18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W stolicy wiedzą lepiej, gdzie mieszkasz

Redakcja
Sołtys Stanisław Nowotarski jest przeciwny zmianie FOT. BOGUSŁAW KWIECIEŃ
Sołtys Stanisław Nowotarski jest przeciwny zmianie FOT. BOGUSŁAW KWIECIEŃ
Mieszkańcy Dworów II (gm. Oświęcim) nie chcą, by urzędnicy w Warszawie bez ich wiedzy decydowali o nazwie ich miejscowości, za co na dodatek będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Podobna sytuacja jest w Żuradzie (gm. Olkusz).

Sołtys Stanisław Nowotarski jest przeciwny zmianie FOT. BOGUSŁAW KWIECIEŃ

KONTROWERSJE. Mieszkańcy Dworów II nie chcą, by urzędnicy w Warszawie bez ich wiedzy decydowali o nazwie ich miejscowości

Sołtys Dworów II od nowego roku pisma z gminy czy od posłów z Warszawy dostaje z nagłówkiem Dwory Drugie. - Ja przecież nigdzie się nie przeprowadziłem - nie kryje poirytowania Stanisław Nowotarski.

Razem z mieszkańcami dwukrotnie pisał odwołania do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale odpowiedzi były negatywne i sprowadzały się do tego, że zgodnie z zasadami pisowni języka polskiego w nazewnictwie miejscowości nie może być cyfr rzymskich.

Potwierdzają to w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. - W urzędowym wykazie miast i miejscowości miejscowość ujęta jest jako Dwory Drugie - zaznacza rzecznik wojewody Joanna Sieradzka. Używana dotychczas przez urząd gminy czy mieszkańców nazwa Dwory II była więc niezgodna z formalnym zapisem i chodzi o jej dostosowanie do tego, co jest w oficjalnym wykazie.

W tej sytuacji mieszkańcy liczyli, że łatwiej i taniej będzie zmienić zapisy w księgach urzędowych. W 2009 roku skierowali do MSWiA pismo z prośbą o zachowanie potocznej nazwy. - Wojewoda poparł ich wniosek z zaznaczeniem jednak, że odbiega od obowiązujących zasad - dodaje Sieradzka.

Urzędników w stolicy argumenty dworzan nie przekonały. Rzecz w tym, że korekta pociąga za sobą koszty, które obciążą również kieszeń mieszkańców.

Dowody osobiste mają być wymienione na koszt Urzędu Gminy w Oświęcimiu, ale za resztę będą musieli zapłacić sami. Paszporty, prawo jazdy, dowody rejestracyjne, zaświadczenia o działalności gospodarczej to daje w sumie spore pieniądze. W Dworach II policzyli, że na głowę wyniesie to przynajmniej 500 zł. Ludzie pytają, dlaczego dotąd oficjalnie nikt ich o nie poinformował o zmianie.

Podobna sytuacja jest w Żuradzie (gm. Olkusz), która podzielona jest na Kolonie I, II i III. - Nowe przepisy administracyjne nie dopuszczają takiej możliwości - mówi sołtys Zbigniew Brzeski. Mieszkańcom Żurady, których jest ponad 1100, nie podoba się, że nagle będą mieszkać gdzie indziej, a do tego muszą za to zapłacić ze swojej kieszeni. Właściciele firm zwracają uwagę chociażby na koszt przerejestrowania pojazdów, a są wśród nich tacy, którzy mają ich na stanie nawet kilkanaście.

Bogusław Kwiecień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski