Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek premiera raportu „Państwo i My. Osiem grzechów głównych Rzeczpospolitej ” na konferencji prasowej Open Eyes Economy Summit

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
W poniedziałek, 16 listopada o 12.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się konferencja prasowa, w trakcie której zostanie zaprezentowany raport „Państwo i My. Osiem grzechów głównych Rzeczpospolitej – 5 lat później”", opracowany zespół ekspertów Open Eyes Economy HUB pod redakcją prof. Jerzego Hausnera raport . Po wystąpieniu prof. Jerzego Hausnera odbędzie się briefing prasowy dotyczący piątej edycji Open Eyes Economy Summit z udziałem zastępcy prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców Bogusława Kośmidera. Konferencja będzie transmitowana w internecie, a czynny udział będzie można wziąć w niej za pośrednictwem aplikacji Zoom.

Wspomniany dokument, zapowiadają organizatorzy wydarzenia, bezkompromisowa wiwisekcja polskiej państwowości. Znaleźć w nim można szczegółową analizę każdej dziedziny życia społecznego, na którą wpłynęła pandemia COVID-19 – od ochrony zdrowia, przez gospodarkę, samorządność terytorialną, kulturę, edukację, aż po gospodarowanie wodą.

Z perspektywy pacjentów ogromnym problemem jest paraliż działalności leczniczej szpitali (także tych niededykowanych wyłącznie do walki z pandemią). Szpitale wstrzymały lub znacznie ograniczyły bieżącą działalność, co stanowi poważne zagrożenie dla pacjentów ze schorzeniami innymi niż zakażenie SARS-CoV-2. Dopiero gwałtowny wzrost zachorowań wymusił na rządzie szybkie zwiększenie liczby łóżek dla chorych na COVID-19. Udawało się z trudem zwiększać liczbę sprzętu (w tym respiratorów), natomiast nie było możliwe poradzenie sobie z nabrzmiałym od wielu lat problemem zbyt małej (w stosunku do potrzeb) liczby lekarzy i pielęgniarek – czytamy w raporcie „Państwo i My”.

W dokumencie pojawia się również odniesienie do pierwszego opracowania pod tym tytułem opublikowanego w 2015 roku. Autorzy, opierając się na interdyscyplinarnej, specjalistycznej wiedzy oraz powołując się na niezależne dane i statystki, wyliczają symboliczne „grzechy” naszego państwa: brak wyobraźni strategicznej i suwerennej myśli rozwojowej, niezdolność posługiwania się różnymi trybami rządzenia, rozmyty ład konstytucyjny, formalistyczny legalizm, destrukcja sfery publicznej, unikanie rządzenia i ucieczka od odpowiedzialności, obywatelska pasywność i roszczeniowość, a także systemowa niezdolność do kojarzenia bezpieczeństwa i rozwoju. W dokumencie nie brakuje gorzkich słów: ,,W grzechach głównych tkwimy od dawna, zakorzeniły się i trudno je wyplenić. Problem w tym, że w ciągu ostatnich lat nie tylko nie podejmowano takiego wysiłku, ale przeciwnie – trwanie w grzechu oficjalnie uznano za cnotę" – piszą autorzy „Ośmiu grzechów Rzeczypospolitej – 5 lat później”.

Partnerem Głównym publikacji „Państwo i My. Osiem grzechów głównych Rzeczypospolitej – 5 lat później” jest Miasto Kraków. o godzinie 12.40 nastąpi briefing prasowy z udziałem prof. Jerzego Hausnera, przewodniczącego Rady Programowej OEES, zastępcy prezydenta Krakowa Bogusława Kośmidera, dyrektora kreatywnego OEES Mateusza Zmyślonego oraz Dyrektora Organizacyjnego OEES Tomasza Wojtas. Podczas briefingu krótko zostaną omówione program, założenia oraz formuła tegorocznego Open Eyes Economy Summit. Spotkanie poprowadzi przewodniczący Rady Instytutu Wspólnot Obywatelskich Tomasz Janowski.

Tegoroczna edycja Open Eyes Economy Summit odbędzie się w dniaach 17 i 18 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Uczestniczyć w niej będzie można za pomocą platformy streamingowej, która pozwoli przenieść zarówno wystąpienia, jak i cenne dodatki w postaci networkingu czy stoisk partnerskich OEES, do mieszkań uczestników Kongresu.

Organizatorzy OEES kolejny raz zadbali o interdyscyplinarność programu oraz głośne nazwiska. W tym roku na mównicy pojawią się m.in. prof. dr hab. Muhammad Yunus (laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2006 roku), Irina Bokowa (była dyrektor generalna UNESCO), Johannes Hahn (komisarz KE ds. budżetu i administracji), prof. AKL Aleksandra Przegalińska-Skierkowska (ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji), Mirosław Proppé (prezes zarządu WWF Polska), Johanna Hulkko (przedstawicielka Ministerstwa Edukacji i Kultury Finlandii), Luca Jahier (b. przewodniczący Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego), prof. SWPS dr hab. Aleksandra Cisłak-Wójcik, Przemysław Staroń (laureat Global Teacher Prize 2020), dr Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (aktywistka i posłanka na Sejm RP IX Kadencji, Rafał Sonik (rajdowiec, prezesa Stowarzyszenia Czysta Polska), Marta Frej – ilustratorka i malarka czy Paweł Althamer – rzeźbiarz i performer.

Piąta edycja OEES jak co roku opiera się na kilku blokach tematycznych – w tym roku będą to: FIRMA-IDEA, MIASTO-IDEA, MARKA – KULTURA oraz ŁAD MIĘDZYNARODOWY. W ramach tego pierwszego zaplanowano ścieżki tematyczne „Człowiek w środowisku sztucznej inteligencji” oraz „Uwspólnianie zasobów i dobra wspólne”. W bloku MARKA – KULTURA zostaną poruszone dwie arcyważne kwestie: „Antropocen – zarządzanie światem” oraz „Edukacja – nowa generacja”. Blok MIASTO-IDEA przyniesie natomiast dwa równie istotne tematy: „Solidarni w rozwoju” oraz „Architektura i adaptacja miast do zmian klimatu”.
W ramach bloku ŁAD MIĘDZYNARODOWY o ekonomii po pandemii opowie dyrektor regionalny Banku Światowego na Chiny, Mongolię i Koreę Martin Raiser. Wystąpienie dotyczące grożącego nam kryzysu wodnego przedstawi dr Guy Alaerts z IHE Delft Institute for Water Education. Przy mównicy stanie również Mauricio Voivodic, prezes zarządu WWF Brazylia, który zada retoryczne pytanie „Czy możemy przetrwać bez lasów?”.

Program

OEES Prolog,, 16 XI 2020, godz. 12.00
Międzynarodowy Ogród Sztuki (uczestnictwo w konferencji online). Akredytacji i rejestracji można dokonać za pośrednictwem strony: www.rejestracja.oees.pl.

12.00–12.40
Premiera raportu „Państwo i My. Osiem grzechów głównych Rzeczypospolitej – 5 lat później” oraz briefing prasowy
prof. dr hab. Jerzy Hausner – Przewodniczący Rady Programowej OEES, Fundacja GAP
Prowadzenie: Tomasz Janowski – Przewodniczący Rady Instytutu Wspólnot Obywatelskich

12.40–13.40
Konferencja prasowa dotycząca piątej edycji Open Eyes Economy Summit
Uczestnicy: prof. dr hab. Jerzy Hausner – Przewodniczący Rady Programowej OEES, Fundacja GAP, Bogusław Kośmider – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Obsługi Mieszkańców, Tomasz Wojtas – Dyrektor Organizacyjny Open Eyes Economy Summit, Mateusz Zmyślony – Dyrektor Kreatywny Open Eyes Economy Summit. Prowadzenie: Tomasz Janowski – Przewodniczący Rady Instytutu Wspólnot Obywatelskich

Open Eyes Economy Summit jest organizowany w Krakowie od 2016 roku i gromadzi wybitne osobistości ze świata nauki, ekonomii, kultury. To Kongres poświęcony ekonomii opartej na wartościach społecznych.

FLESZ - Niemiecka firma pozywa właściciela linii lotniczych LOT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski