MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Starym Sączu i Lewoczy

Redakcja
Starosądecki rynek Fot. StarySacz-Lewocza.eu/Jacek Polakiewicz
Starosądecki rynek Fot. StarySacz-Lewocza.eu/Jacek Polakiewicz
REKOMENDACJE. Z Krakowa do Starego Sącza - przez Gdów, Limanową i Wysokie - prowadzi jedna z najbardziej malowniczych dróg w Małopolsce.

Starosądecki rynek Fot. StarySacz-Lewocza.eu/Jacek Polakiewicz

I chociaż trasa ma niewiele ponad 90 km na pewno nie uda się jej szybko przejechać. Jest tu zbyt pięknie, by gnać. Warto się zatrzymać i podziwiać krajobrazy, w tym przepiękny widok na Tatry.

W grodzie św. Kingi

Stary Sącz to beskidzka perła, jedno z najstarszych miast w Polsce. Odnowiony Rynek, który zdobią otoczaki z pobliskiego Dunajca i nowe, stylizowane szyldy okolicznych restauracji i sklepów, zachęca do spacerów i zwiedzania.

W weekend spokojnie tu i mniej tłoczno. To doskonały moment na zwiedzanie Domu św. Kingi - patronki miasta, na łyk wody z jej cudownego źródełka i chwilę skupienia, ale i radości, w Muzeum Papieskim. No bo jak tu się nie uśmiechać widząc narty, buty, plecak i inne papieskie precjoza, które tak miło kojarzą nam się z błogosławionym Janem Pawłem II? Zaspokoiwszy potrzeby ducha - warto wstąpić do jednej z starosądeckich restauracji i kawiarni. W "Marysieńce" można nie tylko usłyszeć miłosną historię o Janie III Sobieskim, ale także zjeść najlepsze pierogi w regionie (np. z kaszą, szpinakiem), w Staromiejskiej zachwyci smaczna kuchnia cesarsko - królewska. Na rogu Rynku, pod numerem 22, posmakować można pysznych lodów z założonej w 1937 r. cukierni Jeziorek.

Na południe

Niespełna 100 km na południe, po słowackiej już stronie, znajduje się partnerskie miasto Starego Sącza - Lewocza. Łączą je przygraniczny klimat i urok odrestaurowanych zabytków. I tu nie dotrze się za szybko. Na trasę warto poświęcić cały dzień, bo po drodze atrakcji co niemiara - malownicza warownia na wzgórzu w Starej Lubowli, piękne widoki na Tatry i Spisz, klimatyczny Aquapark w Vrbowie i przepiękny rynek w Kežmaroku. Do tego potężny Spiski Zamek, i nie mniej piękna Spiska Kapituła. W samej Lewoczy, wpisanej na listę UNESCO, można spędzić choćby tydzień. Warto zajrzeć do kościoła św. Jakuba, w którym znajduje się najwyższy gotycki drewniany ołtarz na świecie, dłuta Mistrza Pawła - ucznia Wita Stwosza. Dom Mistrza Pawła zamieniono na muzeum, które trzeba odwiedzić. Dookoła rynku stoją zachwycające - gotyckie i renesansowe - kamienice, a takich hoteli i restauracji jak w Lewoczy długo szukać w innych miastach tej części Słowacji. W średniowieczny klimat najłatwiej wtopić się przyjeżdżając do Lewoczy między 11 a 13 sierpnia, kiedy to - w ramach Dni Mistrza Pawła - odbywa się tu wielki targ rzemieślniczy i pokazy "Tajemniczej Lewoczy".

Miejsce z klimatem

Do końca września, odwiedzając Stary Sącz i Lewoczę, można liczyć na coś jeszcze - wygraną w konkursie dla turystów. Wystarczy, że zbierzecie dwie okolicznościowe pieczęcie na kuponie konkursowymi, wskażecie miejsce, atrakcję, wydarzenie, które ma "najlepszy klimat". Czekają na was tygodniowe wakacje dla dwojga, iPad i szaleństwa w Aquacity Poprad. Szczegóły konkursu znajdziecie na http://starySacz-lewocza.eu oraz plakatach rozwieszonych w miasteczkach.

Piotr Trybalski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski