Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Piotrkowicach Małych już rozpoczęli walkę o uczniów

Aleksander Gąciarz
Uczniowie technikum prezentują urządzenie wykonane podczas zajęć praktycznych
Uczniowie technikum prezentują urządzenie wykonane podczas zajęć praktycznych Aleksander Gąciarz
W czerwcu naukę w Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych rozpoczęło tylko nieco ponad 60 pierwszoklasistów. W szkole już teraz myślą o tym, by znacząco poprawić ten wynik w następnym roku

Pierwszym krokiem w tym kierunku miały być zorganizowane w poniedziałek Dni Doradztwa Zawodowego. - Korzystamy z tego, że jest akurat Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych i postanowiliśmy skorzystać z tego pretekstu. Nie ukrywam, że jest to już początek rywalizowania o uczniów. Chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważna jest branża zawodowa i mamy nadzieję, że uda nam się trafić z tym przekazem - mówi dyrektor zespołu Aneta Dziedzic.

A koordynujący DDZ z ramienia szkoły Grzegorz Fundament wylicza, że na zaproszenie odpowiedziała młodzież z trzecich klas gimnazjalnych oraz klas ósmych szkół podstawowych z gmin Proszowice i Koniusza, przedstawiciele okolicznych firm, Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Proszowickiej, delegacja Młodzieżowego Centrum Kariery w Miechowie. Swój dorobek pokazali też uczniowie z różnych kierunków nauczania piotrkowickiego zespołu. Można zatem było obejrzeć maszyny rolnicze, pojazdy różnego typu, spróbować potraw przygotowanych w pracowni żywienia itp. - Do tej pory zawsze robiliśmy takie prezentacje to podczas dni otwartych w kwietniu. Teraz zrozumieliśmy, że to za późno. Ale w kwietniu dni otwarte połączone z pokazami sprzętu rolniczego też będą - zapewnia Grzegorz Fundament.

Wszystkie te działania mają spowodować, że nie powtórzy się sytuacja z czerwca, gdy w wyniku rekrutacji szkołę zasiliło zaledwie 60 uczniów kierunków dziennych. - Naszym zamiarem jest zdecydowana poprawa tego wyniku. Powinno nam być o tyle łatwiej, że szkoły podstawowe i gimnazjalne opuści o 70 procent więcej absolwentów niż przed rokiem. Plan minimum to 100 uczniów w klasach pierwszych na kierunkach dziennych - zapowiada Aneta Dziedzic.

Taka liczba pierwszoklasistów pozwoliłaby na utworzenie trzech oddziałów technikum i jednego szkoły branżowej (dawna zasadnicza szkoła zawodowa). W ubiegłym roku tej ostatniej nie udało się utworzyć i teraz jest problem. Gdy uczniowie nie radzą sobie z programem technikum, nie mają się gdzie przenieść. - W przypadku szkoły branżowej liczymy na kierunki mechanik pojazdów samochodowych i operator maszyn rolniczych. Dobrze byłoby tech uruchomić kierunek gastronomiczny, tym bardziej, że wszystkie zajęcia możemy prowadzić na miejscu - dodaje dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski