Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W trosce o życie

AB
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
Rozmowa z ks. PAWŁEM KUBANI, współautorem tematów, które będą rozważane podczas XXIX Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę

Fot. Anna Kaczmarz

 - Za dwa miesiące z okładem rozpocznie się kolejna Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. Jakie hasło będzie jej duchowym przesłaniem w tym roku? 
- Tegoroczne hasło pielgrzymki do Częstochowy jest zgodne z hasłem ogólnopolskiego roku duszpasterskiego, a brzmi ono: "Otoczmy troską życie". Będziemy się zastanawiać nad tym, w jaki sposób realizować ten postulat, na co dzień i w różnych wymiarach. Zaczniemy rozważania od momentu stworzenia człowieka i świata przez Boga, który dał nam życie. Potem zwrócimy uwagę na piękne strony życia, będziemy się zastanawiać, w jaki sposób bronić życia poczętego. Będziemy też mówić o rodzinie, która jest miejscem, gdzie powstaje nowe życie. Poruszymy też temat, związany z kapłaństwem. Kapłan to człowiek, który swoje życie poświęca Bogu. Chciałbym którąś z konferencji poświęcić trosce o życie w nawiązaniu do częstych przypadków lekkomyślnego traktowania nie tylko swojego losu, ale i życia innych ludzi. Smutkiem napełniają mnie takie wypadki, jaki ostatnio miał miejsce w Sieniawie. Młoda dziewczyna zginęła pod kołami samochodu prowadzonego przez pijanego dwudziestolatka. Chłopak, który szedł z nią, walczy o życie w szpitalu. Drogowy pirat najechał na nich, gdy wracali z mszy św. Podobno ludzie w Sieniawie mówili "On cały dzień jeździł pijany". Wypadałoby im powiedzieć "To wyście ją zabili", bo nikt nie zareagował.
Na pielgrzymce zwykle jest bardzo dużo młodych ludzi. Trzeba im uświadomić, że abstynencja za kierownicą stanowi przejaw troski o życie - swoje i cudze. W rozważaniach, które przygotowujemy na XXIX Pieszą Pielgrzymkę Krakowską będzie też mowa o tym, w jaki sposób przeżyć życie, gdy jest ono połączone z cierpieniem. Kolejny temat związany z hasłem pielgrzymki to troska o środowisko, bo niszcząc go, skazujemy na zagładę siebie i przyszłe pokolenia. Chciałbym, żeby msza św. i czytania biblijne, homilia, którą będą głosić księża i konferencje były osnute wokół tych tematów.
- Powiedzmy tym, którzy wybierają się na pielgrzymkę, a nigdy dotąd nie brali w niej udziału, jak wyglądają takie konferencje?
- Konferencję głosi kapłan prowadzący, przewodnik grupy; może to być diakon, bywa, że głoszą je klerycy. Z reguły odbywa się to tak, że jest modlitwa do Ducha Św., następnie katecheza, czyli właśnie konferencja. Każdy pielgrzym będzie miał książeczkę z propozycjami przeżycia tych "rekolekcji w drodze" - jak często mówi się o pielgrzymce. Każdy ma okazję podzielenia się w marszu swoimi refleksjami z innymi, może także zadać pytania księdzu prowadzącemu konferencję. Pielgrzymka jest wielkim, duchowym przeżyciem wiary, a konferencje mają tę wiarę pogłębić.
- Czyja konferencja zapadła księdzu szczególnie w pamięci?
- Piękną konferencję wygłosił kiedyś jeden z kleryków. Było to w roku jubileuszowym 2000. Szedłem na Jasną Górę z 500-osobową grupą mieszkańców Orawy. Byłem w tej grupie jedynym księdzem. Jak zacząłem spowiadać pod Babią Górą, to skończyłem pod Jasną Górą. Cały czas, bez przerwy, ludzie się spowiadali. Na szczęście Pan Bóg sprawił, że w grupie szło kilku kleryków, więc oni prowadzili konferencje. Zapamiętałem zwłaszcza jednego z nich. Naprawdę pięknie mówił o wzorach życia rodzinnego, pozytywnych i negatywnych, dając przykłady z historii swojej rodziny. To było poruszające do głębi świadectwo, bo wielu młodych ludzi ma podobne doświadczenia jak on. Wielu młodych ludzi styka się w domu rodzinnym z alkoholizmem, brakiem więzi, porozumienia między rodzicami i wreszcie musi umieć pogodzić się z rozwodem rodziców. To jest, niestety, dzisiaj na porządku dziennym.
Rozmawiała: Grażyna Starzak
W latach 70. ub. wieku studenci i młodzież z Krakowa pielgrzymowali na Jasną Górę w tzw. Grupie Białej akademickich "17"-tek Pielgrzymki Warszawskiej. W 1981 roku postanowili sami zorganizować pielgrzymkę do Czarnej Madonny. Była to naturalna kontynuacja "Białego Marszu" zorganizowanego 17 maja 1981 roku po zamachu na życie Jana Pawła II. Szli wówczas w duchowej jedności z Ojcem Świętym z Błoń - miejsca, gdzie Jan Paweł II odprawił Mszę Św. podczas swojej I Pielgrzymki do Ojczyzny, na Krakowski Rynek. Tam kilkaset tysięcy młodzieży i mieszkańców grodu pod Wawelem modliło się o zdrowie Ojca Św. i umierającego w Warszawie Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Idea tego Marszu doprowadziła do zorganizowania pierwszej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.
Przez 29 lat pielgrzymka ulegała wewnętrznym przemianom. Od kilkunastu lat podzielona jest na 8 wspólnot idących oddzielnymi trasami, które razem wchodzą na Jasną Górę. Rozpoczyna się 6 a kończy 11 sierpnia.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa "Otoczmy troską życie". Wyruszy, jak co roku, w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny. Pielgrzymi modlić się będą za papieża Benedykta XVI, a także dziękować za cały Pontyfikat i za wszystko, co otrzymaliśmy od Ojca Świętego Jana Pawła II, wierząc, że wkrótce zostanie beatyfikowany i kanonizowany.
Pielgrzymka przechodzi przepięknym krajobrazowo szlakiem "Orlich Gniazd" Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rozpoczyna się wspólną Mszą Św. pielgrzymów na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie 6 sierpnia (godz. 7.00), odprawianą corocznie przez Metropolitę Krakowskiego, który również wita pielgrzymów w Częstochowie i wprowadza na Jasną Górę 11 sierpnia (pomiędzy godziną 16. a 19.) Pielgrzymka kończy się uroczystą Mszą Św. na Wałach Jasnogórskich o godz. 19.00 oraz Apelem Jasnogórskim. (AB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski