Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Trzech Króli spacer szlakiem krakowskich szopek

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W święto Trzech Króli ulicami miasta przejdzie teatralny korowód spacerowy szlakiem szopek
W święto Trzech Króli ulicami miasta przejdzie teatralny korowód spacerowy szlakiem szopek Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
6 stycznia, w Święto Trzech Króli Muzeum Krakowa zapraszamy krakowian na teatralny spacer „Wokół szopki”. Spacer inspirowany będzie tradycyjnym przedstawieniem jasełkowym z wykorzystaniem kukiełek występujących na szopkowej scenie i towarzyszeniem muzyki na żywo. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15.00 przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego. Aby wziąć udział w spacerze, należy pobrać bezpłatne wejściówki.

FLESZ - Otyli nie powinni jeść mięsa?

od 16 lat

- Zobaczymy postaci wywodzące się z kultury ludowej – mediatorów między światem naszym, a zewnętrznym, z którego przyjść może do nas zarówno szczęście, jak i niepowodzenie. Pojawiają się w okresie przesilenia zimowego, momentu granicznego między ciemnością i odradzającym się światłem. Wymiana darów, czyli życzeń w zamian za kolędę, traktowana była kiedyś jako próba ujarzmienia niechcianego chaosu oraz wróżba spokoju i dostatku na przyszły rok – zapowiada spacer „Wokół szopki” Muzeum Krakowa.

Spacer rozpocznie się 6 stycznia o godz. 15.00 na placu przed głównym gmachem Muzeum Narodowego w Krakowie na al. 3 Maja 1. Uczestnicy przejdą trasą: aleja Mickiewicza, ulica Zwierzyniecka, Planty (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), Rynek Główny. Spacer zakończy się w pałacu Krzysztofory. Poprowadzi go dr Andrzej Szoka, kierownik Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa Muzeum Krakowa.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, konieczne jest pobranie bezpłatnej wejściówki na stronie internetowej kbfbilety.krakow.pl

Na spacer szlakiem szopek można też wybrać się samodzielnie. Już po raz siódmy w przestrzeni miasta stanęły prace nagrodzone w konkursach krakowskiej szopki organizowanych w minionych latach. W tym roku można podziwiać dwadzieścia szopek. „W tym roku przyświeca nam idea spojrzenia w przyszłość, nowego początku, odnowy i wymyślania świata na nowo” – wyjaśniają organizatorzy.

Szopki można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu.

W przestrzeni miasta szopki można napotkać na ul. Kościuszki w Antykwariacie Abecadło (szopka Antoniego Wołka z 1980 r.), w jednej z witryn Domu Handlowego "Jubilat" błyszczy szopka Stanisława Malika (2019), na ul. Zwierzynieckiej stanęła, mierzącą ponad 2,5 m monumentalna szopka Zygmunta Grabarskiego (1976), natomiast na placu św. Marii Magdaleny napotkać można nawiązującą do architektury kościoła św. Piotra i Pawła dwustronną szopkę Marzeny Dłużniewskiej (2017). Szopki znalazły się także w obrębie Rynku Głównego, m.in. w Księgarni Muzycznej „Kurant” restauracji „Wesele”, gdzie znalazła się szopka Piotra Michalczyka (2000) odzwierciedlająca scenę z dramatu Wyspiańskiego, na szlaku Plant.

Szczegóły szlaku wokół szopek do pobrania ba stronie: www.wokolszopki.pl

Szopki będą eksponowane w przestrzeni miasta do końca stycznia.

Do 27 lutego 2022 r. w pałacu Krzysztofory – Rynek Główny 35 można oglądać szopki zgłoszone do tegorocznego konkursu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Trzech Króli spacer szlakiem krakowskich szopek - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski