Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkołach o prawie 300 uczniów mniej

GM
Uczniowie z powiatu wadowickiego coraz mniej są zainteresowani kierunkami i zawodami, które uchodziły przez wiele lat za najbardziej popularne.

Podczas uroczystości samorządowcy wręczyli 29 nagród naukowych. Fot. Starostwo Powiatowe Wadowice

POWIAT WADOWICKI. Co już nie interesuje młodzieży?

W tym roku szkolnym o blisko 300 spadła liczba uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych podlegających pod Starostwo Powiatowe w Wadowicach. To głównie efekt niżu demograficznego. Mniej jest również nauczycieli zatrudnionych w tych szkołach (o 36). Prognozy na najbliższe lata nie są zbyt optymistyczne - uczniów będzie stale ubywać.

Z analizy urzędników wadowickiego starostwa wynika, że zmieniają się również zainteresowania uczniów. Na poziomie zasadniczych szkół zawodowych słabnie lub w ogóle zanikło zainteresowanie zawodami takimi jak: murarz, technolog robót wykończeniowych w budownictwie, monter izolacji budowlanych, operator obrabiarek skrawających, elektryk, ślusarz, blacharz, krawiec, cukiernik i rolnik.

Z kolei w technikach drastycznie spadło zainteresowanie zawodami: technik obuwnik, technik technologii odzieży, technik ochrony środowiska.

Dyrektorzy szkół jednak nie próżnują. Proponują młodzieży nowe kierunki kształcenia. Od września w szkołach zawodowych są to: pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, mechanik monter maszyn i urządzeń.

Z kolei w technikach nowe kierunki to: technik obsługi turystycznej, technik pojazdów samochodowych, technik hotelarstwa, technik logistyk, technik cyfrowych procesów graficznych, technik organizacji reklamy, technik geodeta, technik turystyki wiejskiej, technik energetyk i technik spedytor.

Dane te przedstawiła wicestarosta Marta Królik kilka dni temu podczas powiatowej inauguracji nowego roku szkolnego. Tym razem gospodarzem inauguracji był Zespół Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Wadowicach.

Uroczystość była okazją do wręczenia uczniom nagród naukowych ustanowionych przez radę powiatu. Nagrody w wysokości od 600 do 1200 zł otrzymało 29 uczniów.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski