Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W samolocie i w sławnych apartamentach

Redakcja
W muzeum, które stanie w kompleksie budynków Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", zaprojektowanym przez architekta Andrzeja Mikulskiego, znajdzie się replika placu św. Piotra Fot. Centrum Jana Pawła II
W muzeum, które stanie w kompleksie budynków Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", zaprojektowanym przez architekta Andrzeja Mikulskiego, znajdzie się replika placu św. Piotra Fot. Centrum Jana Pawła II
Replika placu św. Piotra, papieski samolot z ekranami, na których można będzie śledzić przebieg pielgrzymek Jana Pawła II, a także odtworzone ze szczegółami pokoje z ul. Franciszkańskiej 3, gdzie przez lata mieszkał kardynał Karola Wojtyła - to tylko niektóre atrakcje muzeum papieża Polaka, które powstanie w kompleksie budynków Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Krakowie-Łagiewnikach.

W muzeum, które stanie w kompleksie budynków Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", zaprojektowanym przez architekta Andrzeja Mikulskiego, znajdzie się replika placu św. Piotra Fot. Centrum Jana Pawła II

TRADYCJA. Krakowskie muzeum Jana Pawła II nie będzie jedyne, ale na pewno najbardziej atrakcyjne

Według zapewnień ks. prałata Jana Kabzińskiego, prezesa zarządu centrum "Nie lękajcie się", w muzeum będą dokładnie odtworzone pomieszczenia z Franciszkańskiej 3, gdzie przez lata mieszkał Karol Wojtyła, zanim został papieżem. Zarówno kardynał Franciszek Macharski, jak i obecny gospodarz pałacu biskupów krakowskich kardynał Stanisław Dziwisz nie używali tych pomieszczeń. Znajdują się tam meble, przedmioty codziennego użytku, książki i inne rzeczy, które służyły papieżowi Polakowi. Wszystko to, a także wiele innych przedmiotów przywiezionych przez papieskiego sekretarza kardynała Stanisława Dziwisza z Watykanu znajdzie się w Muzeum w Łagiewnikach.

W 2011 r. zostaną oddane do użytku pierwsze budynki Centrum - Instytut Jana Pawła II i Centrum Szkolenia Wolontariatu, a także kościół dolny i kościół górny w stanie surowym. Równocześnie rozpocznie się budowa Centrum Konferencyjnego i Muzeum - Domu Jana Pawła II.

Na terenie muzeum prawdopodobnie stanie papieska lancia, używana przez Ojca Świętego w letniej rezydencji w Castel Gandolfo. To, a także cztery inne auta: dwa bmw, terenowa toyota i chrysler, którym papież jeździł m.in. na wyprawy w góry - przyjechały z Watykanu. Poprosił o nie Benedykta XVI kardynał Stanisław Dziwisz.

- Dla nas to są niezwykle cenne pamiątki pontyfikatu - mówi ks. prałat Jan Kabziński. - Niektóre z tych aut trafią na licytację. Chcemy, by pieniądze z ich sprzedaży pomogły wybudować centrum w Łagiewnikach - wyjaśnia, dodając, że postęp prac na kolejnych etapach realizacji inwestycji zależy w głównej mierze od pozyskiwanych środków. - Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, którym zależy na utrwaleniu spuścizny naszego wielkiego papieża, z prośbą o solidarne wsparcie dzieła budowy - apeluje prezes centrum.

Muzeum Jana Pawła II powstaje też na Jasnej Górze w Częstochowie. Pierwszy eksponat przyjechał z Krakowa. To papieski samochód bmw x5, który podarował ojcom paulinom kardynał Stanisław Dziwisz w podzięce za wspomaganie budowy Centrum "Nie lękajcie się". Na Jasnej Górze znajduje się wiele pamiątek po Janie Pawle II, m.in. złote serce z napisem "Totus Tuus" i papieska złota róża, złożone przez papieża jako wota w 1979 r. Jest tam także pas papieskiej sutanny przestrzelony podczas zamachu w 1981 r., przekazany przez Ojca Świętego podczas pielgrzymki do Polski w 1983 r.

Muzeum papieża Polaka znajduje się także na Lednicy.

- Budynek ten nazwaliśmy domem. Pragniemy dzięki temu podkreślić żywą obecność Ojca Świętego Jana Pawła II wśród nas - podkreśla o. Jan Góra, inicjator powstania muzeum. Wśród eksponatów znajdują się m.in. papieska piuska, buty, sutanna, szkaplerz, a także... parkiet z Franciszkańskiej 3 w Krakowie i okno z pomieszczenia, gdzie stało łóżko i biurko przyszłego papieża. Parkiet i okno przekazał ojcu Górze ks. dr Andrzej Nowobilski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. Było to w 2006 r., w czasie wymiany parkietu i okien w krakowskiej kurii. Jednym z najbardziej cennych dla ojca Góry eksponatów lednickiego Muzeum JPII jest chusteczka należącą do papieża.
- Od pewnego czasu, kiedy choroba czyniła coraz bardziej znaczące postępy, na kolanach Ojca Świętego Jana Pawła II zaczęła się pojawiać biała chusteczka dyskretnie kładziona przez ówczesnego biskupa, a dziś kardynała Stanisława Dziwisza. Jedną taką chusteczkę zabrałem z kolan papieskich za jego cichym przyzwoleniem podczas naszego ostatniego spotkania z Ojcem Świętym 15 grudnia 2004 roku - wspomina o. Góra.

Papieskie muzea powstają także w Warszawie i Lublinie. Na lubelskim Wrotkowie od ub. roku rosną mury centrum Jana Pawła II. - Będzie to wotum wdzięczności społeczności lubelskiej za posługę polskiego papieża, za jego obecność w Lublinie - mówi kierujący budową prałat ks. Jan Kiełbasa. Będzie tam kościół pod wezwaniem papieża-Polaka, ośrodek rehabilitacji medycznej, świetlica dla osób starszych, przedszkole klub młodzieżowy i muzeum poświęcone naszemu papieżowi. Sale, pełne pamiątek po Janie Pawle II, będą wyposażone w sprzęt audiowizualny.

Grażyna Starzak

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski