MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W rocznicę śmierci św. Jana Pawła II na fasadzie Pałacu Arcybiskupów w Krakowie wyświetlono okolicznościowy mapping

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. W tym dniu w Krakowie przygotowano uroczystości upamiętniające papieża Polaka, które odbywały się pod hasłem "Wdzięczni Janowi Pawłowi II". Zakończyło je wyświetlenie okolicznościowego tzw. mappingu na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej.

Po godz. 21 na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich wyświetlono okolicznościowy mapping, przybliżający postać Ojca Świętego oraz jego nauczanie.

Modlitewne czuwanie zakończyło błogosławieństwo bp. Roberta Chrząszcza, który powiedział, że każdy ma jakieś osobiste wspomnienie z osobą św. Jana Pawła II. – Niech pamięć o nim trwa w naszych sercach. Starajmy się być takimi apostołami miłości i miłosierdzia, jakim on był. To wielki dar mieć takiego rodaka dla narodu, chciejmy się od niego uczyć, bo Pan Bóg wiele rzeczy chciał nam powiedzieć, i dalej do nas mówi, poprzez świadectwo św. Jana Pawła II – mówił bp Robert Chrząszcz. Zaznaczył, że z modlitwą wiernych przy Franciszkańskiej 3 łączą się abp Marek Jędraszewski, który jest w Rzymie. Po błogosławieństwo odśpiewano wspólnie Apel Jasnogórski.

W ramach tegorocznych obchodów 19. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich w Sali Okna Papieskiego odbyła się projekcja filmu „Świadectwo”, ekranizacji wspomnień metropolity krakowskiego seniora, kard. Stanisława Dziwisza. Kontynuacją było spotkanie z wieloletnim papieskim fotografem, Adamem Bujakiem, który podzielił się świadectwem swojej pracy u boku Karola Wojtyły — św. Jana Pawła II.

Wcześniej przed mieszkańcy mogli zwiedzić z przewodnikiem Pałac Arcybiskupów Krakowskich. Zobaczyć pomieszczenia, w których przebywał św. Jan Paweł II i pamiątki związane z papieżem Polakiem.

Pałac Biskupi znajduje się przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie jest siedzibą kurii metropolitarnej, od końca XIV w. siedzibą biskupów krakowskich. Jest największym po Wawelu pałacem krakowskim. To jedno z miejsc związanych z biskupem, kardynałem i papieżem – Janem Pawłem II.

Przyszły papież Karol Wojtyła zamieszkał w Pałacu Biskupów w 1964 roku, rok po wyborze na biskupa, a wyprowadził się wówczas, gdy został wybrany na papieża (1978 r.).

Odwiedzając Kraków podczas wszystkich pielgrzymek do Polski św. Jan Paweł II wybierał pałac jako miejsce odpoczynku. Zasłynął spontanicznymi, nieoficjalnymi wystąpieniami do tłumów wiernych, zgromadzonych przy ul. Franciszkańskiej, na placu przed kościołem Franciszkanów i okolicach. Za każdym razem zwracał się do wiernych z umieszczonego tuż ponad barokową bramą wjazdową okna. U schyłku życia tłumy wiernych modliły się za papieża przed pałacem.

Tuż po momencie śmierci 2 kwietnia 2005 miała miejsce uroczysta msza dedykowana Janowi Pawłowi II, celebrowana w kościele Franciszkanów przez kardynała Franciszka Macharskiego. Przez kolejne dni przed pałacem składano kwiaty, różnego rodzaju pamiątki i zapalano znicze. Na parapecie przy "Oknie papieskim" postawiono symboliczny krzyż.

„Okno papieskie” przyozdobione jest wizerunkiem Jana Pawła II. Na dziedzińcu pałacu znajduje się pomnik Jana Pawła II ufundowany i wykonany przez Jole Sensi Croci. Z inicjatywy papieża został przeniesiony do Krakowa podczas pierwszej jego pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Odsłonięto go 18 maja 1980 roku na pamiątkę jubileuszu 60. urodzin papieża.

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski