W Twojej dzielnicy

Redakcja
fot. Wikipedia

Śródmieście
O sprawach dzielnicy piszą: Piotr Tymczak, tel. 12 61 99 308, i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Stare Miasto
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje warsztaty edukacyjne towarzyszące wystawie „Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu”. Można się na nich dowiedzieć, jak wiele łączy Kraków z Budapesztem. To m.in. kwestie dynastyczne (Andegawenowie, Jagiellonowie), organizacja miasta na prawie magdeburskim, kontakty dyplomatyczne, handlowe, kulturalne i wiele innych. Warsztaty organizowane są dla uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych, gimnazjum oraz liceum - czas trwania ok. 1 godz. Cena przeprowadzenia warsztatów to 120 zł, oprowadzanie po wystawie kosztuje 50 zł, do tego trzeba kupić bilet wstępu.
(AM)

Grzegórzki
Rada Dzielnicy II złożyła wniosek do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie o wprowadzenie obszaru „strefa zamieszkania” na całej długości ul. Dukatów. Takich zmian domagają się mieszkańcy. Uważają, że ich ulica pozbawiona wydzielonych krawężnikami chodników stwarza zagrożenie dla pieszych, szczególnie dzieci. Sprawia też kłopoty z parkowaniem. Zmiana polegająca na wprowadzeniu „strefy zamieszkania”, powinna umożliwić egzekwowanie od kierowców ograniczenia prędkości. Na spotkaniu z mieszkańcami to rozwiązanie zyskało akceptację większości obecnych.
(AM)

Prądnik czerwony
Dzisiaj przy ulicy Naczelnej 12 w Krakowie odbędzie się sesja Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony, początek o godzinie 18. Radni zajmą się m.in. projektami uchwał dekomunizacyjnych. Zmienione mają być nazwy trzech ulic na terenie Prądnika Czerwonego: Lucjana Szenwalda, Franciszka Kajty, Emila Dziedzica. Radni zaproponują na ich miejsce nowych patronów.
(AM)

Krowodrza
O sprawach dzielnicy pisze: Małgorzata Mrowiec, tel. 12 61 99 208 i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Zwierzyniec
Dziś w siedzibie Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec, przy ul. Prusa 18, odbędzie się XXXIII sesja. Początek o godz. 18. W porządku obrad: m.in. głosowanie nad wnioskiem Krakowskiej Bursy Szkolnej o montaż stojaków rowerowych przed budynkiem tej placówki przy ul. Prusa 7.

Sesja ma charakter otwarty. Mieszkańcy mogą brać w niej udział.
(AG)

Krowodrza
Co wspólnego ma Młynówka Królewska, jedyny park linearny w Krakowie, z „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej oraz „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza? Czy nosiła w historii inne jeszcze nazwy, dziś już niestety nie używane? Dlaczego obecnie jest najważniejszym miejscem Dzielnicy V, a kiedyś decydowała (dosłownie!), o życiu całego Krakowa? Rada Dzielnicy V Krowodrza i Biblioteka Kraków. Filia 21 zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy”. Rozmówcami będą: Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej oraz dr Ewa Heczko-Chyłowa, specjalistka ds. rozwoju miast, która powie, jakie są szanse i jakie zagrożenia dot. rozszerzenia Młynówki o tereny wojskowe i prywatne. Debata w Bibliotece przy Królewskiej 59 w czwartek 22 czerwca o 17.30.
(AG)

Prądnik Biały
W środę 21 czerwca o godz. 10 w Dworku Białoprądnickim, ul. Papiernica 2, zaprasza Strefa Rodzica. To spotkania ze specjalistami, rodzinne warsztaty, fitness dla mam.

Przyjazna i bezpieczna przestrzeń, jaką jest „Strefa Rodzica”, wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodziców. Mają tutaj okazję do spotkań m.in. z psychologiem, pedagogiem, położną, rehabilitantką, czy dietetykiem. Wstęp na spotkania to symboliczne 1 zł.
(AG)

Podgórze
O sprawach dzielnicy piszą: Paulina Szymczewska, tel. 12 61 99 306, i Arkadiusz Maciejowski, tel. 12 61 99 138

Park Aleksandry
Po trwającym osiem lat postępowaniu Naczelny Sąd Administracyjny oddalił ostatecznie wszystkie skargi dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Park Aleksandry”. Tym samym parkowym terenom nie grozi już zabudowa i będzie można rozpocząć tam prace (m.in. porządkowe) zgodnie z ustaleniami planistycznymi. Przypomnijmy, miejscowy plan „Park Aleksandry” obejmuje obszar ponad 30 ha (między ulicami Jerzmanowskiego, Aleksandry i Telimeny), włączony w system parków rzecznych i miejskich. Jego podstawowym celem jest ochrona środowiska przyrodniczego doliny potoku Bieżanowskiego oraz umożliwienie okolicznym mieszkańcom wypoczynku i rekreacji.
(PSZ)

Kopiec Krakusa
Stowarzyszenie Podgorze.pl już po raz 15. zaprasza na powitanie wschodu słońca na kopcu Krakusa - 21 czerwca o godz. 4.10. Ci, którzy zdołają wstać z łóżka i wdrapią się na najpiękniejszy punkt widokowy Podgórza, będą mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego akurat wtedy odbywają się spotkania na kopcu i jak to się zaczęło. Następnie zacznie się odliczanie do powitania budzącego się dnia. Wszystkie ranne ptaszki otrzymają też okolicznościowe certyfikaty i skromne śniadanie, a na koniec organizatorzy zaproszą zebranych do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Co roku wschód słońca na kopcu Krakusa wita ponad trzysta osób, a tegoroczne spotkanie - jako że jubileuszowe, już piętnaste - będzie wyjątkowe.
(PSZ)

Łagiewniki-Borek Fałęcki
Zbliża się kolejna sesja Rady Dzielnicy IX. Odbędzie się 26 czerwca o godz. 18.30, w siedzibie „dziewiątki” przy ul. Żywieckiej 13. Radni zajmą się m.in. korektą rozdysponowania funduszy na tegoroczne inwestycje dzielnicowe. Se- sje są otwarte dla mieszkańców.
(PSZ)

Nowa Huta
O sprawach dzielnicy pisze: Marzena Rogozik, tel. 12 25 96 444, Piotr Drabik, tel. 12 61 99 257


Wzgórza Krzesławickie

Mieszkańcy dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie mogą zagłosować na projekty zgłoszone do tegorocznego budżetu obywatelskiego w siedzibie Rady Dzielnicy XVII na os. Na Stoku 15 jutro (środa) 21 czerwca w godz. 17-19, w następny poniedziałek (26 czerwca) w godz. 17-20 oraz w piątek (30 czerwca) w godz. 12-20. Tymczasem mieszkańcy Zesławic i Kantorowic mogą oddać głos bez konieczności jechania do centrum dzielnicy. W siedzibie Programu Aktywności Lokalnej „Zesławice i Kantorowice” , przy ulicy Morcinka 15, będzie można zagłosować na projekty w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 10-18 oraz w sobotę 24 czerwca w godz. 12 -19, podczas pikniku rodzinnego przy ul. Gustawa Morcinka.
(MR)

Czyżyny
Zarząd Zieleni Miejskiej czeka na opinie mieszkańców dotyczące projektu z budżetu obywatelskiego: „Zamieszkaj obok parku”. Wszelkie uwagi i pomysły odnośnie nowej, zielonej przestrzeni w Czyżynach można przesyłać na adres: parkczyzyny@jakabe.pl.
(MR)

Osiedle Dywizjonu 303
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu szuka firmy, która opracuje dokumentację projektową i wybuduje oświetlenie chodnika przy psim wybiegu na osiedlu Dywizjonu 303 w Czyżynach. Oświetlenie ma być gotowe do kwietnia 2018 roku.
(MR)

Przylasek Rusiecki
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczej Straży Pożarnych RP Kraków - Grodzki i Ochotnicza Straż Pożarna w Przylasku Rusieckim zorganizowała powiatowe zawody sportowo-pożarnicze na terenie Klubu Sportowego „Złomex” Branice przy ul. Karaszewicza -Tokarzewskiego 29. W zawodach zmagali się mali i dorośli strażacy.
(MR)

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 1

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie