Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W przyszłym roku Nowa Huta wzbogaci się o szlak dzieł sztuki

Kornelia Plizga
Szlak ma obejmować co najmniej dziewięć rzeźb. Na zdjęciu "ślimak" na os. Spółdzielczym
Szlak ma obejmować co najmniej dziewięć rzeźb. Na zdjęciu "ślimak" na os. Spółdzielczym Joanna Urbaniec / Polskapress
Nowa Huta. Prace konserwatorskie siedmiu rzeźb i instalacji jeszcze się nie zakończyły, a radny Michał Drewnicki już obmyślił plan stworzenia na ich bazie atrakcji plenerowych.

Radny Michał Drewnicki wpadł na pomysł, aby wykorzystać nowohuckie obiekty do uruchomienia nowej atrakcji dla mieszkańców i turystów. Szlak ma obejmować co najmniej dziewięć rzeźb, m.in. Mariana Kruczka ,,Zdobyta przestrzeń” i Antoniego Hajdeckiego ,,Spirala kosmiczna”.

Przypomnijmy, że dwa lata temu radny zgłosił uchwałę w sprawie inwentaryzacji i ochrony plenerowych dzieł. Postulował, aby oprócz systematycznego odświeżania, przy każdej z rzeźb znalazła się tabliczka informująca o jej autorze i historii. W efekcie powstał program ,,Sztuka w plenerze” . Wytypowanych zostało do niego dziewięć obiektów.

Są to: rzeźba kobiety z dzieckiem na os. Piastów, „Syrenka” w parku Wiśniowy Sad, „Ryba” w parku Ratuszowym, oraz instalacja zwana „Ślimakiem”. Do odnowy zakwalifikowały się też ,,Piszczałki” przy Zalewie Nowohuckim, rzeźba na plantach Bieńczyckich i instalacje stojące w parku Lotników Polskich.

– Wiele obiektów w Nowej Hucie jest w złym stanie, kruszą się i rdzewieją. Szlak pomógłby odbudować nowo­hucką tożsamość i przełamać stereotypowy wizerunek dzielnicy jako niebezpiecznej, wzbogacić krajobraz oraz promować piękno naszego terenu – stwierdza Michał Drewnicki.

Pomysł radnego spotkał się z poparciem. – Jest to pewne dziedzictwo kultury, które należy chronić i promować. Pora też rozszerzyć informacje na temat tych obiektów. Koncepcja radnego jest chwalebna i może być wzorem dla pozostałych pomników w Krakowie – uważa Maciej Miezian, pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Oddział ,,Dzieje Nowej Huty”.

Podobnego zdania jest szef Dzielnicy XVIII, Stanisław Moryc. – Brakuje informacji na temat tych obiektów, a projekt pana Michała przyniesie dużo pożytku –mówi radny.

Inne zdanie ma przewodniczący ,,szesnastki”, Andrzej Buczkowski. – Ideę popieram, natomiast rzeźby mnie nie zachwycają. Trudno zrozumieć, co ich autor miał na myśli– twierdzi radny Buczkowski.

Pomniki kojarzą mu się tylko z terrorem, petardami i zomowcami. – Ani mnie, ani moim rodzicom te rzeźby się nigdy nie podobały. Na wycieczkę takim szlakiem się nie wybiorę, bo komuny mam już dość. Były to naprawdę okropne czasy – wyznaje radny Buczkowski.

Nie tylko on ma trudności z interpretacją socre­alistycznych dzieł. Są one niezrozumiałe dla wielu mieszkańców. Historyk Maciej Miezian tłumaczy to stylem nawiązującym do modernizmu i kubizmu. –Te obiekty są trudne do interpretacji. Mamy architekturę Nowej Huty z lat 60. i 70., w której przeważają prace abstrakcyjne, nawiązujące do sztuki nowoczesnej – wyjaśnia.

Radnego Drewnickiego to jednak nie zraża. Sugeruje, aby stworzyć aplikację ze szlakiem z rzeźbami, wspomaganą przez system GPS. Miałoby to pomóc w ich zlokalizowaniu, ponieważ zdaniem Drewnickiego, część z nich jest niewidoczna, bo stoi między blokami, drzewami lub jest porośnięta mchem.

Przetarg na wykonanie szlaku nowohuckich dzieł ruszy w przyszłym roku. Nowa atrakcja turystyczna ma powstać we współpracy z władzami miasta i organizacjami pozarządowymi. Zadanie będzie realizowane w ramach corocznego konkursu ,,Wzbogacenie oferty kulturalnej miasta”, który ma zostać ogłoszony w grudniu tego roku.

WIDEO: Kraków. Deweloperzy obudowują pas startowy w Czyżynach

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski