Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie wielickim zaczyna brakować wody. Trudna sytuacja w gminach Gdów i Biskupice oraz Sułkowie pod Wieliczką

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wieliczka buduje ogromną infrastrukturę wodociągową na os. Bogucice. Jednak na jej uruchomienie trzeba poczekać jeszcze co najmniej rok
Wieliczka buduje ogromną infrastrukturę wodociągową na os. Bogucice. Jednak na jej uruchomienie trzeba poczekać jeszcze co najmniej rok fot. UMiG Wieliczka
Gdów wstrzymuje okresowo sprzedaż wody do sąsiedniej gminy Biskupice. W gminie Wieliczka infrastruktura wodociągowa zaczyna pracować na granicy wydajności. W podwielickim Sułkowie przerwy w dostawach wody są coraz dłuższe, już nawet całodzienne.

Jak relacjonują nam mieszkańcy Sułkowa, wody w kranach nie było tu przez pół piątku (24 czerwca) oraz przez całą niedzielę (26 czerwca).

- W niedzielę woda przyszła dopiero po północy, a dziś (27 czerwca) ledwo ciurka z kranu, czyli najprawdopodobniej za chwilę znowu jej nie będzie. Trwają upały, a my nie mamy nawet jak rąk umyć, nie mówiąc już o tym by się wykąpać. To prawie nie do uwierzenia, ale w XXI wieku jesteśmy skazani na życie bez wody… - mówi nam jeden z mieszkańców tej miejscowości.

W gminie Biskupice, które nie mają własnych ujęć i kupują wodę od Gdowa i Wieliczki, podczas ostatniego weekendu nie było jej przez kilka dobrych godzin w miejscowościach: Jawczyce, Trąbki, Surówki. To efekt tego, że gmina Gdów mająca coraz większe problemy z dostawami wody dla swoich mieszkańców, zawiesza okresowo jej dostarczanie do sąsiednich Biskupic.

- Ustaliliśmy z naszym Zakładem Gospodarki Komunalnej, że w razie trudności w każdej chwili mogą być wstrzymane dostawy wody – na dziś mowa jest o kilku godzinach dziennie - do gminy Biskupice. Jest susza, upały, a rozbiór wody jest tak duży, że nasza infrastruktura przestaje „wyrabiać”. Biskupice zostały już poinformowane o sytuacji, wysłaliśmy oficjalne pismo w tej sprawie w ostatni piątek – powiedział nam wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

Ograniczenie ilości wody sprzedawanej do gminy Biskupice rozważa także Wieliczka. Jak powiedział nam w poniedziałek Mieczysław Drąg, kierownik Oddziału Sieci i Urządzeń Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce, to na dziś jedyna możliwość, by poprawić choć trochę zaopatrzenie w wodę w części Sułkowa znajdującej się na wzniesieniu, gdzie od lat są największe kłopoty z „suchymi kranami”.

- Mówiąc w skrócie – możemy w obecnej sytuacji skierować więcej wody niż do tej pory do Sułkowa, a mniej niż obecnie do gminy Biskupice. Będziemy rozmawiać o tym na dniach z władzami Biskupic. W Sułkowie mamy ogromny problem, natomiast w innych rejonach gminy zdarzają się spadki ciśnienia wody. Podczas monitorowania sieci wodociągowej widzimy, że w niektórych godzinach rozbiór wody jest tak duży, że w jednej chwili ciśnienie „na sieci” spada nawet o ponad dwie atmosfery – wylicza Mieczysław Drąg.

Prócz suszy, przyczyny problemów z wodą w powicie wielickim są dwie: niewystarczająca infrastruktura wodociągowa oraz używanie przez mieszkańców wody z kranów do podlewania ogrodów, napełniania basenów itp.

W gminie Gdów powstały w ostatnich pięciu latach trzy nowe zbiorniki wody (w Cichawie i Gdowie) oraz dwie studnie głębinowe. Okazuje się, że to nie wystarcza.

- W najbliższych dniach będzie wykonywany w trybie pilnym dodatkowy odwiert studni głębinowej nad Rabą w Gdowie. Jednak jeśli ludzie nie zaczną rozsądnie gospodarować wodą i nadal będą używać jej do podlewania trawników itp., to każda rozbudowa infrastruktury będzie niewystarczająca - uważa wójt Gdowa.

Wieliczka zakłada, że „wodne” bezpieczeństwo zapewnią gminie trzy przedsięwzięcia: dwa będące w toku i jedno zaplanowane.

- W Sułkowie skończą się problemy po wykonaniu zbiornika wody, niestety w przypadku tej inwestycji pojawiło się opóźnienie (infrastruktura obiecywana mieszkańcom od 2012 roku miała być gotowa przed latem tego roku, ale do zakończenia prac potrzeba jeszcze kilku miesięcy – red.). Natomiast po zakończeniu budowy stacji uzdatniania wody i studni głębinowych na os. Bogucice w Wieliczce (finał tych prac przewidziano w połowie 2023 roku – red.) oraz stacji uzdatniania wody w Węgrzcach Wielkich (inwestycja ma zostać wykonana w latach 2022-2024 – red.) nie będzie już kłopotów z wodą w skali całej gminy – twierdzi wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa.

Najwięcej do zrobienia w kwestii rozbudowy infrastruktury wodociągowej i przede wszystkim – wykonania własnych ujęć wody ma gmina Biskupice.

- Powstaje projekt odnowienia studni głębinowej w Przebieczanach, wykonanej w ok. 2000 roku, ale nigdy nieuruchomionej. Zakładamy, że realizacja tego przedsięwzięcia może potrwać od roku do trzech lat, w zależności od jego kosztów i możliwości pozyskania na to zadanie funduszy zewnętrznych – powiedział nam Mirosław Sobas, z Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Biskupice.

FLESZ - Wojna o zboże osłabia ukraińską gospodarkę. Komentarz

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski