Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie miechowskim brakuje rąk do pracy, masowo zatrudniani są pracownicy z Ukrainy

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Od poniedziałku Powiatowa Rada Rynku Pracy w Miechowie działa w nowym składzie. Na pierwszym spotkaniu jej członkowie mogli się zapoznać z najważniejszymi informacjami na temat bezrobocia

- Bezrobocie u nas spada, jak wszędzie, choć jeszcze nie tak drastycznie. Na koniec kwietnia wynosiło 4,4% - mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Miechowie Anna Frączkiewicz.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w miechowskim PUP wynosi 901 osób. To niewiele, gdy wziąć pod uwagę, że były lata, gdy liczba bezrobotnych przekraczała trzy tysiące osób. Ponieważ jednak każdy kij ma dwa końce Anna Frączkiewicz zwraca uwagę, iż niskie bezrobocie powoduje, że trudno jest realizować oferty pracy. A tych jest sporo w końcu maja ich liczba wynosiła 426 ofert. - Brakuje zainteresowania, bowiem ponad połowa z 901 zarejestrowanych to długotrwale bezrobotni - dodawała dyrektor Frączkiewicz. Zwróciła przy tym uwagę, że ustawa o profilowaniu jest niekonstytucyjna i w połowie czerwca traci moc. To oznacza, że osoby, które notorycznie odmawiają podjęcia pracy będą mogły być wykreślone z rejestru bezrobotnych.

Wobec problemów z zatrudnieniem Polaków, pracodawcy w coraz większym stopniu posiłkują się obywatelami Ukrainy. Tylko w tym roku, do końca maja, złożyli prawie 250 oświadczeń o zamiarze podjęcia pracy przez cudzoziemców. Wydano też 21 zezwoleń na prace sezonowe. Zjawisko to z roku na rok jest coraz bardziej widoczne. Ukraińcy pracują w rolnictwie, na budowach, jako kierowcy itp.

Członkowie Powiatowej Rady Rynku Pracy dowiedzieli się również, że w bieżącym roku PUP na aktywizację bezrobotnych dysponuje kwotą 3,5 mln zł, z czego wydał 1,2 mln. Z tego 900 tys. zł to środki rządowe (już w całości wydane), a pozostałe zostały pozyskane z programów unijnych.

W ramach tych kwot zrealizowano 106 staży, sfinansowano 43 prace interwencyjne, przyznano 27 dotacji na uruchomienie działalności gospodarczej, 17 szkoleń, dopo-sażono siedem stanowisk pracy, przeszkolono 81 pracowników i pracodawców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego itp.

W skład Powiatowej Rady Rynku Pracy weszli Czesław Gamrat (kandydat NSZZ „Solidarność”), Agata Nocuń (Forum Związków Zawodowych), Andrzej Kopeć (OPZZ), Jerzy Borowski (Cech Rzemiosł Różnych w Miechowie), Marek Boligłowa ( Małopolska Izba Rolnicza), Jacek Kobyłka (starosta miechowski), Marek Szopa (wójt Książa Wielkiego), Czesław Mardaus (naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Rynku Pracy Starostwa Powiatowego w Miechowie).

Przewodniczącym rady został wybrany Jacek Kobyłka. - Mamy do czynienia z odmienną sytuacją na rynku pracy, któremu w znikomym stopniu doskwiera bezrobocie, a pojawia się problem z deficytem chętnych do pracy - mówi.

WIDEO: “Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery”. Ministerstwo infrastruktury przedstawiło projekt regulacji

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski