Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Skawinie na rynku wystawili pomnik kopciucha. Stary zużyty piec ma zachęcać do wymiany takich urządzeń

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Pomnik kopciucha stanął na rynku w Skawinie i pozostanie tam do końca sezonu grzewczego
Pomnik kopciucha stanął na rynku w Skawinie i pozostanie tam do końca sezonu grzewczego Fot. gmina Skawina
Stary, pordzewiały, nieekologiczny piec węglowy stanął na rynku w Skawinie. To pomnik kopciucha, który pojawił się we wtorek 7 września. Jak zaznaczają skawińscy urzędnicy ten niezwyczajny pomnik ma przypominać mieszkańcom, że jest obowiązek wymiany strych pieców nazywanych kopciuchami do końca 2022 roku.

FLESZ - Jaki będzie rynek pracy w 2022 roku?

od 16 lat

Wystawienie zdezelowanego pieca na rynku zbiega się ze zbliżającym się sezonem grzewczym. Dlatego pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie postanowili rozpocząć akcję zachęcającą do skorzystania z dotacji do wymiany kopciucha na nowy piec spełniający wymagane normy.

Pomysł wziął się z potrzeby. Mimo wielu akcji informacyjnych w internecie, na zebraniach wiejskich, w szkołach i w trakcie kontroli domowych kotłowni, wciąż są mieszkańcy, którzy mogą nie wiedzieć o obowiązku wymiany kopciucha do końca 2022 roku. Stary, zużyty piec na rynku przyciąga uwagę i może zachęcić do jego zlikwidowania. - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Radni skawińscy zaznaczają, że gmina na różne sposoby stara się zachęcić mieszkańców do wymiany pieców.

Są pieniądze przeznaczone na wymianę pieców, ale społeczeństwo nie do końca chce je wykorzystać. Formalne zachęty ulotki, plakaty, informacje przestają działać, dlatego uważam za dobry pomysł wystawienie tego pomnika kopciucha, czyli użycie niekonwencjonalnej metody jako zachęty do wymiany pieca - mówi Józef Niechaj, radny gminy Skawina.

Miejsce wystawienia pieca wybrano celowo, bo przez rynek codziennie przechodzi mnóstwo ludzi, a Wydział Ochrony Powietrza, który zajmuje się przyznawaniem dotacji znajduje się tuż obok. Wystarczy zainteresować się wymianą, a w uzyskaniu dofinansowania pomoże zespół ekodoradców - przedstawi dofinansowania, odpowie na pytania i poprowadzi przez cały proces pozyskania środków.

Programy pomocowe łączą się ze sobą - przy poprawnie wypełnionych wnioskach mieszkańcy mogą otrzymać nawet 90 procent zwrotu kosztów wymiany kopciucha.

Żeby ułatwić zdobycie tak dużego dofinansowania, potrzebny jest ekodoradca, który stanie się „tłumaczem” zawiłości dotacyjnych. Pomoże wypełnić całą dokumentację w taki sposób, by mieszkańcy uzyskali jak największe wsparcie - podkreślają urzędnicy.

Kopciuch ma stać na rynku aż do zakończenia sezonu grzewczego. - Zostanie wykorzystany do edukowania młodzieży. Dzieci ze szkół i przedszkoli wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez ekodoradcę, który pokaże im stary piec, wyjaśni, jak szkodliwe jest korzystanie z niego i opowie, co należy zrobić, by w przyszłości zmniejszyć zanieczyszczenie skawińskiego powietrza - wyjaśniają urzędnicy.

Muzycy występowali w Skale przez całe niedzielne popołudnie

Skała. Zabrzmiały trąby, puzony, flety, saksofony. 18. Festi...

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego podczas otwarcia nowej szkoły w Przybysławicach w gminie Zielonki

Gminie Zielonki wojewódzka inauguracja roku szkolnego w nowo...

Ponad 200 osób uczestniczyło w powiatowych zawodach strażackich Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Rudawa. Zawody strażackie drużyn młodzieżowych. Najlepsze je...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski