Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W trosce o Naszą Małą Ojczyznę

Redakcja
O kończącej się kadencji mówi Urszula Nowogórska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego

- Porozmawiajmy o początkach tej kadencji...

- Po wyborach samorządowych 12 listopada 2006 roku pierwsza sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego III kadencji odbyła się 27 listopada 2006 roku. Na sesji tej zostało wyłonione Prezydium Sejmiku Województwa Małopolskiego, w którego skład wchodzili: przewodniczący Andrzej Sztorc, wiceprzewodniczący Kazimierz Barczyk, Witold Kozłowski oraz Stanisław Dębski, który 23 kwietnia 2007 roku został zastąpiony na stanowisku przez Ewę Klich.

Skład małopolskiego sejmiku zmieniał się kilka razy. Pierwsze poważne zmiany zaszły, gdy wygasły mandaty radnych: Stanisława Bisztygi, Łukasza Gibały, Jacka Pilcha oraz Janusza Sepioła, którzy to zostali parlamentarzystami. Mandaty po nich objęli Jerzy Ochman, Krzysztof Kiciński, Ewa Wicher oraz Elżbieta Zięba. Kolejna poważna i tragiczna zmiana przyszła wraz ze śmiercią radnej Krystyny Brody w dniu 21 listopada 2008 roku, która na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci. Miejsce po niej wypełnił Bolesław Łączyński. Następnie radnego Zbysława Owczarskiego, który objął mandat Posła, zastąpił Stanisław Rumian. Kolejne zmiany zaszły, gdy w skutek tragicznej śmierci dnia 10 kwietnia 2010 roku zginął poseł na Sejm RP Wiesław Woda. Mandat po nim objął dotychczasowy Przewodniczący Sejmiku Andrzej Sztorc na którego miejsce w dniu 31 maja 2010 roku zostałam powołana. W tym niezmienionym już składzie dotrwaliśmy, aż po dziś dzień.

- Sesje Sejmiku....

- Reprezentując Naszą Małą Ojczyznę odbyliśmy kilka wyjazdowych sesji Sejmiku Województwa Małopolsksiego. Między innymi 24 czerwca 2008 roku w Proszowicach odbyły się obrady poświęcone 650-lecia lokacji miasta. W związku ze współpracą między województwami małopolskim oraz śląskim odbyła się wspólna sesja w zespole pałacowym w Koszęcinie dnia 1 października 2010. Obrady te poświęcone były przede wszystkim podjęciu uchwał o dalszej współpracy Województw. Dnia 10 czerwca 2009 roku odbyła się uroczysta sesja z okazji 10-lecia samorządu terytorialnego, która miała miejsce w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Dzień ten został ustanowiony Świętem Małopolski. W 2010 roku odbyła się również nadzwyczajna sesja poświęcona powodzi, która w znacznym stopniu dotknęła nasze województwo.

- Czym może poszczycić się Sejmik III kadencji?

- Najważniejszym osiągnięciem było uchwalenie nowego Statutu Województwa Małopolskiego, który został przyjęty 1 lipca 2008 roku. W czasie trwania III kadencji podjęliśmy także 839 uchwał, 30 rezolucji, 10 apeli, 7 oświadczeń oraz 2 deklaracje, a radni złożyli 440 interpelacji.

- Jakie - według Pani są najważniejsze zadania dla Sejmiku Województwa Małopolskiego w następnej kadencji, czyli w latach 2010-2014?

- Przede wszystkim jednomyślność w dążeniu do podnoszenia atrakcyjności i dostępności naszego województwa to priorytetowe założenie moich działań. Prawidłowe funkcjonowanie w tej sferze, stworzy możliwość dopracowania strategii długoterminowego rozwoju województwa małopolskiego. Nasz sejmik stoi przed ogromną odpowiedzialnością sprawiedliwego podziału funduszy strukturalnych. Dlatego rozsądne wydatkowanie środków na konkretne założenia programowe pozwoli na rozwój struktur zarówno społecznych, jak i technicznych. "Zasoby" wojewódzkie powinny być wykorzystane w rozwijających się, ale i zaniedbywanych dziedzinach życia społecznego. Należy poszukiwać rozsądnego kompromisu, by wspierać kulturę, oświatę, ekologię i ochronę środowiska; podnosić jakość i dostępność świadczeń zdrowotnych; budować skuteczniejszą pomoc społeczną; inwestować w rozwój infrastruktur drogowych, kolejowych i wodnych - oto najważniejsze i priorytetowe założenia, które Sejmik Województwa Małopolskiego w nadchodzącej kadencji powinien realizować.
- Jak widzi Pan przyszłość naszego regionu?

Małopolska jest pięknym regionem, o który należy dbać i właściwie go eksponować. To tutaj rodzą się autorytety, dba się o kulturę i historię. Działajmy więc wspólnie, dążąc do budowania lepszej przyszłości dla obecnych i przyszłych pokoleń. Niech Małopolska stanie się dla nas domem, w którym dominować będzie rozsądek, zgoda i odwaga do budowania ambitnej i wykształconej społeczności. Niech rozwój infrastruktury we wszystkich sferach życia społecznego przyczyni się do podniesienia jakości życia dzieci i dorosłych.

***

W związku z końcem kadencji pragnę serdecznie podziękować za wspólną pracę na rzecz rozwoju Naszej Małej Ojczyzny jaką jest Małopolska,

Radnym III kadencji Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Zarządowi Województwa Małopolskiego, Samorządowcom oraz wszystkim Małopolanom.

Pozostając z wyrazami szacunku

Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego

Urszula Nowogórska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski