Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W trosce o miasto liderzy muszą ze sobą rozmawiać

KIS
DĘBICA. Zainaugurowano cykl jedenastu spotkań liderów tutejszej społeczności: placówek oświatowych, szefów firm, organizacji pozarządowych.

- W tym gronie podjęto dyskusję na temat rozwoju gospodarczego naszego miasta - mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. - Jeśli pomysły będą dobre i znajdą uznanie, to doczekają się realizacji. Burmistrz podczas spotkań przedstawił kierunek rozwoju miasta na najbliższe lata. Priorytetem jest infrastruktura drogowa i kanalizacja. W budżecie miasta w bieżącym roku zarezerwowano na ten cel 40 milionów złotych, przedsiębiorstwa z udziałem miasta zrealizują projekt szacowany na 60 milionów. Wśród zadań znalazły się m.in. kolejne place zabaw oraz boiska ze sztuczną nawierzchnią. Program "Wzrost społeczno-gospodarczy miasta Dębicy poprzez nowe formy dialogu obywatelskiego i konsultacji publicznych oraz szkolenia administracji samorządowej" jest wspierany finansowo przez EEA Grants, czyli wsparcia na jego realizację udzieliły Islandia, Lichtenstein i Norwegia
- W Dębicy nie brakuje osób bardzo aktywnych, mających ciekawe pomysły, tylko z różnych powodów nie przedstawiają ich - mówi Paweł Wolicki. - Zawsze podkreślam, że siłą naszego miasta są ludzie. Dlatego spotykamy się, by ponad podziałami politycznymi rozmawiać o naszym wspólnym domu, jakim jest Dębica. Od nas teraz zależy jak to miasto będzie wyglądało za kilka lat.
Jadwiga Olszewska - Urban, prezes Międzynarodowego Centrum Partnerstw Lokalnych w Krakowie, podkreśla, że wielu liderów życia społecznego nie ma możliwości współpracy. Systematyczne spotkania są więc ważne. To ci ludzie mają wpływ na nasze środowisko lokalne, ważne, by o rozwoju gminy, czy powiatu mówili razem, zaczęli ze sobą współpracować, by szli razem w jednym kierunku. Połączenie sił daje efekty, pozwala zdiagnozować problemy, z jakimi się boryka społeczeństwo.
Zdaniem Tomasza Poręby, głównego doradcy Grupy Unia na Rzecz Europy Narodów Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, istotne jest to, że władze Dębicy mają wizję miasta za 10 czy 20 lat, dalekosiężne cele pozwalają już dzisiaj realizować długofalowe inwestycje. Takie przyszłościowe myślenie charakteryzuje władze miast w Unii Europejskiej, takie są standardy. Ważne jest także to, że burmistrz doprowadza do dialogu na tematy społeczne i gospodarcze z liderami życia lokalnego.
Dzięki programowi, na który pozyskano dwa miliony złotych, pracownicy Urzędu Miejskiego korzystają ze studiów podyplomowych, uczą się języków obcych, wdrażany jest system elektronicznego obiegu dokumentów, prowadzone są zajęcia warsztatowe i szkoleniowe dla przedstawicieli instytucji i środowisk gospodarczych, społecznych, organizacji pozarządowych, środowisk działających w obszarze pomocy społecznej.
(KIS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski