W Twojej dzielnicy

Redakcja
Adam Wojnar

Śródmieście
O sprawach dzielnicy piszą: Piotr Tymczak, tel. 12 61 99 308, i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Stare Miasto
22 czerwca (czwartek) ulicami Krakowa przejdzie pochód Lajkonika. Każdego roku jeździec na białym koniku przemierza trasę ze Zwierzyńca na Rynek Główny. Pochód wyruszy o godz. 12.15 sprzed siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Senatorskiej 1, w kierunku ulicy Kościuszki, przejdzie mostem na Rudawie na dziedziniec klasztoru sióstr norbertanek, a dalej ulicą Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego.

Przybycie orszaku na scenę obok Wieży Ratuszowej poprzedzi widowisko „Lajkoniku laj, laj, laj”, spektakl „Od acana do waćpana - w szlacheckim stylu” oraz nauka śpiewu i tańca na jego powitanie. Ok. godz. 19 pod Wieżą Ratuszową Lajkonik odbierze „haracz” od władz miasta.
(AG)

Rynek Główny
Towarzystwo Przyjaciół Kultury Ludowej organizuje w czwartek Święto Stroju Krakowskiego „Hej, na krakowskim Rynku”. W wydarzeniu weźmie udział ponad 1000 osób, w tym dzieci i młodzież z krakowskich przedszkoli i szkół, zespoły pieśni i tańca, kapele ludowe i Koła Gospodyń Wiejskich. Spotkanie uczestników pod Barbakanem o godz. 11. Potem przemarsz ul. Floriańską do Rynku Głównego.

Tam odbędą się występy artystyczne. Zaplanowano m.in. inscenizację przysięgi Tadeusza Kościuszki.
(AG)

Plac Kossaka
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informuje odbiorców, że dziś - 21 czerwca, w godzinach od 11 do 16, w związku z pracami modernizacyjnymi sieci wodociągowej nastąpi czasowa przerwa w dostawie wody. Wyłączeniem zostaną objęte ulice: Wygoda, Plac Kossaka.
(AG)

Krowodrza
O sprawach dzielnicy pisze: Małgorzata Mrowiec, tel. 12 61 99 208 i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Prądnik Biały
Fundacja Rozwoju Gmin Polskich organizuje 25 czerwca (niedziela), spacer przyrodniczy po użytku ekologicznym „Dolina Prądnika”.Zbiórka: o godzinie 10 na przystanku „Mackiewicza” na rogu ulic Opolskiej i Mackiewicza. Można tam dojechać autobusami: 137, 138, 164, 169, 172, 247, 267, 287, 469). Spacer poprowadzą botanicy - Anna Tyc oraz Kamil Kulpiński.
(AM)

Ul. Łokietka
Rozpoczynają się prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rejon ulic Łokietka - Glogera”. Wnioski należy składać do 14 lipca tego roku - własnoręcznie podpisane, z podaniem imienia i nazwiska i adresu oraz oznaczeniem nieruchomości, której wniosek dotyczy. Wnioski można sporządzić na piśmie w Urzędzie Miasta Krakowa w Punktach Obsługi Mieszkańców ( na stanowiskach informacyjno-podawczych). Można je też wysłać pocztą na adres: Urząd Miasta Krakowa, Biuro Planowania Przestrzennego, ul. Józefa Sarego 4, 31-047 Kraków, albo

drogą elektroniczną, za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP lub w postaci elektronicznej, opatrzone bezpiecznym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
(AM)

Bronowice
23 czerwca o (w piątek) godz. 18 w Galerii Bronowice, przy ul. Stawowej 61 odbędzie się finisaż wystawy „Kontur i szaleństwo”, prezentującej prace wybitnych artystów oraz pedagogów krakowskiej ASP. Ekspozycja towarzyszy obchodom 100-lecia otwarcia Szpitala Specjalistycznego im. dr J. Babińskiego. Prace można oglądać w lokalu Akademia w Bronowicach (poziom +1) . Są tam m.in. projekty Rafała Bujnowskiego, Zbigniewa Makowskiego czy Janiny Kraupe-Świderskiej.
(AM)

Podgórze
O sprawach dzielnicy piszą: Paulina Szymczewska, tel. 12 61 99 306, i Arkadiusz Maciejowski, tel. 12 61 99 138

Podgórze
MPO prowadzi kolejną edycję akcji bezpłatnej zbiórki odpadów zielonych: trawy, liści, rozdrobnionych gałęzi itp. Wystarczy w wyznaczonym dniu przed godz. 7 rano wystawić przed posesję worek wypełniony odpadami zielonymi, a ekipa MPO go odbierze (można korzystać z własnych worków lub dostarczonych przez MPO). Odpady zielone są odbierane w zgodnie z harmonogramem. W dzielnicach podgórskich najbliższe terminy odbioru to: jutro - dzielnice X Swoszowice i XIII Podgórze, 26 czerwca - dzielnice VIII Dębniki i XI Podgórze Duchackie. Więcej informacji: tel. 801-084-084.
(PSZ)

Dębniki
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje wkrótce modernizację sieci wodociągowej na terenie Dzielnicy VIII Dębniki. W związku z tym wystąpią czasowe przerwy w dostawach wody. Jutro w godz. 9-13 suche krany będą mieć mieszkańcy siedmiu budynków przy ul. Dobrowolskiego, a 24 czerwca w godz. 9-14 wody nie będzie w budynku 199F przy ul. Tynieckiej.
(PSZ)

Kobierzyn
Stowarzyszenie Podgorze.pl organizuje kolejny letni spacer z cyklu „Kobierzyn. Cztery pory roku”. Jego uczestnicy poznają m.in. architekturę i historię szpitalnego miasta-ogrodu - jednego z najciekawszych i najpiękniejszych zespołów architektoniczno-urbanistycznych w Krakowie. Będzie też można zwiedzić budynki teatru, kotłowni, szpitalnej kaplicy i Willi Dyrektora. Spacer, który poprowadzą historyk sztuki Maciej Bóbr i psychiatra Damian Leszczyński, odbędzie się 24 czerwca o godz. 15 (zbiórka przy budynku teatru, rondo tuż za wjazdem do szpitala). Bezpłatne wejściówki są do odbioru w punkcie InfoKraków przy ul. św. Jana 2. Warto się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona, a kobierzyńskie spacery cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.
(PSZ)

Nowa Huta
O sprawach dzielnicy pisze: Marzena Rogozik, tel. 12 25 96 444 i Piotr Drabik, tel. 12 61 99 257

Ul. Igołomska
Od najbliższego piątku zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu na odcinku ul. Igołomskiej. Od 23 czerwca za skrzyżowaniem z ul. Giedroycia ruch będzie odbywał się po stronie północnej jezdni. Utrudnienia spowodowane są drugim etapem rozbudowy ul. Igołomskiej. W ramach inwestycji do końca 2019 r. w sumie zostanie zmodernizowany 7,5 km odcinek tej drogi za ok. 145 mln zł.
(PD)

Os. Piastów
Autobus linii 482 powinien kursować nie tylko do przystanku „Mistrzejowice”, ale to pętli na os. Piastów - proponują radni z Dzielnicy XV. Argumentują, że w zwłaszcza północno-wschodniej części dzielnicy pojawia się coraz więcej zabudowań. W rezultacie wzrost liczby mieszkańców przełoży się potrzeby komunikacyjne. W projekcie wniosku do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu radni „piętnastki” proponują poszerzyć linię 482 o przystanki Miśnieńska, Złotego Wieku, rondo Piastowskie, Kleeberga,

Popielidów, Kruszwicka, Piasta Kołodzieja do pętli na os. Piastów. Dyskusja na ten temat zaplanowana jest podczas jutrzejszej sesji Rady Dzielnicy XV, która rozpocznie się po godz. 17 w siedzibie „piętnastki” (ul. Miśnieńska 58).
(PD)

Os. Centrum
Wspólne budowanie huśtawki będzie zadaniem dla uczestników warsztatów majsterkowania z okazji Dnia Ojca, które w piątek zaplanowano w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) w godz. 17-18.30. Do powstania huśtawek zostaną wykorzystane palet oraz meble ogrodowe. Warsztaty poprowadzi Michał Urbański, majsterkowicz pasjonat oraz ojciec Helki i Tadzia. Wstęp 1 zł.
(PD)

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 8. Czym jest ducka?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie