Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu emocji

Łukasz Gazur
Gościem festiwalu będzie m.in. George Ellis
Gościem festiwalu będzie m.in. George Ellis Fot. archiwum
Copernicus Festival, 23-28 maja. Przed nami kolejna edycja Copernicus Festival, która poświęcona będzie naukowym uzasadnieniom istnienia emocji. Brzmi interesująco, prawda? A to dopiero początek.

W środę, 24 maja o godz. 19 wykład wygłoszą ​Hanna i Antonio Damasio​, światowej sławy neurobiolodzy i koryfeusze „rewolucji afektywnej” w psychologii. Po wykładzie odbędzie się debata z ich udziałem poświęcona relacji między rozumem i emocjami (godz. 20.30).

W czwartek, 25 maja (godz. 19) wykład wygłosi wybitna psycholożka rozwojowa z Uniwersytetu Yale ​Karen Wynn​. Po jej wykładzie odbędzie się debata poświęcona emocjom społecznym. W piątek, 26 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi​ Paul Bloom, wybitny psycholog i popularyzator nauki. Dyskusję o godz. 20.30 przygotowuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. W sobotę, 27 maja (godz. 19) wykład wygłosi ​Mark Miodownik​, materiałoznawca i autor poczytnych książek popularnonaukowych.

Natomiast debata o godz. 20.30 poświęcona będzie emocjom w literaturze, a udział w niej wezmą Magdalena Grzebałkowska i Jerzy Sosnowski. W ostatnim dniu festiwalu, ​w ​niedzielę, 28 maja ​o godz. 19 wykład wygłosi jeden z najważniejszych polskich fizyków ​Krzysztof Meissner​. O godz. 20.30 wraz z ​ks. Michałem Hellerem weźmie on udział w debacie na temat roli emocji w nauce.

„Wykłady, dyskusje, spotkania i koncerty organizowane w ramach tegorocznej edycji Copernicus Festival będą miały na celu ukazanie rozmaitych związków między ludzką emocjonalnością i tworzoną przez człowieka kulturą. Wraz z festiwalowymi gośćmi zastanowimy się, czy opozycja >rozum - emocje< jest zasadna; czy możliwe są społeczności złożone z istot pozbawionych emocji; czy sztuka jest jedynie sposobem na wyrażanie stanów emocjonalnych, czy też przejawem działania rozumu; jak emocje wpływają na sposób poznawania przez nas świata; czy zwierzęta odczuwają emocje tak samo jak ludzie?” - zapowiadają organizatorzy.

„Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszyć też będzie twórczość jednego z największych grafików dwudziestego wieku Jerzego Panka. Grafiki Panka szczególnie te przedstawiające twarze - obecne będą (w formie wielkoformatowych tablic) na wszystkich niemal wydarzeniach festiwalowych oraz w przestrzeni publicznej” - tłumaczą organizatorzy.

Ale to nie wszystko, co przygotowano dla fanów naukowych zagadnień. Pasmo „​Śniadania mistrzów”​ to spotkania z czołowymi polskimi naukowcami i ludźmi kultury, podczas których w mniej formalnej atmosferze będzie można zadać im pytania o ich pracę i pasje, a przede wszystkim o to, jaką rolę w ich życiu zawodowym odgrywają emocje. „Naszymi gośćmi będą Andrzej Białas, Janina Ochojska, Anna Dymna oraz Andrzej i Fryderyk Zollowie. W ramach pasma ​Perceptio odbędzie się seria spotkań ukazująca rolę emocji analizowaną z perspektywy nauki - w rozmaitych dziedzinach kultury: literaturze, muzyce, sporcie, polityce i sztukach wizualnych” - tłumaczą organizatorzy.

Z kolei pasmo „Inventio” poświęcone będzie ukazaniu wielorakich związków między emocjami a technologią.

W wieczornym „Paśmie filmowym” zamierzamy zorganizować pięć nocy filmowych zatytułowanych ​Strach, ​Zdziwienie, Melancholia, Pogarda​ i Zazdrość​. W każdy wieczór, obok projekcji filmu (lub filmów), odbędzie się dyskusja z udziałem wybitnych specjalistów poświęcona tytułowym emocjom.

Więcej o festiwalu znaleźć można w internecie na stronie: www.copernicusfestival.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski