W sobotę otwarcie

ZS
27 listopada, o godzinie 11.00 rozpocznie się w Zawadzie Uszewskiej (gmina Gnojnik) uroczystość otwarcia Warsztatu Terapii Zajęciowej, który prowadzić będzie Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń". Placówka nosić będzie imię św. Brata Alberta.

ZAWADA USZEWSKA. Warsztat Terapii Zajęciowej

   Pomysł uruchomienia drugiej takiej placówki w powiecie (pierwszy WTZ od trzech lat działa w Brzesku przy ulicy Przemysłowej) zrodził się kilka lat temu. Od początku wielkim jego orędownikiem był senator Mieczysław Mietła, który wydeptywał ścieżki na drodze do instytucji mających decydujące zdanie w przypadkach tworzenia takich placówek. Ze zrozumieniem do inicjatywy podszedł również brzeski starosta Grzegorz Wawryka, budynek po starej szkole w Zawadzie Uszewskiej przekazali stowarzyszeniu wójt gminy Gnojnik i mieszkańcy wsi.
   - _Podziękowania należą się także sponsorom oraz osobom społecznie zaangażowanym przy wstępnej fazie remontu budynku, w którym WTZ będzie mieć swoją siedzibę - _Ewa Cierniak-Lambert, prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" uzupełnia listę przyjaciół, którzy wspierali inicjatorów przy powstawaniu ośrodka. Wiele cennych wskazówek udzielił jej mąż. Stanisław Lambert jest na co dzień dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które ściśle współpracuje z brzeskim WTZ.
   Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy w powiecie brzeskim potrzebny jest drugi tego rodzaju ośrodek, to powinien zajrzeć w teczkę z podaniami o przyjęcie wychowanków do placówki w Zawadzie Uszewskiej. Miejsc jest tylko 40, a wniosków napłynęło aż 56. Organizatorzy WTZ mieli więc nie lada problem przy rekrutacji. Przypomnijmy więc, że już niebawem ruszy w Brzesku Dom Wsparcia Dziennego, który jest przedsionkiem dla ludzi, którzy w przyszłości chcieliby uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez WTZ-y.
   Warsztat Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej mieścić się będzie w nowoczesnym budynku spełniającym wszelkie warunki stawiane tego typu placówkom. Będzie to ośrodek pobytu dziennego, w którym zajęcia prowadzone będą codziennie przez siedem godzin. Każdy uczestnik otrzymywać będzie kieszonkowe, ustalone według stawek regulowanych przez zarządzenia PFRON. Organizatorzy zapewniają bezpłatny dojazd i powrót do domu. Funkcjonować będą pracownie: gospodarstwa domowego, rehabilitacyjna, komputerowa, muzykoterapii, plastyczno-dekoratorska, stolarsko-modelarska, ślusarska i metaloplastyki oraz krawiecka. W trakcie zajęć prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę organizowane mają być wyjazdy na wycieczki oraz turnusy rehabilitacyjne.
   - _Celem warsztatu jest rehabilitacja społeczna i zawodowa zmierzająca do ogólnego rozwoju i poprawy każdego uczestnika, niezbędna do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku - _mówi Ewa Cierniak-Lambert.
   Jaki wpływ na rozwój osób niepełnosprawnych wywiera WTZ, wiedzą najlepiej rodzice tych wychowanków, którzy uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez placówkę w Brzesku. Żaden z rodziców, z którymi rozmawialiśmy, nie wyobraża sobie teraz życia bez funkcjonowania takiej placówki.
   WTZ w Zawadzie Uszewskiej prowadzić będzie zajęcia dla wychowanków wywodzących się z gmin: Iwkowa, Czchów, Gnojnik i Brzesko. WTZ w Brzesku służyć ma niepełnosprawnym mieszkającym w północnej części powiatu. (ZS)

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.