W program budownictwa społecznego coraz częściej włączają się mniejsze gminy

(JM)
Fragment elewacji budynku mieszkalnego zbudowanego w Kocmyrzowie-Luborzycy
Fragment elewacji budynku mieszkalnego zbudowanego w Kocmyrzowie-Luborzycy Fot. BGK
Udostępnij:
Budownictwo socjalne. 16 lokali socjalnych przekazano wczoraj do użytkowania w Zastowie w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca. Inwestycja została zrealizowana dzięki wykorzystaniu środków z rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego Banku Gospodarstwa Krajowego (Grupa PFR) w wysokości ponad 500 tys. zł.

13 tysięcy lokali w całej Polsce

Jest to pierwsza taka inwestycja w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca, powstała przy wykorzystaniu środków z rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. W wyniku przebudowy połączonej ze zmianą sposobu użytkowania budynku usługowego, trwającej ponad pół roku, powstało 16 lokali socjalnych o łącznej powierzchni 486,50 mkw. Lokale te zostały wyposażone w podstawowy sprzęt sanitarny i gospodarczy.

Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 1,2 mln zł, w tym udział finansowego wsparcia ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego to 40 proc. tej kwoty.

Dzięki wsparciu z budżetu państwa w całej Polsce powstało już ponad 13 tysięcy lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 4,6 tysięcy pozostaje w trakcie realizacji. Od 2007 r. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje w łącznej wysokości ponad 740 mln zł, co pozwoliło na współfinansowanie 1160 przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości blisko 2,3 mld zł.

Obecnie BGK przeprowadza ocenę wniosków złożonych w 18. edycji programu.

W ramach tzw. jesiennego naboru do banku wpłynęło 149 wniosków na łączną kwotę ponad 130 mln zł. Bank Gospodarstwa Krajowego inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski.

Zadania grupy Polskiego Funduszu Rozwoju

Zgodnie z planem rządu będzie działać w ramach grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, rozwijając systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

BGK zarządza także programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju, zgodnie z przyjętym przez polski rząd Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zostanie utworzona do końca 2016 roku.

Grupa w ramach spójnej strategii i profesjonalnych standardów zarządzania będzie integrować: Agencję Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Centrum strategicznym tworzonej grupy jest Polski Fundusz Rozwoju SA. Ma on zapewnić sprawne narzędzia realizacji polityki rozwoju oraz zwiększenie potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie