Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie myślenickim wyremontują drogi z rządowa pomocą. Jest też dobra informacja w sprawie mostu zniszczonego przez powódź

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Podpisanie umów w myślenickim magistracie
Podpisanie umów w myślenickim magistracie Katarzyna Hołuj
Powiat myślenicki i trzy gminy: Myślenice, Pcim i Lubień otrzymały dofinansowanie do inwestycji drogowych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W poniedziałek (13 marca) ich włodarze podpisali z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą umowy potwierdzające ten fakt. W sumie do powiatu myślenickiego i wspomnianych trzech gmin trafi ponad 4,2 mln zł środków zewnętrznych, z pomocą których, dokładając wkład własny, mają zrealizować remonty za ponad 7,2 mln zł. Wojewoda podczas wizyty w Myślenicach ogłosił też dobre wieści dla mieszkańców Krzyszkowic.

W Głogoczowie będą to nawet dwie drogi a nie jedna, bo zarówno gmina Myślenice jak i powiat wskazały w swoich wnioskach tę wieś.

Powiat myślenicki chce przebudować liczący niespełna pół kilometra odcinek drogi K1941. Otrzymał na ten cel 1 mln 125 tys. zł.
Z kolei gmina Myślenice planuje przebudowę niespełna 800 metrów drogi gminnej w Głogoczowie, w czym ma jej pomóc 1 mln 649 tys. zł.

Milion złotych to wsparcie dla gminy Pcim na remont jednej z dróg gminnych, a 455 tys. zł otrzymała gmina Lubień na remont drogi gminnej prowadzącej do ośrodka zdrowia w Skomielnej Białej.

W ramach tego naboru nie było takiego powiatu, który by nie otrzymał środków, nie ma takiego samorządu, z którym nie współpracujemy – mówił Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

I dodał, że od 2018 roku nie było tak dużego i systemowego wsparcia na drogi lokalne.

Przypomnę, że od 2018 roku to ponad 1,2 mld zł wydanych tylko w Małopolsce na rozwój infrastruktury drogowej tylko z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a wiemy że część samorządów składała też wnioski do Polskiego Ładu – mówił.

Zachęcał też samorządy do aplikowania o kolejne środki przypominając, jeszcze do 3 kwietnia 2023 roku, trwa dodatkowy nabór w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Czekamy na wnioski ze strony samorządów, myślę tu szczególnie o dodatkowym komponencie, który premier Morawiecki prowadził. To jest komponent bezpieczeństwa dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. W tamtym roku bezpieczne przejścia dla pieszych, a w tym roku rozszerzony komponent o możliwość pozyskania środków na chodniki i ścieżki rowerowe. 130 mln zł jeszcze w tym roku w tamach tzw. zadań jednorocznych, co nie oznacza, że muszą być zrealizowane w tym roku, ale 12 miesięcy od podpisania umowy – mówił wojewoda.

Przekazał też informację ważną szczególnie dla mieszkańców przysiołka Brzeg w Krzyszkowicach, którzy od pamiętnej powodzi z lipca 2021 roku korzystają z tymczasowej przeprawy mostowej rozstawionej przez wojsko.

Wojewoda poinformował, że minister spraw wewnętrznych i administracji przyznał z rezerwy MSWIA 1,8 mln zł na budowę nowego mostu w Krzyszkowicach. Przy okazji podziękował staroście myślenickiemu Józefowi Tomalowi za wydanie ZRID-u, czyli Zgody na Realizację Inwestycji Drogowej, a burmistrzowi Myślenic Jarosławowi Szlachetce i posłowi Władysławowi Kurowskiemu za zaangażowanie w działania, aby pozyskać środki na tę inwestycje.

Kryta pływalnia w Myślenicach zyska nowe atrakcje, m.in. zjeżdżalnie i trzecią nieckę basenową

Kryta pływalnia w Myślenicach zyska trzecią nieckę. Umowa podpisana

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski