Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Skawinie stanie nowa stacja badająca jakość powietrza. "Chcemy wiedzieć więcej, czym oddychamy"

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Urząd Miasta i Gminy
Druga stacja będzie badać jakie substancje emitują firmy i samochody. W styczniu przyszłego roku nowa stacja usytuowana przy ul. Studzińskiego na osiedlu TBS-u będzie badać jakość powietrza. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie montuje ją z inicjatywy skawińskiej gminy.

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

- To powód do dużego zadowolenia. Już dużo wiemy czym oddychamy, ale chcemy wiedzieć jeszcze więcej i jak bardzo uciążliwe są sąsiednie firmy oraz czy i ile emitują do atmosfery szkodliwych substancji – mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Na jakość powietrza w tym rejonie na pewno ma wpływ także emisja ze spalin samochodowych. A jest tu wyjątkowo duża ze stojących w korku pojazdów.

Gmina ma swój udział w tym przedsięwzięciu w postaci gruntu przekazanego pod postawienie kontenera. Z budżetu Skawiny będą też pokrywane koszty poboru prądu przez czujnik zainstalowany w stacji.

- Będzie on określał zawartość w powietrzu szkodliwych lotnych związków organicznych jak benzen, ksylen i toluen – informuje Grzegorz Horwacik, kierownik Wydziału Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta i Gminy.

Burmistrz podkreśla, że znana jest emisja szkodliwych substancji z budynków mieszkalnych, a więc poziom smogu.

- Nasze działania przynoszą coraz większy skutek. Poprawiamy stan dróg, budujemy obwodnice, stawiamy na kolej, a przyszłym roku na wymianę kopciuchów z różnych programów, wydamy 15 milionów złotych. Te pieniądze pozwolą na likwidację tysiąca palenisk w domach mieszkalnych, co powinno poprawić stan powietrza. To kolejny krok w ochronie zdrowia mieszkańców, a to jest naszym priorytetem – podkreśla burmistrz i zaznacza, że dzięki nowej stacji, będzie można poznać jaka jest emisja z dużych obiektów, a więc firm przemysłowych, usytuowanych nieopodal osiedla TBS-u. Znajdują się tam Valeo i Vesuvius.

Wyniki będą też wskazówką dla tych firm jak dalej działać.

Gmina zamontowała na swój koszt kilka czujników w rejonach stref przemysłowych w miejscach najbardziej narażonych na szkodliwą emisję. Chociaż nie są to urządzenia akredytowane, a więc nie stanowią podstawy do podjęcia prawnych działań, to dają pewien obraz stanu powietrza i wskazówki jak dalej działać.
Zdaniem wielu skawinian w mieście powinien powstać zakaz lokowania się nowych firm przemysłowych. A takie funkcjonują tu od bez mała 70 lat i narobiły wystarczająco dużo szkód w ludzkich organizmach i środowisku. Przykładem jest dawna Huta Aluminium.
Włodarz gminy nie ukrywa, że samorząd lokalny nie ma żadnego wpływu na powstawanie zakładów produkcyjnych w mieście w strefach gospodarczych. - Wydawanie pozwoleń leży w gestii starostwa i urzędu marszałkowskiego. Konieczna jest zmiana prawa, by gmina miała coś do powiedzenia w sprawie lokowania się nowych zakładów przemysłowych – dodaje burmistrz Rzepisko.

Powstająca stacja badania jakości powietrza ma zostać uruchomiona w styczniu. Kontener już stoi, a czujnik trafi do niego kiedy Tauron zakończy procedurę wydawania pozwoleń na korzystanie z energii elektrycznej. Wyniki będą dostępne na bieżąco.

Monitorująca stacja, która stanęła przy ul. Studzińskiego, jest podobna do zamontowanej przed laty przez WIOŚ na osiedlu Ogrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski