Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pogoni za dziełami sztuki, które zaginęły

Łukasz Gazur
Konferencja. W Krakowie odbyła się dwudniowa konferencja "Zrabowane-odzyskane", dotycząca problematyki ukradzionych przez nazistów i Armię Czerwoną dzieł sztuki w czasie II wojny.

- Kraków ma szczególny tytuł do przeprowadzenia takiej konferencji. Niemieckie rabunki zaczęły się tu już jesienią 1939 r. Rachunek krakowskich strat dóbr kultury nie został w pełni zamknięty do dzisiaj. Triumfalnie wrócił w 1946 r. ołtarz mariacki.

Po latach wróciły arrasy i inne skarby wawelskie wywiezione z kraju w obawie przed grabieżą wojenną - mówi prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, w którym odbywała się konferencja.

Od początku lat 90. Polsce udało się odzyskać kilkadziesiąt dzieł sztuki utraconych w wyniku II wojny światowej. W ostatnich latach do Polski wróciły m.in. obrazy "Via Cassia koło Rzymu" Oswalda Achenbacha, "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego, "Schody pałacowe" Francesco Guardiego, "Przed polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" Juliana Fałata, "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, "Czaty" Józefa Brandta.

- Wciąż czekamy na odnalezienie i powrót dwóch spośród sześciu wielkich malowideł Hansa z Kulmbachu: "Nawrócenie cesarzowej Faustyny" i "Ścięcie św. Katarzyny", zrabowanych przez Niemców z kościoła Mariackiego - dodaje Jacek Purchla.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poszukuje prawie 7 tys. obrazów polskich twórców, w tym m.in.: 47 obrazów Aleksandra Gierym-skiego, 36 Jana Matejki, 59 Jacka Malczewskiego, 29 Stanisława Wyspiańskiego, a także 7,5 tys. obrazów malarzy zagranicznych, w tym Rubensa i Rembrandta. Za najcenniejszą stratę wojenną uważany jest "Portret młodzieńca" Rafaela, własność Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

- W prowadzonej przez nas bazie strat znajduje się obecnie 63 tys. pozycji. Niektóre prawdopodobnie zostały utracone bezpowrotnie, niemniej szukamy cały czas - twierdzi Jacek Miler, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN, które wspólnie z MCK organizuje krakowską konferencję.

Zwraca uwagę, że obiektów jest w istocie więcej, gdyż często jako jedną pozycję wykazuje się np. zbiór monet.

- Obecnie prowadzimy 47 spraw związanych ze zwrotem odnalezionych dóbr kultury. Nie jest to jednak proste, gdyż prawodawstwa w tej kwestii, są w poszczególnych krajach zróżnicowane. Dobrze się nam współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi. Po wielu latach nawiązano również dobre stosunki z władzami niemieckimi - dodaje Miler.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski