Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu Ekolandii

MH
W projekcie zatytułowanym: "Europejska Akademia Ekologii uczy segregować odpady opakowaniowe" uczestniczy dziesięć związków międzygminnych należących do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Komunalnych Związków Gmin (w tym także ZGDGRiK). W ramach podprojektu "Wyprawy w poszukiwaniu Ekolandii" ZGDGRiK zorganizuje w kwietniu, maju i czerwcu pięćdziesiąt jednodniowych wyjazdów edukacyjnych, w trakcie trwania których realizowane będą specjalnie opracowane zajęcia prowadzone przez przewodników ekologów. Opracowano już dwie trasy wypraw: do "Diabelskiego kamienia" (na terenie gmin Myślenice i Sułkowice) oraz "Gorczańską ścieżkę" (na terenie gmin Mszana Dolna i Niedźwiedź).

W Czudcu koło Rzeszowa odbyło się szkolenie ekologów przewodników, którzy wspólnie z młodzieżą szkół zlewni Górnej Raby oraz Krakowa będą przez najbliższe miesiące uczestniczyć w wyprawach mających na celu odnalezienie Ekolandii. W warsztatach prowadzonych przez specjalistów wzięło udział pięciu ekologów wytypowanych przez Związek Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa.

Na szkoleniu w Czudcu przewodnicy ekolodzy wytypowani przez ZGDGRiK uczyli się od twórców projektu Związku Komunalnego "Wisłok", jak poprowadzić zielone warsztaty edukacji ekologicznej, aby ich uczestnicy specjalną ścieżką dotarli do pięknego i dzikiego terenu o szczególnych walorach przyrodniczych. Przewodnicy przemierzyli wspólnie z instruktorami jedną ze ścieżek i dowiedzieli się, że młodzież oprócz niezwykłych przyrodniczo miejsc powinna zobaczyć także nielegalne wysypiska odpadów lub tereny zdewastowane przez ludzi. Ułatwi jej to dostrzeżenie kontrastów. Najtrudniejszym zadaniem ekologów będzie umiejętne przekazanie wiedzy poprzez organizowanie gier i "zabaw w ekologię", pokazanie młodzieży, że wycieczka do lasu jest o wiele ciekawsza niż kolejny dzień spędzony przed komputerem.
- Ponieważ projekt uzyskał dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska iGospodarki Wodnej, Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska iGospodarki Wodnej wMyślenicach ijest dodatkowo wspierany finansowo przez Związek Gmin Dorzecza Górnej Raby iKrakowa, uczestnicy wypraw zapłacą przysłowiową złotówkę zaudział w____wycieczkach - powiedział mieszkający w Myślenicach prezes ZGDGRiK Stanisław Nowacki. - Cieszy mnie, że udział wprzedsięwzięciu zgłosiły szkoły zterenu całej zlewni Górnej Raby, ponieważ nadrzędnym celem projektu jest kształtowanie postaw prośrodowiskowych umłodego pokolenia. Nasz projekt umożliwi przeszkolenie 1500 uczniów i100 nauczycieli.(MH)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski