Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W śmierci Chrystusa na krzyżu najlepiej widać jego miłość

Grażyna Starzak
Adam Wojnar
Rozmowa na Wielki Piątek z o. Janem Marią Szewkiem, franciszkaninem.

- Dzisiaj Wielki Piątek. Pierwsze liturgiczne obchody tego dnia miały miejsce już w starożytnej Jerozolimie. Wierni gromadzili się przed wschodem słońca przy kolumnie biczowania, a później przy grobie, by adorować drzewo Krzyża…

- Wielki Piątek jest bardzo ważnym dniem dla chrześcijan. Dlatego że Chrystus przez mękę, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie odkupił człowieka i go zbawił. Dla nas, franciszkanów, każdy piątek w roku jest istotnym wydarzeniem, bo św. Franciszek w szczególny sposób ukochał Chrystusa ukrzyżowanego. Na starych obrazach jest często przedstawiany, jak modli się, klęcząc przed Chrystusem ukrzyżowanym. Dlaczego? Ponieważ powtarzał, że w śmierci krzyżowej Chrystusa najbardziej objawiła się miłość Boga do człowieka, która jest ofiarna i bezinteresowna. Św. Franciszek bardzo bolał, że nie odwzajemniamy tej miłości Chrystusowi. Nieraz mówił: „Miłość nie jest kochana”. Zachęcał swoich braci, by pokochali Chrystusa ukrzyżowanego. To dlatego franciszkanie później tak spopularyzowali nabożeństwo drogi krzyżowej. To franciszkanie są kustoszami największych Kalwarii, choćby wspomnieć tylko kilka: Zebrzydowską, Pacławską czy Wejherowską.

- Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, gdy przyklękamy przed krzyżem, bo na co dzień klęczymy przed Najświętszym Sakramentem…

- W tej dobie, czyli od piątkowego do sobotniego wieczoru klękamy przed krzyżem dla wyrażenia naszej wdzięczności, miłości do Chrystusa, dziękując za Jego miłość dla nas, za Jego śmierć na krzyżu. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, gdy nie sprawuje się Eucharystii, ale jest udzielana komunia św. W czasie wielkopiątkowej liturgii ważnym elementem jest czytanie opisu Męki Pańskiej, od Ostatniej Wieczerzy po złożenie do grobu. Ogromną rolę odgrywa adoracja krzyża. W różnych kościołach na różne sposoby. Albo każdy z wiernych podchodzi do krzyża i go całuje, albo krzyż jest wysoko podnoszony i w milczeniu ludzie adorują go i wyrażają wdzięczność Panu Bogu. Trzecią częścią tej liturgii jest komunia św. Cały okres Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego ma nas prowadzić do zjednoczenia z Chrystusem i dlatego komunia św. jest udzielana nawet w Wielki Piątek, w dniu, w którym nie odprawia się Eucharystii.

- „Wielki Piątek jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary” - mówił Jan Paweł II i powtarzał Benedykt XVI. Czy to jest główny cel wielkopiątkowej liturgii?

- W środę popielcową usłyszeliśmy słowa kapłana, wypowiadane nad naszymi głowami: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. To jest przesłanie również na dziś - na nowo obudzić naszą wiarę, naszą jedność z Bogiem. To zjednoczenie z Chrystusem ma nas oczyszczać, wzmacniać, odnawiać w nas podobieństwo i obraz, na który zostaliśmy stworzeni.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2017 tuż tuż

źródło: naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski