Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podniosłym nastroju

Redakcja
Z ks. dr. STANISŁAWEM SZCZEPAŃCEM, konsultorem Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, rozmawia Grażyna Starzak

Czeka nas wielkie wydarzenie – beatyfikacja Jana Pawła II. Jaki jest przebieg liturgii Mszy św. z tej okazji?

– Sam obrzęd beatyfikacji jest krótki. Odbywa się na początku Mszy św., po akcie pokuty. Przebieg beatyfikacji jest podobny, niezależnie od tego, kim jest kandydat na ołtarze. Najpierw biskup diecezji, która prowadziła proces beatyfikacyjny, razem z postulatorem procesu, kierują do Ojca Świętego prośbę o beatyfikację danej osoby. Później Ojciec Święty wygłasza formułę, w której stwierdza "…zezwalamy, aby odtąd Czcigodnemu Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II… przysługiwał tytuł Błogosławionego…”. Po tym ogłoszeniu następuje śpiew antyfony, odsłonięcie obrazu nowego Błogosławionego i przyniesienie do ołtarza relikwii. Są to pierwsze akty czci, jakie Kościół okazuje nowemu Błogosławionemu. Potem biskup, który prosił o beatyfikację, składa Ojcu Świętemu dziękczynienie. Przebieg liturgii jest szczegółowo opisany w specjalnej książeczce. Została wydana przez Watykan w sporym nakładzie. Myślę, że przynajmniej części pielgrzymów z Polski uda się ją zdobyć.

Czy w koncelebrze Mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II będą duchowni z Polski?

– Na pewno będą kardynałowie i biskupi z Polski. Jeśli chodzi o księży, to na pewno będzie postulator procesu – ks. dr Sławomir Oder. Być może jeszcze ktoś, ale na pewno to nie będzie jakaś spora grupa. Teraz w Rzymie odchodzi się od zwyczaju bardzo licznej koncelebry.

Beatyfikacji Jana Pawła II dokona osobiście Benedykt XVI. Czy ten fakt będzie miał wpływ na przebieg Mszy św. z tej okazji?

– Raczej nie. Poza drobnymi szczegółami. Jeśli Mszy beatyfikacyjnej przewodniczy papież, to sam odczytuje dekret beatyfikacyjny. W przypadku, gdy papieża ktoś reprezentuje, w czasie beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki był to abp Angelo Amato, trzeba zaznaczyć, że czyni to w imieniu Ojca Świętego. Podczas beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II takiego wstępu nie będzie. I jeszcze jedno. Przed końcowym błogosławieństwem będzie modlitwa Anioł Pański, a w tym przypadku "Wesel się Królowo miła”, bo jest okres wielkanocny. Nie jest to jednak szczególna cecha Mszy beatyfikacyjnej. Nowością, choć niedotyczącą wprost udziału papieża, jest wspólne przygotowanie, zamieszczone w książeczce beatyfikacyjnej. Zgromadzeni na placu św. Piotra będą śpiewać Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a każda z pięciu części będzie poprzedzona wybranym fragmentem z przemówień Jana Pawła II i będzie śpiewana w innym języku. Ostatnia część będzie po polsku.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się w Święto Miłosierdzia Bożego. Czy w związku z tym przebieg tego święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach będzie inny niż zwykle?

– Będzie przebiegać tak, jak co roku, tylko w bardziej podniosłym nastroju. Do beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II nawiązywać będą biskupi i księża w czasie poszczególnych Mszy św. Przy okazji warto przypomnieć, że największa grupa wiernych będzie przeżywać ten dzień we własnej parafii, a głównym przeżyciem będzie przyjęcie Jezusa w komunii świętej, podczas uroczystej Eucharystii. Jan Pa–weł II bowiem prowadzi nas do Jezusa i Jego Matki Maryi. Centrum Jana Pawła II przygotowało opracowania, które pomagają w głębszym duchowym przeżyciu beatyfikacji i rozpoczęciu dziękczynienia już w Niedzielę Miłosierdzia po południu. Materiały te można znaleźć na stronie internetowej adoremus.pl.

Rozmawiała: GRAŻYNA STARZAK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski