Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W roku „Błękitnego Generała” z Jurczyc będzie się działo wiele

Ewa Tyrpa
W sesji uczestniczyli przedstawiciele wielu środowisk
W sesji uczestniczyli przedstawiciele wielu środowisk FOT. EWA TYRPA
Historia. Za sprawą działań Towarzystwa Pamięci Gen. Józefa Hallera i Hallerczyków odbywają się konkursy wiedzy historycznej i sesje popularno-naukowe.

Jurczyce w gminie Skawina są rodzinną miejscowością Józefa Hallera. By nie zniknęła pamięć o nim i jego patriotycznej rodzinie, miejscowi społecznicy 17 lat temu założyli stowarzyszenie, które szerzy wiedzę o działaniach błękitnej armii i jej przywódcy.

- Corocznie organizujemy dla uczniów konkursy wiedzy historycznej, a także sesje popularno-naukowe. Ostatnią w rocznicę zaślubin Polski z morzem - informuje Leszek Krupnik, prezes Towarzystwa Pamięci Gen. Józefa Hallera i Hallerczyków. Przypomniano na niej m.in. o okolicznościach dotarcia gen. Hallera do Pucka, gdzie 10 lutego 1920 roku nastąpiła uroczystość zaślubin.

Teresa Szczygieł, opiekunka jurczyckiej Izby Pamięci Rodu Hallerów, mówiła o równie ważnych członkach tej rodziny. Wszyscy w różnej formie działali na rzecz niepodległości Polski. Najpierw - by wyzwolić kraj z okowów zaborców, a później w czasie II wojny światowej - niemieckiego okupanta.

Wymieniła m.in. niezłomne siostry generała: Annę i Ewę. - Uczyły dzieci, a swej edukacji nie skupiały tylko na samej nauce, ale też na innych obszarach życia, m.in. higienie. Anna uczyła dzieci chodząc od domu do domu. Razem z Ewą kupowały dzieciom książki i zeszyty, a do szkół w Krakowie wysyłały najzdolniejsze dzieci - mówiła historyczka. Przypomniała, że obecna Izba znajduje się w budynku szkoły, której budowę w 1908 roku sfinansowała Anna Haller.

- Było to wielkie wydarzenie, bo w tak małej wiosce powstała szkoła - podkreślała Teresa Szczygieł. Przypomniała również młodszego brata generała - Cezarego, który w 1919 r. zginął w walkach o Śląsk Cieszyński. Na kartach polskiej historii zapisał sie też kuzyn „Błękitnego Generała” - Stanisław Haller. urodzony w majątku w sąsiedniej wiosce Polance Hallera. Stanisław Haller też oddał się zawodowej służbie wojskowej. Podczas I wojny światowej walczył m.in. na froncie włoskim. W 1940 roku został wywieziony do obozu w Starobielsku, później do Charkowa, gdzie został zamordowany. przez NKWD.

August, starszy brat Józefa, pracował w dyplomacji, a najmłodszy Karol - najpierw był wojskowym, a potem pracował w Polskim Czerwonym Krzyżu.

W sesji popularno-naukowej w rocznicę zaślubin Polski z morzem, uczestniczyli przedstawiciele rożnych środowisk. Byli m.in. kawalerzyści z Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich na czele ze Zbigniewem Strzeżywój-Burzyńskim, a także reprezentanci Pocztu Krakowskiej Chorągwi Husarskiej. Dariusz Dyląg z Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego przygotował prezentację „Od Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Legionów Polskich i Błękitnej Armii do zaślubin z morzem gen. broni Józefa Hallera”.

Dla tych organizacji bieżący rok będzie szczególny, bowiem Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 „Rokiem generała Józefa Hallera”.

- Program działań będzie bardzo bogaty. Włączymy się w różne wydarzenia - zapowiadają prezes Krupnik oraz Jerzy Kłępa, sołtys Jurczyc, też członek TPGJHiH i Stowarzyszenia „Razem dla Wszystkich”, które planuje zorganizowanie m.in. w maju pikniku z akcją krwiodawstwa, a w czerwcu I Biegu Hallerów.

ROK HALLEROWSKI W JURCZYCACH:

  • 28.04. - Gminny konkurs historyczny
  • 13.05. - Piknik z akcją krwiodawstwa
  • 24.06. - I Bieg Hallerów
  • 12.08. - Wieczornica w rocznicę urodzin gen. Józefa Hallera i Bitwy Warszawskiej
  • 13.08. - Msza polowa
  • 14.08. - Gra terenowa „Rarańcza 1918”
  • 15.08. - Inscenizacja szarży pod Rokitną
  • 25-26.08. - Bieg konny na orientację
  • 29.09.-01.10 - XIX Zlot Harcerstwa Powiatu Krakowskiego „Błękitna Armia”
  • 11.11. - Wieczornica w dniu Święta Niepodległości.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski