkiem decydujących walk seniorek (w kat. 55, 60, 65 i +65 kg) oraz seniorów (w kat. 70, 75, 80, 90 i +90 kg) i oldbojów (open). Te ostatnie odbędą się na jednej macie w sobotę.

- Biorąc pod uwagę wyniki uzyskane podczas ostatnich mistrzostw Europy - cztery medale, w tym dwa złote - liczymy na udany występ naszych reprezentantów. Wydaje mi się, że jest na to szansa, choć rywale - na przykład z Hiszpanii, Niemiec, Armenii czy Iranu - są bardzo mocni. Nawet jeden medal będzie dla nas sukcesem, ale trzymam kciuki za naszą reprezentację - podkreślił wiceprezes PZK.

- Chcę się zaprezentować z jak najlepszej strony, a co z tego wyjdzie, to się okaże na macie - powiedziała wielokrotna medalistka najpoważniejszych imprez, była mistrzyni świata Anna Lisowska. - Mogę powtórzyć tylko to, co powiedziała moja koleżanka - dodała inna utytułowana zawodniczka Anna Świątkowska (obie YMCA Kraków). - Jestem dobrej myśli, dam z siebie wszystko - zaznaczyła Martyna Kubik (Wielicki Klub Karate Kyokushinkai).

Z troską o zdrowie...

Na trybunach Tauron Areny Kraków będzie się mogło zjawić maksymalnie tysiąc widzów, nie licząc zawodników, trenerów i sędziów. - Działamy w sytuacji covidowej. Jesteśmy i tak szczęśliwie, że może być tysiąc widzów, bo mogła być to impreza bez udziału kibiców - podkreślił prezes MOZK.

- Przygotowaliśmy zabezpieczenie medyczne na tatami i na trybunach. Na tatami będą cztery punkty pomocy medycznej. Mamy zabezpieczony system ewakuacji i transport covidowy. Będzie też polowy punkt medyczny. Publiczność też będzie zabezpieczona - powiedział główny lekarz zawodów dr n. med. Krzysztof Mawlichanów (2. dan).

Głównym organizatorem MŚ jest Małopolski Okręgowy Związek Karate, który w tym zakresie działa w porozumieniu z Polskim Związkiem Karate (PZK) oraz Światową Federacją Karate (KWF). Patronat honorowy nad mistrzostwami objął Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego. Partnerem głównym mistrzostw jest Województwo Małopolskie, a sponsorem strategicznym Tauron Polska Energia S.A. W gronie partnerów wspierających organizację MS jest Firma JONIEC - ogrodzenia elewacje ARKA Kancelaria Księgowo-Podatkowa Janusz Ziecina, Miasto i Gmina Skawina, GSU S.A., KWIATOSFERA.

Program mistrzostw świata w karate kyokushin w Tauron Arenie Kraków

19.11.2021 (piątek)

  • 8:30 - otwarcie bramek dla publiczności
  • 9:00 - rozpoczęcie rywalizacji na siedmiu matach (tatami)
  • 19:00 - zakończenie rywalizacji we wszystkich kategoriach z wyjątkiem półfinałów i finałów w kumite seniorek i seniorów

20.11.2021 (sobota)

  • 9:00 - otwarcie bramek dla widzów
  • 10:00–11:30 - oficjalne otwarcia MŚ i pokaz w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza
  • 11:30-11:40 - pokaz kata w wykonaniu złotych medalistów tej konkurencji
  • 11:40-11:45 - pokaz kata w wykonaniu Jesusa Talana i Ruben Rodriguez
  • 11:55-12:00 - pokaz technik dozwolonych i niedozwolonych w wykonaniu Krzysztofa Kopciowskiego i Konrada Kopciowskiego
  • 12:00-12:50 - walki półfinałowe seniorek i seniorów
  • 12:50-13:00 – występ wokalny Mia Dre
  • 13:00-13:30 - pokaz w wykonaniu żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich
  • 13:30-14:00 - walki finałowe kobiet
  • 14:00-14:10 – pokaz japońskich bębniarzy „Taiko”
  • 14:10-14:40 - pokaz karate (samoobrona, łamanie twardych przedmiotów i inne)
  • 14:40-14:50 - pokaz japońskich bębniarzy „Taiko”
  • 14:50-15:30 - walki finałowe mężczyzn
  • 15:30-16:45 - dekoracja medalistów i zakończenie zawodów
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski