Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Podgórzu, Mistrzejowicach i Bieńczycach kamer potrzeba najbardziej

Piotr Tymczak
Większość krakowian uważa, że w mieście powinno być więcej kamer oraz że nie naruszają one prawa do prywatności
Większość krakowian uważa, że w mieście powinno być więcej kamer oraz że nie naruszają one prawa do prywatności FOT. TOMASZ HOŁOD
Bezpieczeństwo. Ponad połowa badanych krakowian oczekuje rozbudowy systemu monitoringu we wszystkich dzielnicach.

Monitoring miejsc publicznych uznaje za skuteczny 78,3 procent badanych. 76,9 proc. zgadza się z opinią, że wykorzystanie mo­nitoringu jest w dzisiejszych czasach niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.

Ponad połowa ankietowanych (53,1 proc.) uważa, że w Krakowie powinno być więcej kamer, natomiast ponad połowa (57,5 proc.) nie podziela opinii, że rozbudowa systemu monitoringu będzie prowadzić do naruszania prawa do prywatności zwykłych mieszkańców.

Takie są wyniki badań, które na zlecenie miasta przeprowadziło Biuro Badań Społecznych Obserwator, we współpracy z Katedrą Socjologii Prawa UJ. Celem było uzyskanie informacji o opiniach mieszkańców Krakowa na temat skutecznych metod zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, z uwzględnieniem opinii związanych z mo­ni­toringiem wizyjnym. Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów telefonicznych w styczniu i lutym tego roku. W sumie przepytano 1812 dorosłych krakowian.

– Z tego, co powiedzieli mieszkańcy, trzeba wyciągać wnioski – podkreśla prof. Janina Czapska z UJ, przewodnicząca zespołu ds. monitoringu. Został on powołany przez prezydenta Krakowa w zeszłym roku – po tym, jak w referendum większość krakowian (prawie 70 proc.) była za stworzeniem systemu mo­ni­toringu. Dodatkowy sondaż miał pomóc zespołowi w rekomendowaniu odpowiednich rozwiązań.

W tym celu badania przeprowadzono też z podziałem na dzielnice. Największy odsetek odpowiedzi (66 proc.), że powinno być więcej kamer mo­nitoringu, odnotowano w Mi­strze­jowicach. Tego samego zdania jest 60 procent podgórzan i mieszkańców Bieńczyc. Wysoki, ponad 50-procentowy odsetek wnioskujących za większą liczbą kamer był też na Prądniku Białym i Starym Mieście, w Bie­żanowie-Proko­cimiu, Krowo­drzy i na Grzegórzkach.

Wśród trzech dzielnic, gdzie poparcie było najmniejsze (ponad 40 proc.), znalazły się Czy­żyny i Dębniki, a na końcu Nowa Huta. Prof. Czapska przypomina, że na terenie Nowej Huty już są 23 kamery. W sumie w Krakowie jest ich 89.

Zespół ds. monito­ringu dziś odbędzie ostatnie posiedzenie, podczas którego przegłosuje, ile docelowo zarekomendować kamer w Krakowie, kiedy powinno się je zainstalować, ile będzie to kosztować. Prof. Czapska jest zwolenniczką wprowadzania dynamicznego monitoringu, a więc przenoszenia kamer ze względu na zmieniające się obszary zagrożenia. Szczegóły poznamy jednak po tym, jak zespół przegłosuje końcowe sprawozdanie ze swoich prac.

W ramach badań przeprowadzonych na zlecenie miasta pytano także o kwestie związane z poczuciem bezpieczeństwa. Zdaniem zdecydowanej większości respondentów najskuteczniejszym rozwiązaniem w tym zakresie jest zwiększenie liczby patroli policji (85 proc. pozytywnych wskazań), zapewnienie dzieciom i młodzieży atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego (83 proc., najmocniej za tym optowali mieszkańcy Grzegó­rzek, Dębnik oraz Podgórza Du­chackiego) oraz lepsze oświetlenie ulic (81 proc., szczególnie zależy na tym Bieńczycom).

Natomiast zwiększenia liczby patroli straży miejskiej chcieliby głównie mieszkańcy Prądni­ka Białego, a ci ze Zwierzyńca widzieliby za to na ulicach więcej patroli policji.

Za monitoringiem miejsc publicznych byli szczególnie krakowianie mieszkający na Starym Mieście. Z kolei ograniczenie liczby punktów sprzedaży alkoholu wskazali głównie ankietowani mieszkańcy Bieńczyc, Bieżanowa-Prokocimia oraz Prądnika Białego.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski