W sobotę w Krakowie początek szachowych mistrzostw Europy...

W sobotę w Krakowie początek szachowych mistrzostw Europy szkół

Zdjęcie autora materiału
Jerzy Filipiuk

Dziennik Polski 24

Szachiści nie po raz pierwszy będą gościć w Hotelu Galaxy

Szachiści nie po raz pierwszy będą gościć w Hotelu Galaxy ©Andrzej Banaś

Szachy. 330 zawodniczek i zawodników z 27 krajów zgłosiło się do mistrzostw Europy szkół, które od soboty do 8 lipca odbywać się będą w Hotelu Galaxy w Krakowie.
Szachiści nie po raz pierwszy będą gościć w Hotelu Galaxy

Szachiści nie po raz pierwszy będą gościć w Hotelu Galaxy ©Andrzej Banaś

Dzieci i młodzież ze Starego Kontynentu rywalizować będzie w sześciu kategoriach wiekowych - do lat 7, 9, 11, 13, 15 i 17. Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, z klasyfikacją FIDE.

Najliczniejsze ekipy wystawią Rosja (ok. 100 szachistów), Polska i Turcja (po ok. 70). Do grona faworytów należeć będą też szachiści z Wielkiej Brytanii.

Organizatorami imprezy są Małopolski Związek Szachowy, Polski Związek Szachowy, Urząd Miasta Krakowa i Europejska Unia Szachowa (ECU). Wpisowe organizatora wynosi 100 euro, a ECU – 20 euro.

- Urząd Miasta Krakowa wyłożył pieniądze, aby szachiści z krakowskich szkół nie musieli wpłacać po 100 euro – zaznacza prezes MZSzach. Jan Kusina.

Przypomnijmy, że od pięciu lat w Polsce, a od trzech lat w Małopolsce realizowany jest program „Edukacja prze szachy w szkołach”. Przedstawiciele królewskiej gry z Krakowa, Niepołomice, Wieliczki czy Chrzanowa powinni się dobre zaprezentować w ME szkół. Prezes Kusina liczy zwłaszcza na trzy najmłodsze roczniki.

Uroczyste otwarcie zawodów odbędzie się w sobotę o godz. 11 w Gmachu Opery Krakowskiej, podczas którego Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprezentuje spektakl baletowo-pantomimiczny „Szachy” według poematu Jana Kochanowskiego. W sobotę też rozpocznie się pierwsza, a w niedzielę, także o godz. 15.30, druga runda szachowych zmagań.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo