W Polsce znalazł azyl. Odpłacił się medalem

Jan Otałęga
Lekkoatletyka. W mistrzostwach Europy w Zurychu Polacy zdobyli 12 krążków (2 złote, 5 srebrnych, 5 brązowych), co nam dało 6. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Końcówka mistrzostw przyniosła nam kolejne sukcesy. Po raz pierwszy na ME Polska zdobyła medal w maratonie. Wygrał Włoch Daniele Meucci (2:11.08), a 2. był Yared Shegumo (2:12.00) – Etiopczyk, który od 15 lat mieszka w Warszawie. Wybrał Polskę, bo bał się u siebie powołania do wojska i wysłania na wojnę do Erytrei. Maratonu nie ukończyli: mieszkający w Muszynie Henryk Szost oraz wyraźnie przewodzący stawce do 35. kilometra Marcin Chabowski.

Polacy udanie pobiegli w sztafecie 4x400 m. Na ostatniej zmianie Jakub Krzewina znakomitym finiszem wyprowadził polski kwartet na 3. miejsce (2.59,85). Wygrali Brytyjczycy (2.58,79) przed Rosją (2.59,38). – Nie chciałem być czwarty, przez cały bieg wierzyłem w medal – stwierdził Krzewina, który niedawno przez trzy lata był zawodnikiem AZS AWF Kraków i trenował u Lecha Salamonowicza.

W sobotę wywalczyliśmy trzy trofea. Srebro w rzucie młotem, wynikiem 82,05 m, zdobył Paweł Fajdek. O 64 cm dalej rzucił Węgier Krisztian Pars.

– To srebro ma dla mnie wartość złota – powiedział nasz mistrz świata z Moskwy. – Jeszcze tydzień temu przez ból pleców rzucałem tylko 75 m. W Zurychu poczułem się lepiej, ale jeszcze nie byłem w optymalnej formie.

Srebro przypadło również tyczkarzowi Pawłowi Wojciechowskiemu, mistrzowi świata z Daegu. W Zurychu poza konkurencją był Francuz Renaud Lavillenie – 5,90. Polak w pierwszej próbach zaliczał 5,50, 5,65 i 5,70.

– Przegrałem tylko z niezwyciężonym w ostatnim czasie Francuzem. Ten medal ma dla mnie olbrzymią wartość, bo wróciłem na podium po długim leczeniu kontuzji. Dedykuję go babci, walczącej właśnie z chorobą – mówił Wojciechowski.

Bieg na 800 m staje się polską specjalnością. Po dwóch medalach biegaczy niespodziewanie brąz dołożyła, z rekordem życiowym 1.59,63, Joanna Jóźwik.

Największy plon medalowy na ME w Zurychu zebrali: Wielka Brytania 23 (12–5–6) i Francja 23 (9–8–6). Gwiazda nr 1 mistrzostw? Zapewne objawienie z Holandii, dwukrotnie złota w sprintach Dafne Schippers, i to mimo zgubienia pałeczki w finale sztafety.

Polscy medaliści ME 2014

Złoto: Anita Włodarczyk (młot), Adam Kszczot (800 m),

srebro: Paweł Fajdek (młot), Artur Kuciapski (800 m), Yared Shegumo (maraton), Paweł Wojciechowski (tyczka), Krystian Zalewski (3000 m z przeszkodami),

brąz: Joanna Fiodorow (młot), Joanna Jóźwik 800 m, Tomasz Majewski (kula), Rafał Urbanek (dysk) oraz Rafał Omelko, Kacper Kozłowski, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina (sztafeta 4x400 m).