Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Suchej Beskidzkiej znów będzie pyłomierz

Agnieszka Maj
Środowisko. Na przełomie roku do Suchej Beskidzkiej wróci stacja monitoringu powietrza. Zniknęła stamtąd w marcu tego roku, ponieważ nie chciały jej władze miasta.

Pyłomierz zostanie zainstalowany na prywatnym terenie, przy parkingu. - Trwają prace przy podłączaniu instalacji do __prądu - mówi Paweł Ciećko, małopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Pyłomierz został usunięty z Suchej na wiosnę tego roku. Znajdował się wtedy na terenie gminnym. Władze miasta argumentowały, że wyniki badania powietrza służyły do „szkalowania dobrego imienia” Suchej Beskidzkiej, która szczyciła się czystym powietrzem, a w ciągu ostatnich kilku lat zaczęła być przez media przedstawiana jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Małopolsce.

Taką opinię uzasadniały jednak pomiary prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Na początku tego roku Sucha znalazła się na drugim miejscu w Małopolsce pod względem przekroczeń norm pyłu zawieszonego PM10. Średnia miesięczna wyniosła 60, przy normie 50. Gorzej było tylko przy al. Krasińskiego w Krakowie (średnia 75).

Władze miasta twierdziły jednak, że badania mogą być zmanipulowane, a w naszym regionie jest mnóstwo miejscowości, które mają znacznie gorsze powietrze niż Sucha. Tylko nikt o tym nie wie, bo nie ma tam stacji monitoringu powietrza. Burmistrz Stanisław Lichosyt mówił nawet, że na psucie opinii tego miasta ma wpływ jego konflikt z Ryszardem Listwanem, zastępcą wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Stanisław Lichosyt był w grupie radnych, którzy w 1995 roku odwołali Ryszarda Listwana ze stanowiska burmistrza Suchej.

- Od tego czasu pan Listwan jest obsesyjnie nastawiony do części osób pełniących obecnie kluczowe funkcje w naszym samorządzie. Krytykuje niemal wszystko, co dzieje się w mieście, w szczególności w zakresie ochrony środowiska - podkreślał Stanisław Lichosyt.

O tym, że to miasto ma jednak duży problem z zanieczyszczeniem, mówią także inne badania. W marcu tego roku Polski Alarm Smogowy wraz z Radiem Kraków sprawdził, jakie jest stężenie pyłu PM10 w Suchej. Pomimo korzystnej pogody: wiatru i wysokiej temperatury - średnia z 9 godzin pomiarów wyniosła 70 mikrogramów na metr sześcienny (przy normie wynoszącej 50).

- Dlatego stacja musi być w Suchej. Nawet nie rozważaliśmy pomysłu, aby ją przenieść do innej miejscowości - mówi Paweł Ciećko.

W całej Małopolsce jest teraz 12 stacjonarnych pyłomierzy, do tego sześć mobilnych, które stoją po pół roku w jednym miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski