Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu stażu lub atrakcyjnej pracy

Dorota Dejmek
Warto wcześniej przemyśleć odpowiedzi na pytania rekruterów
Warto wcześniej przemyśleć odpowiedzi na pytania rekruterów Fot. 123rf
Rozmowa rekrutacyjna. Aby zdobyć wymarzone stanowisko, kandydaci powinni pamiętać nie tylko o dobrze napisanym CV, ale też przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Osoby niemające doświadczenia w rozmowach kwalifikacyjnych o pracę obawiają się, że każde spotkanie z rekruterem wygląda zupełnie inaczej. Eksperci programu „Recepta na sukces w farmacji” wyjaśniają, jak odpowiadać na najczęstsze pytania rekruterów.

- Rzeczywiście, każda osoba przeprowadzająca takie rozmowy ma nieco odmienny styl pracy i swoje ulubione pytania, jednak zdecydowaną większość z nich można przewidzieć - tłumaczy Marta Lebuda, ekspert programu „Recepta na sukces w farmacji”, specjalista ds. HR. - Warto więc wcześniej przemyśleć odpowiedzi. Dzięki temu zaprezentujemy się z najlepszej strony, a spotkanie będzie mniej stresujące. Zwiększymy też swoje szanse na zatrudnienie. Oto najczęstsze pytania rekrutera.

Proszę opowiedzieć coś o sobie

W tym pytaniu chodzi o to, aby kandydat w 3-4 zdaniach opisał siebie, oczywiście pod kątem zawodowym. To, co powie, powinno zależeć również od tego, na jakie stanowisko akurat aplikuje - na jednym spotkaniu może podkreślić swoją znajomość branży, a innym razem przedstawić się jako osoba mająca dobry kontakt z ludźmi i doświadczenie w pracy zespołowej. Ważne, aby przedstawić swoją kandydaturę w naturalny, ale zindywidualizowany sposób. Nie należy powielać informacji z CV i nie wdawać się w szczegóły - odpowiedź może być krótka, ale konkretna. Powiedzmy o swoich najlepszych kompetencjach, cechach osobowości, które nas wyróżniają, planowanej ścieżce kariery. Pochwalmy się umiejętnościami, które nabyliśmy na uczelni czy w kole naukowym, opowiedzmy, co dały nam studia, jaki przedmiot był ulubionym i dlaczego. Nawiążmy do swych pasji i zainteresowań, jeśli są spójne ze stanowiskiem, o które się ubiegamy.

Jak widzi Pan/ Pani swoją karierę za pięć lat?

Takie pytanie na pewno się pojawi - rekruter będzie chciał sprawdzić, czy planujemy związać się z firmą na dłużej, ale też czy potrafimy zaplanować swój rozwój zawodowy. Nie musimy mówić o konkretnym stanowisku w firmie, do której aplikujemy, ale o umiejętnościach, które chcemy rozwinąć. Nie podkreślajmy, że chcemy zostać kierownikami czy menedżerami - rekruter może zrozumieć, że jeśli firma nie spełni naszych ambicji, to będziemy rozczarowani. Traktowanie tego pytania przez pryzmat zarobków też może być błędem. Deklaracja rozwoju kariery zawodowej w kontekście wynagrodzenia da przyszłemu pracodawcy poczucie, że kandydat nie patrzy perspektywicznie i odejdzie, kiedy dostanie lepszą ofertę od innej firmy. Lepiej opowiedzieć o dalszym rozwoju swoich umiejętności w danym kierunku. Nie nawiązujmy do planów dotyczących życia osobistego. To nieprofesjonalne.

Jakie są Pana/ Pani mocne i słabe strony?

Opowiedzmy najpierw o swoich zaletach - wybierzmy 2-3 cechy pod kątem stanowiska, na które aplikujemy. Zastanówmy się, które z nich mogą być ważne i podajmy przykłady. Może to być np. skuteczność i umiejętność pracy w grupie, czego dowodem jest np. stanowisko przewodniczącego w dużej organizacji studenckiej. Nie bójmy się też mówić o naszych wadach - najgorszą odpowiedzią jest stwierdzenie, że ich nie posiadamy. Nie warto udawać kogoś, kim się nie jest, ponieważ rekruter bez problemu zorientuje się, że mówimy o czymś, co nie dotyczy naszej osoby. Podajmy więc takie słabe strony, które można potraktować też jak zalety (np. szczegółowość, gadatliwość). Możemy też opierać się na własnych doświadczeniach, podając przykład naszej słabszej strony i wnioski, jakie z tego wyciągnęliśmy, zaznaczając przy tym, że wciąż nad tym pracujemy, aby być lepszym w danym aspekcie (np. brak wiedzy na dany temat, znajomość języków).

Co Pan/ Pani wie o naszej firmie?

To pytanie na rozmowie rekrutacyjnej pada często i ma na celu sprawdzenie, czy dana osoba rzeczywiście chce pracować w tej konkretnej firmie, czy może szuka jakiegokolwiek zatrudnienia. Aby dobrze przygotować się do odpowiedzi, powinniśmy poznać historię potencjalnego pracodawcy, obszary jego działania, wartości i cele. Informacje znajdziemy na stronie internetowej firmy i na profilach w serwisach społecznościowych. Zwróćmy uwagę, czy firma zamieszcza na swojej stronie informacje o branżowych sukcesach i nagrodach. Możemy przygotować sobie kilka pytań do rekrutera - jest to wręcz dobrze widziane i świadczy, że poważnie myślimy o pracy. Dla przykładu, zapytajmy o przełożonego naszego działu i przyszłych współpracowników lub działania prospołeczne, które inicjuje firma. Zasada: „im więcej, tym lepiej” sprawdzi się w tym przypadku doskonale.

Jakie są Pana/ Pani oczekiwania finansowe?

Niewielu kandydatów potrafi otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach - zwykle takie pytanie wiąże się z niezręczną atmosferą. Aby jej uniknąć ustalmy wcześniej, ile chcielibyśmy zarabiać. Ale bądźmy także realistami. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie raportów płacowych dostępnych w sieci - na ich podstawie otrzymamy informację o wynagrodzeniach na podobnych stanowiskach. Jeśli podajemy kwotę - nie tłumaczmy się. Powiedzmy, że ze względu na doświadczenie czy osiągnięcia w poprzednich firmach akurat z takiego wynagrodzenia będziemy usatysfakcjonowani. Pracodawca nie musi wiedzieć, na co wydajemy pieniądze i dlaczego akurat takiej kwoty oczekujemy. Nie zaznaczajmy też z góry, że podlega ona negocjacjom. Jeśli nie jesteśmy jednak pewni, czy kwota jest adekwatna do stanowiska, na które aplikujemy, podajmy przedział. Pamiętajmy, że to pracodawca powinien zainicjować rozmowę o wynagrodzeniu - jeśli podczas spotkania taka informacja nie padła, nawiążmy do niej i powiedzmy, że ta kwestia jest dla nas ważna.

- Nawet jeśli nie otrzymamy wymarzonej pracy czy stażu za drugim czy trzecim razem, nie zniechęcajmy się, być może dostaniemy ją po czwartej rozmowie z rekruterem - komentuje Łukasz Jakóbiak, coach i mówca motywacyjny, ekspert programu „Recepta na sukces w farmacji”. - Jeśli odpowiednio zaplanujemy swoje działania i wytrwamy w ich realizacji, na pewno wkrótce osiągniemy sukces.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski