W skrócie

(rasz)
Nieznani sprawcy skradli z ul. Niepodległości w Chrzanowie zaparkowany tu samochód marki vw sharane. Do zdarzenia doszło między 16.00 a 20.00. Swoje straty właściciel oszacował na 45 tys. zł. Tajemnicza reklamówka

Wysokie straty

Nieznani sprawcy skradli z ul. Niepodległości w Chrzanowie zaparkowany tu samochód marki vw sharane. Do zdarzenia doszło między 16.00 a 20.00. Swoje straty właściciel oszacował na 45 tys. zł.

Tajemnicza reklamówka

Około godz. 4.40 w Chrzanowie na ul. Szpitalnej policyjny patrol zatrzymał do kontroli rowerzystę. Okazało się, że 22-letni mieszkaniec Chrzanowa jest nietrzeźwy. Badanie na alkomacie wykazało, że ma 3,08 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. - Mężczyzna "podwoził" na swoim rowerze kolegę, 24- letniego mieszkańca Chrzanowa. Panowie posiadali przy sobie reklamówkę z____zawartością trójkąta ostrzegawczego, linki holowniczej oraz innych akcesoriów samochodowych jak świece, żarówki itp. Niestety nie potrafili wyjaśnić policjantom pochodzenia tych rzeczy. Nie potrafili również określić czyją własnością jest rower, na którym tak wczesną porą przemierzali ulice Chrzanowa. Ustaleniem tego zajmie się policja - wyjaśnia mł. asp. Grzegorz Sokolnicki, oficer prasowy chrzanowskiej policji.

Kopał samochody

Chrzanowscy policjanci zostali powiadomieni przez jednego z mieszkańców, że na ul. Oświęcimskiej w Chrzanowie młody mężczyzna uszkadza zaparkowane tu samochody. Na miejsce udał się policyjny patrol, który zatrzymał 20-letniego mieszkańca Chrzanowa. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że zatrzymany dokonał zniszczenia lusterka w samochodzie marki BMW o wartości 700 złotych. Funkcjonariusze ustalili również, że mężczyzna uszkodził dwa inne pojazdy. Ich właściciele nie złożyli jednak wniosku o ściganie go. W chwili zatrzymania chuligan był nietrzeźwy i miał w wydychanym powietrzu około 2,18 promila alkoholu. Trafił do policyjnego aresztu. za zniszczenie mienia grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Odważna mieszkanka

W Libiążu na ul. 11 Listopada doszło do usiłowania rozboju. Jak wynika z ustaleń policji młody mężczyzna w wieku około 17 lat zaatakował idącą chodnikiem 53-letnią mieszkankę. Sprawca usiłował wyrwać torebkę pokrzywdzonej, zadając jej przy tym ciosy pięścią w okolice klatki piersiowej i ramienia. Mimo to nie udało mu się osiągnąć zamierzonego celu, gdyż kobieta stawiała zdecydowany opór. Napastnika spłoszyli też inni przechodnie.
(LIZ)

Będą światła?

Burmistrz Libiąża Tadeusz Arkit wystąpił do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie o instalacje sygnalizacji świetlnej przy przejściu dla pieszych w pobliżu Kościoła Przemienienia Pańskiego.
Podczas ostatniej sesji zwracała na to uwagę radna Grażyna Poznańska. Argumentowała, iż w pobliżu jest szkoła i tą ruchliwą drogę pokonują dzieci. Burmistrz zgodnie z udzieloną wtedy odpowiedzią, zwrócił się do zarządcy tej drogi. Teraz trzeba czekać na jego reakcje.
(SA)

Nagrody za kolędy

W Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się II Konkurs Kolęd Polskich i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda", w którym wzięli udział młodzi wykonawcy z terenu powiatu oświęcimskiego.
Komisja w składzie: Anna Kumanek, Jacek Furtak, Jacek Kraszewski w kategorii szkół podstawowych przyznała: I nagrodę Magdalenie Stańczyk z Zatora, II - Kindze Boryckiej z Oświęcimia, III Marcie Jarosz z Oświęcimia, a ponadto wyróżnienia dla: Dawida Prusa z Bulowic, Sandry Staszałek z Brzeszcz, Emilii Wanat z Oświęcimia, Karoliny Wawrzusiszyn z Oświęcimia i Dominiki Wawrzusiszyn z Oświęcimia
W kategorii gimnazjów nagrody otrzymali: I - Piotr Nowotarski z Zatora, II - Monika Wanat z Zatora, III - Joanny Rolewskiej z Rajska, a wyróżnienia Anna Błazenek z Oświęcimia i grupa kolędnicza z Nowej Wsi. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagroda przypadła Joannie Kaczmarczyk z Zatora.
Ponadto wyróżnienie specjalne otrzymał zespół "Szczęściarze" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.

Złodziej na stacji

Na stacji paliw przy ul. Dąbrowskiego w Oświęcimiu nieznany sprawca ukradł z samochodu należącego do mieszkańca Pszczyny dokumenty. Złodziej wykorzystał fakt, że poszkodowany nie zamknął samochodu.

Włamanie do rozdzielni

Na ul. Kolbego w Oświęcimiu nieznany sprawca przerwał kłódki przy drzwiach zabezpieczających wejście do rozdzielni, a następnie odciął dwa odcinki kabla czterożyłowego o wartości 500 zł na szkodę mieszkańca Bobrka.

Złomiarz na torach

Na ponad 2200 zł oszacowała straty kolej w wyniku działalności złomiarza, który w Oświęcimiu ukradł 32 sztuki blach wykoleinowych.

Wykorzystał nieuwagę

W Chełmku na ul. Krakowskiej nieznany sprawca, wykorzystując nieuwagę pracowników sklepu, dokonał kradzieży odtwarzacza DVD o wartości 260 zł na szkodę firmy z Krakowa.
(BK)

Będą ciepłe

Po feriach ma zostać oddany do użytku powstający w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej aneks kuchenny, który spełniał będzie funkcję punktu do wydawania posiłków.
Do zakończenia prac pozostało jeszcze podłączenie wody i prądu. Jak dotąd mieszkańcy miasta mogą liczyć na wydawany tu prowiant, który wystarczy odgrzać sobie w domu. Praca powstającego punktu umożliwi wydawanie ciepłej żywności. Skorzysta z tego ok. 50 osób, objętych już tą formą pomocy przez MOPS.
Aby umożliwić wszystkim korzystającym z usług opieki dostanie się do budynku, planowana jest budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Obecnie na weryfikację czeka złożony do PFRON-u wniosek, który umożliwiłby uzyskanie pieniędzy na budowę.
(GOR)

Poezja w szkole

O tym, jak rodzi się wiersz i artykuł mówił uczniom klas humanistycznych olkuskiego I LO Jarosław Nowosad, olkuski poeta, dziennikarz i krytyk literacki. Było to kolejne w cyklu spotkań z wybitnymi absolwentami olkuskiego I LO.
Podczas spotkania autor czytał swe wiersze przy gitarowym akompaniamencie Jacka Gracy. Jarosław Nowosad ma 37 lat. Na co dzień jest redaktorem "Ziemi Olkuskiej". Prowadzi także Teatr Eksperymentalny przy olkuskim Miejskim Ośrodku Kultury. Drukował m. in. w "Czasie Kultury" i "Śląsku". Ostatnio Galeria Literacka przy MBWA w Olkuszu wydała jego debiutancki tomik "Mogę być". Poza wierszami pisał teksty piosenek, opowiadania science- fiction, klasyczne sonety i prozę narracyjną. Spotkanie zorganizowały Bogusława Wajdzik, Janina Wojas i Marta Macek.

Okna za milion

Prawie milion złotych będzie kosztowała budżet gminy gruntowna wymiana okien w kompleksie szkół na olkuskim osiedlu Młodych. Prace mają potrwać do końca czerwca.
Dotychczasowe okna drewniane zostaną wymienione na plastykowe, a okna stalowe na aluminiowe. Poza tym, część otworów okiennych zostanie zmniejszona. Ogłoszony przez władze gminy przetarg na te prace wygrała fabryka okien "Spectrum" z Lublina, która zaoferowała cenę ponad 999 tys. zł brutto.
Prace przy wymianie okien mają rozpocząć się od Przedszkola nr 9, potem będą wymieniane okna w segmencie administracyjno-żywieniowym, przewiązce, Szkole Podstawowej nr 2, Gimnazjum nr 1 i Szkole Podstawowej nr 8.
Wymiana okien stanowi część większej inwestycji obejmującej gruntowną modernizację całego kompleksu szkół. Na wykonanie tych prac gmina Olkusz dostała ponad 3 mln zł w ramach działania 3.3 ZPORR. Wartość całego zadania to 5 mln 157 tys. zł. Cały zakres prac obejmuje wymianę wszystkich okien, montaż kilku wind i podnośnika basenowego, remont basenu i dwóch sal gimnastycznych.
(syp)

Jest woda

W Suchej Beskidzkiej zakończono odwiert studni głębinowej na osiedlu Pikieta.
Wodę znaleziono na głębokości 52 metrów. Jak się szacuje. Wydajność studni wyniesie 500 litrów na godzinę i pokryje zapotrzebowanie na wodę dla około 120 osób.
Prace zostały zlecone i sfinansowane z budżetu Gminy. Teraz studnia głębinowa zostanie przekazana tworzonej przez mieszkańców osiedla spółce wodnej, która już we własnym zakresie będzie musiała wykonać zbiornik wody oraz sieć rozdzielczą.
Pierwsze fizykochemiczne i bakteriologiczne wody wykazały nieznaczne przekroczenie zawartości żelaza i manganu. Dlatego po powtórnym płukaniu odwiertu zlecone będzie kolejne badanie.
Jak poinformował burmistrz miasta: "Nie jest wykluczone, że w przypadku utrzymywania się tych substancji w wodzie, konieczne będzie jej uzdatnianie".
Jednak spółka wodna z osiedla Pikieta może liczyć ze strony Gminy, na pomoc w zakupie materiałów potrzebnych do dokończenia inwestycji.

Bezpłatny basen

Samorząd Gminy Wadowice ufundował dla dzieci 4700 karnetów na krytą pływalnię. Rozdają je dyrektorzy szkół.
Darmowe karnety rozdawane są dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Uprawniają do wykorzystania trzech godzin na miejskim basenie "Delfin". Przekazano je dyrektorom szkół, aby rozdali je wśród dzieci i młodzieży.
Zainteresowani mogą pluskać się w basenie już od dziś.

Żywioły zjednoczone

Cztery symboliczne żywioły: powietrza - Lanckorona, ziemi - Stryszów, wody - Mucharz i ognia - Sułkowice; zjednoczyły się.
W Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowano Lokalną Grupę Działania "Gościniec Czterech Żywiołów", jako stowarzyszenie "Gościniec".
Jego celem jest opracowanie i realizacja Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich, promocja obszarów wiejskich i miejsko-wiejskich, mobilizowanie ludności do udziału w procesie rozwoju tych terenów oraz upowszechnianie i wymiana informacji o inicjatywach związanych z aktywizacją ludności w gminach.
Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Lanckoronie przy ulicy Krakowskiej 473.
(RASZ)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3