Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W przedwyborczych szrankach

MM
— Pełnienie urzędu wojewody pozwoliło mi na spojrzenie na uniwersytet z innej strony — mówił prof. Jacek Majchrowski dowodząc, iż ludzie z zewnątrz uczelni — także decydenci — są do niej nie zawsze życzliwie nastawieni. — Wielu z nich uważa, iż polityka uniwersytetu przez ostatnie lata jest prowadzona w sposób stagnacyjny i uniwersytet ma za mało dynamizmu w swoich działaniach. Sądzę, że należy to zmienić. Prof. Majchrowski uważa, iż uczelnia powinna stanowić swego rodzaju przedsiębiorstwo, które zarabia na siebie i swoich pracowników, a nie tylko być zdana na łaskę centralnego budżetu i sponsorów.

Kandydaci na stanowiska rektorów krakowskich uczelni przedstawili swoje programy

(INF. WŁ.) Z elektorami i społecznością uczelni spotkali się wczoraj kandydaci na stanowisko rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego kadencji 1999 — 2002 roku: prof. dr hab. Franciszek Ziejka — obecnie drugą kadencję prorektor UJ ds. ogólnych, reprezentujący Wydział Filologiczny i prof. dr hab. Jacek Majchrowski — kierownik Katedry Historii Polskiej Myśli Politycznej w Wydziale Prawa i Administracji, były wojewoda krakowski.
Kandydat na rektora podkreślał, iż należy zacząć zabiegać o studentów — już na poziomie szkoły średniej, np. tworząc prywatne licea uniwersyteckie, których założycielem i właścicielem byłby UJ. Trzeba rozwinąć studia interdyscyplinarne, z pogranicza różnych dziedzin, które pomogłyby przyszłym pracownikom przekwalifikować się w razie potrzeby. Studentów powinno się natomiast włączać w system pracy uniwersytetu (zatrudniać, np. do prostych prac, zamiast osób najmowanych z zewnątrz). Należy też zadbać o więź absolwentów z uczelnią.
Z kolei prof. Franciszek Ziejka mówił o zagrożeniu, jakie stanowią dla nauki niskie zarobki nauczycieli akademickich — w UJ niższe nawet niż w innych uczelniach. — _Inne grupy zawodowe organizują strajki, blokady. Boję się, że uczeni zastosowali łagodniejszą formę, ale o wiele bardziej dramatyczną: podejmują zatrudnienie na drugim, trzecim, czwartym etacie. To największe zagrożenie dla nauki polskiej: brak czasu na uprawianie nauki _— stwierdził kandydat.
Prof. Ziejka zaproponował rozwój badań naukowych w najmocniejszych dziedzinach w uniwersytecie, a niezwiększanie liczby badań w ogóle; wskazał, iż należałoby lepiej wykorzystać bardzo dobrą aparaturę, którą dysponuje uczelnia — także do prac zamawianych z zewnątrz. Dowodził, że potrzebna jest reforma programów studiów, tak, by stały się one bardziej studiami niż szkołą. Zarazem zwrócił uwagę, iż studenci powinni opuszczać uczelnię także z praktycznymi umiejętnościami, np. zaliczywszy kurs komputerowy.
Kandydat poddał propozycję, by doktoranci mogli ubiegać się o kredyty preferencyjne — dwa razy wyższe niż te, które od tego roku wprowadzono dla studentów studiów magisterskich.
Nowy rektor zostanie wybrany 22 IV.

Akademia Rolnicza

Ze swoimi programami dla uczelni wystąpili też wczoraj trzej z 12 kandydatów na stanowisko rektora Akademii Rolniczej w Krakowie. Konkurować zdecydowali się: prof. dr hab. Andrzej Libik (Wydział Ogrodniczy), prof. dr hab. Bogusław Nowosad (Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt) i prof. dr hab. Zbigniew Ślipek (Wydział Techniki i Energetyki Rolnictwa); pozostali kandydaci zrezygnowali.
Prezentowane programy nie zapowiadały żadnej rewolucji, a tylko kontynuację dotychczasowych działań uczelni. Ostateczne wybory rektora Akademii Rolniczej — 22 IV.

Akademia Sztuk Pięknych

Również wczoraj rozstrzygnęło się, kto będzie kandydował na stanowisko rektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jedynym zgłoszonym przez elektorów kandydatem jest prof.**Stanisław Rodziński** — obecny rektor uczelni, w latach 1996 — 1999 dziekan Wydziału Malarstwa. Otwarte spotkanie przedwyborcze z kandydatem zaplanowano na 23 IV, a wybory rektora ASP — na 28 IV . (MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski