W sercu Jury

Redakcja
Udostępnij:
Rozmowa z Małgorzatą Węgrzyn, wójtem gminy Klucze

   - Gdzie Pani widzi największe szanse dla rozwoju Klucz?
   - Naszym atutem jest korzystne położenie. Nie chodzi tu wyłącznie o to, że gmina leży w atrakcyjnym turystycznie miejscu, czyli w obszarze Jury Krakowsko - Częstochowskiej, ale również o bliskość innych miast. Klucze znajdują się nieopodal trzech dużych ośrodków - Krakowa, Katowic i Częstochowy. Dlatego po rozbudowie bazy noclegowej, gastronomicznej i stworzeniu konkretnych produktów turystycznych, mają szansę stać się gminą turystyczną. Hasło: "Pustynia Błędowska" wciąż przyciąga. Gdyby udało się nam pozyskać fundusze na jej rekultywację, byłaby to jedna z największych atrakcji Europy.
   - Dużo w ostatnim czasie mówi się o funduszach z Unii Europejskiej. Jakie są Pani zdaniem szanse na pozyskanie tych pieniędzy na gminne inwestycje i jakie są wasze dotychczasowe doświadczenia w tym względzie?
   - W 1998 roku uczestniczyliśmy w programie pod nazwą "Odbudowa" Złotowego Funduszu Dotacji Lokalnych, w ramach którego otrzymaliśmy 100 tysięcy złotych na odbudowę rowu odwadniającego w Chechle oraz 40 tysięcy na podobny cel w Rodakach. W tym samym roku z Banku Światowego przyznano nam środki w wysokości 150 tysięcy złotych na odbudowę drogi gminnej w Ryczówku. Bardzo udane okazało się też uczestnictwo organizacji pozarządowych z gminy w programach grantowych. Sukcesami mogą poszczycić się Stowarzyszenie Ziemia Kluczewska, Rada Sołecka wsi Rodaki, czy Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne. W tym roku gmina zamierza złożyć wniosek do SAPARD-u o środki na budowę drogi w Ryczówku. Liczymy też, że w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich otrzymamy środki na dalsze szkolenia nauczycieli.
   - Gmina się rozwija, jednak i u was nie brak problemów.
   - Głównym jest brak pracy i - co najbardziej boli - to, że tej pracy nie mogą znaleźć ludzie młodzi, wykształceni. Nasza gmina to głównie środowisko wiejskie. Mamy kilka dużych zakładów przemysłowych, lecz i tam liczba etatów jest ograniczona. Gmina próbuje pomóc absolwentom w znalezieniu zatrudnienia. Stąd przyjęcia do jednostek samorządowych na zasadzie umów absolwenckich. Jednak to oznacza pracę na czas określony. W Kluczach działa również filia krakowskiego Młodzieżowego Biura Pracy, które podczas kursów motywuje młodych ludzi do poszukiwania pracy, spełnia rolę doradczą, a także - dzięki posiadanym w swych zasobach ofertom - pośredniczy w zawiązywaniu umów między pracodawcą i poszukującym.
   - Co Pani uważa za sukces samorządu w ostatnim roku?
   - Przede wszystkim rozszerzenie kontaktów. Staliśmy się członkiem Małopolskiej Organizacji Turystycznej, która podobnie jak Związek Gmin Jurajskich, pomaga nam promować się turystycznie. Bardzo dobrze układa się współpraca gminy z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Dobroczynnym. Wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej prowadzi on jedyne w powiecie olkuskim przytulisko dla bezdomnych. Program walki niepokojącym zjawiskiem bezdomności zyskał spore uznanie wśród mieszkańców. Mamy też swojego pełnomocnika do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych oraz specjalistę ds. rozwoju społecznego i funduszy strukturalnych. Ten ostatni zajmuje się pomocą organizacjom pozarządowym w pozyskiwaniu środków z UE.
   - Wiele łączy was też z partnerami zagranicznymi.
   - Utrzymujemy kontakty partnerskie z czterema gminami - na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie i w Rosji. Stale podnosimy kwalifikacje swoich pracowników. Za udział w szkoleniach otrzymaliśmy tytuł "Mądrej Gminy" przyznany przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji. W szkoleniach uczestniczyli również nauczyciele. Dużymi sukcesami w pracy z dziećmi i młodzieżą poszczycić się mogą również instruktorzy kulturalni i artystyczni, których wychowankowie zdobyli wiele cennych wyróżnień w polskich i międzynarodowych konkursach.
   - Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie