Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W trosce o powietrze

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Przedstawiciele Skawiny z certyfikatem „EkoLogiczna Gmina”
Przedstawiciele Skawiny z certyfikatem „EkoLogiczna Gmina” Fot. Archiwum gminy
Zabierzów, Skawina. Dwie gminy w powiecie mają certyfikat „EkoLogiczna Gmina. Ogrzewamy z głową”. Zdobywają dotacje na odnawialne źródła energii i wymianę pieców.

Wspieranie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania opłaca się gminom. Przed kilkoma dniami takie działania gminy Zabierzów docenili eksperci Polskiej Izby Ekologii oraz Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych Na Paliwa Stałe. Przyznali gminie certyfikat „EkoLogicznej Gminy. Ogrzewamy z głową”. W powiecie krakowskim to druga gmina, która ma taki certyfikat. Pierwszą była Skawina.

Otrzymanie certyfikatu wiąże się z edukacją mieszkańców w zakresie ogrzewania, właściwego wykorzystywania węgla, pelet i drewna do ogrzewania domów. - Od lat troszczymy się o powietrze. Finansujemy montaż kolektorów słonecznych, najpierw jako gmina, potem ze wparciem z Programu Szwajcarskiego. Jako jedna z pierwszych gmin w Małopolsce uchwaliliśmy Program Ograniczenia Niskiej Emisji - mówi Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa.

Kierownikiem Referatu Och-rony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy w Zabierzowie Anetta Kucharska podkreśla, że gminie jest ogromne zainteresowanie wymianą pieców. - Mamy 240 chętnych, którzy chcą skorzystać z dopłat i wymienić stare paleniska na nowe - mówi. Wprawdzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który obiecał najpierw 50 proc. dotacji, teraz obniża ją - chce przyznać 30 proc., ale gminy, które zrobiły nabory walczą o pierwotną dotację. Wśród nich jest zarówno Zabierzów jak i Skawina.

Władze Skawiny już w ubiegłym roku odebrały certyfikat „EkoLogiczna Gminy. Ogrzewamy z głową”. Mówią, że nie należy go traktować jako laurki, a raczej wyzwanie, któremu gmina musi sprostać.

Dążą do tego, żeby mieszkańcy ogrzewali dobrymi paliwami, mieli sprawne piece, fachowo je obsługiwali, bo to najskuteczniejszy sposób na ogrzanie domu i likwidację niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów.

- Celem kampanii „EkoLogiczna gmina. Ogrzewamy z głową” jest edukacja w zakresie właściwego wykorzystywania węgla, drewna, pelet i likwidacja pyłów powstających w trakcie spalania śmieci. W ramach tej akcji czekamy na materiały edukacyjne. Mamy otrzymać gazetki z informacjami, jak palić w piecach od góry, żeby nie wytwarzać dymów. Będziemy szkolić mieszkańców w tym zakresie i pokazywać, że w tych piecach, które mieszkańcy mają, też można palić lepiej, bez dymienia - podkreśla Sławomira Żurek z Zespołu ds. Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w Urzędzie Gminy Skawina. Liczy, że gazetki edukacyjne dotyczące m.in. palenia od góry dotrą przed nowym sezonem grzewczym.

Takie poradniki otrzymały już gminy, które wcześniej zdobyły certyfikaty „Ekologiczna Gmina”. Materiały edukacyjne już w minionym sezonie grzewczym były dostarczane do niektórych małopolskich gmin jak: Wadowice, Nowy Targ, Olkusz, Trzebinia. Teraz jest nadzieja, że kolejne poradniki powstaną w porozumieniu z gminami Skawina i Zabierzów, żeby mieszkańców podkrakowskich gmin edukować w zakresie palenia i ograniczenia niskiej emisji. Równocześnie prezentowane będą najnowsze kotły ekonomiczne i ekologiczne na paliwa stałe.

- Tymczasem prowadzimy w szkołach inne programy edukacyjne związane z ochroną powietrza. Jako gmina przystąpiliśmy do programu Kawka związanego z rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz Programu Ograniczenia Niskiej Emisji związanego z wymianą starych pieców - informuje Sławomira Żurek.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski