Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu koją ból, kłując ludzi igłami

Robert Gąsiorek
Anestezjolog Wojciech Praefort uważa akupunkturę za skuteczną i bardzo bezpieczną metodę
Anestezjolog Wojciech Praefort uważa akupunkturę za skuteczną i bardzo bezpieczną metodę Robert Gąsiorek
Tuchów. W miejscowym Centrum Zdrowia rozpoczęto stosowanie zabiegów akupunktury. Pomagają w sytuacji, gdy tradycyjne leki już nie uśmierzają bólu pleców i stawów

Choć wielu na sam ich widok dostaje gęsiej skórki, lekarze przekonują, że potrafią przy ich pomocy zdziałać cuda. Mowa o igłach, które stosuje się do akupunktury, czyli miejscowego nakłuwania ciała. Takie zabiegi właśnie wprowadzono w Centrum Zdrowia Tuchów.

- Igły mają uruchomić zewnętrzne systemy przeciwbólowe. Dzięki temu organizm leczy się za pomocą własnych mechanizmów obronnych - przekonuje lekarz anestezjolog Wojciech Praefort.

Z akupunktury korzystają głównie osoby, które cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów oraz dolegliwości kręgosłupa. Jak mówią lekarze, nakłuwanie igłami może okazać się także skuteczne w leczeniu migreny.

Aby akupunktura mogła zadziałać, należy wykonać przynajmniej dziesięć zabiegów. Maksymalnie stosuje się 12 igieł. - Wbijamy je w ciało na głębokość od 0,5 cm do 1,5 cm. Igły pozostają w ciele od 10 do 15 minut. Zabieg musimy powtarzać dwa razy w tygodniu. Wbrew powszechnej opinii, jest to praktycznie bezbolesne - zaznacza Wojciech Praefort. Centrum Zdrowia Tuchów nie jest jedyną placówką, w której stosuje się nietypową metodę leczenia. W Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie też już się przyjęła.

- Takie leczenie przynosi wiele korzyści. Oprócz zniwelowania bólu osoba może zmniejszyć dawki przyjmowanych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które po dłuższym stosowaniu mogą powodować liczne działania uboczne - mówi Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala św. Łukasza w Tarnowie.

O tym, że wszelkiego rodzaju bóle to już problem społeczny, świadczą dane GUS. Najczęstszą dolegliwością wskazywaną przez osoby powyżej 15. roku życia są właśnie bóle pleców: uskarża się na nie co czwarta dorosła kobieta i co piąty mężczyzna. Bóle szyi (będące efektem problemów z kręgosłupem) występują u co dziewiątej osoby. Na kolejnym miejscu znalazły się zapalenia kości i stawów.

Tarnowski szpital zamierza wprowadzić również nową technikę leczenia bólu, jaką jest przekazywanie organizmowi impulsów elektrycznych. Pacjentowi wszczepia się specjalny stymulator, który pobudza nerwy do walki z bólem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski