W stulecie Profesora

W stulecie Profesora

AN

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

waniek3tif.jpg
Dodajmy, że Jubilat podsumowuje swoje pierwsze stulecie życia w znakomitej kondycji intelektualnej, a najnowsze z ukończonych obrazów noszą całkiem świeże daty.
waniek3tif.jpg

Medal Gloria Artis dla Eugeniusza Wańka

Eugeniusz Waniek, malarz i rysownik, ostatni żyjący czynny świadek międzywojennej awangardy (związany z I Grupą Krakowską w jej początkach), długoletni pedagog w krakowskim Liceum Plastycznym, potem w ASP, w tym roku kończy 100 lat.


Choć urodziny Profesora przypadają jesienią, obchody tego 100-lecia zaczęły się z początkiem roku i trwają. Były wystawy w trzech galeriach i liczne honory. Jako pierwsza przyjechała delegacja z Ustrzyk Dolnych, rodzinnej miejscowości Eugeniusza Wańka, z nadaniem mu honorowego obywatelstwa. Potem Senat Akademii Sztuk Pięknych podjął uchwałę o nadaniu Eugeniuszowi Wańkowi tytułu profesora honorowego ASP; do pracowni artysty przybył z dyplomem rektor i członkowie Senatu Akademii - w większości uczniowie Profesora.
Wczoraj odbyła się kolejna uroczystość: prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków Jerzy Biernat, w towarzystwie prezesa krakowskiego Okręgu ZPAP Stanisława Tabisza odznaczył Eugeniusza Wańka przyznanym mu przez ministra kutury i dziedzictwa narodowego złotym medalem Gloria Artis. Choć medali Gloria Artis wręczono już kilkaset, jest to drugi przypadek, gdy odznaczenie najwyższego - złotego stopnia - otrzymuje artysta plastyk.
Swoich młodszych kolegów artystów Jubilat przyjął wczoraj u siebie, w pracowni. Upały sprawiają, że Eugeniusz Waniek musi - mimo wszystko - pamiętać o swojej metryce. Goście, choć znacznie młodsi, przy tej pogodzie z trudem wspinają się na piątą kondygnację. Niebawem drogę tę pokonywać będą władze województwa krakowskiego z wysokim odznaczeniem państwowym, ale o tym - w odpowiednim czasie.
(AN)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo