W Twojej dzielnicy

Redakcja
Michał Gąciarz

Śródmieście
O sprawach dzielnicy piszą: Piotr Tymczak, tel. 12 61 99 308, i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Grzegórzki
Dziś, w godzinach 13.30 -14.30 odbędzie się dyżur strażników miejskich w siedzibie Rady Dzielnicy II Grzegórzki przy al. Daszyńskiego 22. Na spotkaniach ze strażnikami mieszkańcy poszczególnych rejonów Krakowa przedstawiają najbardziej nurtujące ich problemy. Dotyczą one przede wszystkim czystości na terenie dzielnic, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych oraz zakłócania spokoju i porządku publicznego. Podczas dyżurów dyskutowane są sposoby walki z najczęściej występującymi na danym terenie zagrożeniami i patologiami społecznymi. Kolejne spotkania odbywać się będą w pierwsze wtorki miesiąca w godzinach 13.30 - 14.30.
(TYM)

Kazimierz
Radni z Dzielnicy I Stare Miasto podjęli uchwałę, w której zawnioskowali do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu o przedstawienie kompleksowego projektu zmian w organizacji ruchu na Kazimierzu. W uzasadnieniu radni z „jedynki” podkreślili, że do tej pory urząd prezentował fragmentaryczne koncepcje poszczególnych rozwiązań: przebudowy ul. Krakowskiej, modernizacji sieci tramwajowej w ul. Starowiślnej, zmian w ruchu i sposobie parkowania w obrębie samego Kazimierza. Zdaniem radnych istnieje pilna potrzeba zaprezentowania rozwiązań kompleksowych i całościowych.
(TYM)

Wawel
Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na spotkania w ramach Święta Ogrodów. W dniach 10-11 czerwca zaplanowano prelekcje połączone ze zwiedzaniem ogrodów królewskich w godz. 11 i 13, prowadzenie: Katarzyna Żółciak. Obowiązuje rezerwacja: tel. 12 422-51-55 wew. 290, poniedziałek-piątek: 9-12, 14-15.
(TYM)

Krowodrza
O sprawach dzielnicy pisze: Małgorzata Mrowiec, tel. 12 61 99 208 i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Prądnik Biały
Radni Dzielnicy IV negatywnie zaopiniowali wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla nowej inwestycji przy ul. Wybickiego. Inwestor chciałby tam ulokować budynek wielorodzinny z garażem podziemnym. Zdaniem radnych Prądnika Białego budowę nowego bloku wyklucza m.in. niewydolna infrastruktura drogowa. Wskazują też oni, że byłby to kolejny budynek ograniczający przewietrzanie miasta. Inne zarzuty radnych wobec projektowanej inwestycji to: za mało miejsc parkingowych, ograniczenie przejścia do istniejącego parku, ograniczenie dostępu światła do okolicznych budynków mieszkalnych i ogródków działkowych. Inwestycja wpłynie znacząco na zanieczyszczenie i zniszczenie zieleni w parku - napisali też radni „czwórki” w uzasadnieniu swojej uchwały w tej sprawie.
(MM)

Krowodrza
Konferencja naukowa „Krowodrza - przestrzeń i tożsamość” odbędzie się 9 czerwca na Wydziale Architektury oraz Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej przy ul. Podchorążych 1. Początek o godz. 9. Zapraszani są wszyscy miłośnicy historii Krowodrzy. Konferencja ma w swoim założeniu przybliżyć uczestnikom osoby, miejsca i wydarzenia, które składają się na bogatą historię lokalną, liczącą już ponad 700 lat.
(MM)

Zwierzyniec
Klub Seniora działający przy parafii Najświętszego Salwatora zaprasza w czwartek 8 czerwca na wycieczkę do Obserwatorium Astronomicznego UJ, które mieści się w zabytkowym forcie Skała przy ul. Orlej 171. Zbiórka chętnych do zwiedzania przed wejściem do obserwatorium o godz. 16. Dojazd autobusem linii 102 do przystanku Obserwatorium.
(MM)

Podgórze
O sprawach dzielnicy piszą: Paulina Szymczewska, tel. 12 61 99 306, i Arkadiusz Maciejowski, tel. 12 61 99 138

Ulica Marcika
Mieszkańcy ul. Marcika nie chcą, by nazwa tej ulicy została zmieniona. Radni Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki poparli ich wniosek i negatywnie zaopiniowali propozycję zmiany, jednocześnie pozostawiając ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie stosownym organom gminy Kraków. Przypomnijmy, ul. Marcika znalazła się na liście ulic do dekomunizacji, które zaproponował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Prócz niej na tej liście są jeszcze np. ulice Szenwalda, Szumca, Kajty, Szwai.
(PSZ)

Bieżanów
Rada Dzielnicy XII Bieżanów--Prokocim zamierza wystąpić do prezydenta Krakowa z wnioskiem o objęcie Samorządowego Przedszkola nr 176 programem termomodernizacji gminnych obiektów oświatowych. Radni Bieżanowa-Prokocimia argumentują, że elewacja budynku tej placówki jest w złym stanie technicznym - ściany są popękane, tynk odpada. To powoduje nie tylko osłabienie bezpieczeństwa konstrukcji budynku, ale również przynosi straty energetyczne. Dlatego obiekt kwalifikuje się do objęcia miejskim programem.
(PSZ)

Wróblowice
Dziś odbędzie się zebranie mieszkańców w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Wróblowice II”. Wezmą w nim udział przedstawiciele krakowskiego magistratu i radni Dzielnicy X. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 35 przy ul. Mirtowej 2. Przypomnijmy, miejscowy plan zagospodarowania „Wróblowice II” obejmuje obszar blisko 258 ha w rejonie ulic: Syreńskiego, Niewodniczańskiego, Krzyżańskiego, Myślenickiej, Lwa Landaua, Golkowickiej i Chałubińskiego.
(PSZ)

Nowa Huta
O sprawach dzielnicy pisze: Marzena Rogozik, tel. 12 25 96 444, Piotr Drabik, tel. 12 61 99 257

Czyżyny
Tylko do dziś (6 czerwca) w Biurze Planowania Przestrzennego magistratu przy ulicy Józefa Sarego 4 oraz na stronie internetowej: bip.krakow.pl. Mieszkańcy dzielnicy XIV mogą zapoznać się z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Czyżyny - Rejon ulicy Galicyjskiej”. Projektanci są do dyspozycji krakowian dziś w godz. 10-12. Uwagi do projektu planu można składać do 20 czerwca.
(MR)

Mistrzejowice
Dzięki wspólnym staraniom rodziców, nauczycieli i dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 85 i Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice zostanie przebudowane przejście dla pieszych w sąsiedztwie szkoły. Prace remontowe w tym montaż barierek ochronnych mają zakończyć się do września.
(MR)

Osiedle Dywizjonu 303
Radni dzielnicy XIV organizują festyn dzielnicowy „Święto Czyżyn”, dla wszystkich mieszkańców. Impreza odbędzie się 11 czerwca (w niedzielę) o godz. 15 na zielonym terenie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 (os. Dywizjonu 303 budynek nr 66). Dla wszystkich mieszkańców zaplanowano m.in. warsztaty cyrkowe, pokazy klubu sportowego Capoeira Brasil, bezpłatną watę cukrową i wesołe miasteczko.
(MR)

Nowa Huta
W najbliższą sobotę (10 czerwca) odbędzie się wielkie święto najmłodszej dzielnicy Krakowa - Dni Nowej Huty. Od godziny 14 do 22 na łące między Nowohuckim Centrum Kultury a osiedlem Centrum E, oprócz festynu rodzinnego, zaplanowano także występy artystów, gry, konkursy i stoiska nowohuckich instytucji kultury oraz koncert Stachursky Dance Projekt. Podczas imprezy zbierane będą datki na rzecz fundacji Matio, opiekującej się dziećmi chorymi na mukowiscydozę.
(MR)

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 3

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie