Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce niewiele osób zna zasady pierwszej pomocy

Janusz Michalczak
Ratownictwo. Jedną z pośrednich przyczyn dużej liczby ofiar śmiertelnych na drogach jest nieumiejętność udzielania pierwszej pomocy. Oficjalnie mówi się, że zna je co czwarty Polak.

Prawdopodobnie jednak rzeczywistość jest dużo bardziej smutna. Jedną z nielicznych organizacji, które starają się systematycznie popularyzować w naszym kraju zasady udzielania pierwszej pomocy i szkolą młodzież jest Polski Czerwony Krzyż.

Bierni możemy mieć duże kłopoty

– To prawda, że niewiele osób wie, jak nieść niezbędną pomoc w __nagłych wypadkach. Przyczyną nieudzielania jej jest niewiedza lub zwykły ludzki strach – podkreśla lekarz Tomasz Klimczyk, szef Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie. Należy dodać, że w świetle obowiązujących przepisów prawa nieudzielenie pierwszej pomocy jest karalne, bowiem zgodnie z artykułem 162 Kodeksu karnego:

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.__

W Polsce upowszechnianiem wiedzy na temat ratowania ludzkiego życia zajmuje się Polska Rada Resuscytacji, która opracowała wytyczne dotyczące udzielania pierwszej pomocy.

– Postępując zgodnie z nimi, należy najpierw sprawdzić własne bezpieczeństwo w miejscu wypadku, a następnie ocenić stan świadomości osoby poszkodowanej, pytając głośno, czy wszystko jest w porządku i __delikatnie potrząsając pacjentem. Kolejnym krokiem jest udrożnienie dróg oddechowych poprzez lekkie odchylenie głowy ofiary wypadku – stwierdza Tomasz Klimczyk.

W przypadku całkowitego braku oddechu lub oddechu nieprawidłowego należy: zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999 i rozpocząć tak zwaną resuscytację krążeniowo-oddechową , popularnie określaną jako sztuczne oddychanie, polegającą na wykonywaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej przerywanych dwoma wdechami powietrza w __usta pacjenta.

Realistyczne rekwizyty uczą skutecznie

W Krakowie jest tylko jedna 34-osobowa Grupa Ratownictwa PCK. _– Zdobywaniu wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy sprzyjają kursy oraz zawody, szczególnie rywalizacja zespołów szkolnych _– podkreśla Barbara Durmała, wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Krakowie.

26 kwietnia w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 przy al. Mickiewicza odbył się rejonowy etap XXII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK Kraków 2014 dla szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie 3-etapowego konkursu rywalizują ze sobą pięcioosobowe zespoły. Szesnaście najlepszych drużyn spotka się w ogólnopolskim finale, podczas którego zawodnicy muszą udzielić pierwszej pomocy na specjalnie zaaranżowanych na potrzeby mistrzostw stacjach.

Pozorowane wypadki przygotowywane są przy użyciu profesjonalnych środków oraz rekwizytów i wyglądają bardzo realistycznie – dodaje lek. Tomasz Klimczyk. – Konkurs na wyższych etapach organizowany jest w przestrzeni miejskiej, aby jak najwięcej osób mogło być świadkami rywalizacji. Dzięki temu obserwatorzy widzą, jak należy udzielić pomocy przedlekarskiej.

Pierwsze miejsce zajął zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego , II – z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego, III – z VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski