W Twojej dzielnicy

Redakcja
Fot. Andrzej Wiśniewski

Śródmieście
O sprawach dzielnicy piszą: Piotr Tymczak, tel. 12 61 99 308, i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Stare Miasto
W sobotę (8 lipca) Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na pokaz uzbrojenia i jego produkcji „Dzień powszedni w średniowiecznym obozie”. Pokaz odbędzie się w Barbakanie w godz. 11.30-17.30. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach cyklu „Średniowiecze da się lubić 2017”. To cykl spotkań zaplanowanych w lipcu i sierpniu, podczas których można się dowiedzieć jak wyglądało życie codzienne człowieka średniowiecza. W tym roku warsztaty powiązane są z wystawą „Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu”. Na wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy drogą mailową: info@mhk.pl
(TYM)

Grzegórzki
W ramach „Akcji Lato 2017” organizowanej przez MDK „Dom Harcerza” z ul. Lotniczej 1 jutro zaplanowano m.in. Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem „Szlakiem krakowskich legend”. Zbiórkę wyznaczono pod Barbakanem o godz. 10.30. Natomiast w godz. 10-13 odbędą się warsztaty plastyczne, a w godz. 10-14 turnieje tańca.
(TYM)

Prądnik Czerwony
64 proc. mieszkańców Prądnika Czerwonego chce wprowadzenia na terenie tej dzielnicy strefy płatnego parkowania - wynika z sondy przeprowadzonej na stronie internetowej „trójki”. 32 proc. biorących udział w sondzie jest przeciwko temu pomysłowi. Przypomnijmy, że część radnych z Prądnika Czerwonego chce płatnej strefy, bo już teraz mieszkańcy nie mają gdzie zostawić swojego samochodu. Problem dotyczy przede wszystkim okolic ronda Barei, ronda Meissnera oraz skrzyżowania al. 29 Listopada z ulicą Opolską. Wszędzie tam powstały biurowce. Ich pracownicy zastawiają autami wszystkie sąsiednie ulice.
(AM)

Krowodrza
O sprawach dzielnicy pisze: Małgorzata Mrowiec, tel. 12 61 99 208 i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Prądnik Biały
Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego zaprasza dzieci w wieku 8-12 lat na „Wakacje z Kościuszką”. Na tych zajęciach dzieci nie tylko będą mogły poznać tajniki pracy animatorów, ale także sami staną się bohaterami krótkich dzieł filmowych, ułożą ich scenariusz, stworzą scenografię i kostiumy. Warsztaty są bezpłatne. Zajęcia odbędą się w dniach 17-21 lipca w Zajeździe Kościuszkowskim (ul. Białoprądnicka 3) w godz. 9 - 15 i są bezpłatne.
(AM)

Krowodrza
Od 6 do 28 lipca w holu głównym Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3) będzie można oglądać wystawę „Ogród dziwny. Drzewa w miniaturach średniowiecznych”. Złożą się na nią wykonane wedle średniowiecznych technik miniatury, których wspólnym mianownikiem jest drzewo. Jak podkreślają organizatorzy, wyobraźnia średniowiecznego miniaturzysty jest ogromna. Nie znajdziemy dwóch takich samych drzew wśród niezliczonych zachowanych rękopisów. Czasem drzewa są dziwne, nie pasują do znanych nam roślin. Wszystkie jednak mają wiele uroku. Otwarcie zaplanowano dziś o godz. 17, a w następnych dniach będzie ona czynna w godzinach otwarcia biblioteki.
(MM)

Bronowice
Sesja Rady Dzielnicy VI Bronowice odbędzie się 13 lipca o godz. 18 w siedzibie „szóstki” przy ul. Zarzecze 124 A. Radni m.in. wydadzą opinię w sprawie projektu budowy siłowni na wolnym powietrzu przy ul. Tetmajera. Zaopiniują również propozycję nowej organizacji ruchu na ul. Racheli oraz projekt doposażenia istniejącego ogródka jordanowskiego przy ul. Krzywy Zaułek.

Na sesję rady dzielnicy może przyjść każdy zainteresowany mieszkaniec.
(MM)

Podgórze
O sprawach dzielnicy piszą: Paulina Szymczewska, tel. 12 61 99 306, i Arkadiusz Maciejowski, tel. 12 61 99 138

Podgórze
W najbliższą niedzielę (9 lipca) o godz. 16 w kościele św. Józefa przy Rynku Podgórskim odbędzie się kolejny z cyklu letnich podgórskich koncertów. Od lat cieszą się one zainteresowaniem melomanów, nie tylko wśród mieszkańców Podgórza i Krakowa, ale także turystów coraz częściej odwiedzających Rynek Podgórski. Skład najbliższego niedzielnego koncertu to: Ewa Boreczko - sopran, Jakub Choros - organy. W programie utwory takich artystów jak: J.S. Bach, T. Albinioni, G. F. Haendel , F. Schubert, G. Caccini , M. Lorenz, J.N. Lemmens, A. Lloyd Webber, W. Kilar. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
(ARM)

Dębniki
Jeszcze tylko do 7 lipca (piątek) można składać wnioski dotyczące sporządzanego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Skotniki - Północ”. Wnioski można m.in. wysyłać pocztą na adres: Urząd Miasta Krakowa, Biuro Planowania Przestrzennego, ul. Józefa Sarego 4, 31-047 Kraków. Szczegóły dostępne są na stronie www.dzielnica8.krakow.pl.
(ARM)

Bieżanów-Prokocim
Radni z dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim zamierzają wnioskować do urzędników z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu o utworzenie przejścia dla pieszych na ul. Wlotowej, na wysokości bloku numer 4. Przekonują, że dzięki takiej inwestycji zdecydowanie zwiększyłoby się bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu.
(ARM)

Łagiewniki
Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu informują, że jutro powinna się zakończyć naprawa nawierzchni ul. Bogdanowicza oraz przylegającego do niej chodnika.
(ARM)

Nowa Huta
O sprawach dzielnicy pisze: Marzena Rogozik, tel. 12 25 96 444

Czyżyny
Dzielnica XIV zaprasza dzieci i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 na os. Dywizjonu 303, blok 66. Zajęcia w okresie wakacyjnym będą prowadzone pod opieką wykwalifikowanego trenera w ramach akcji „Lato na boisku”. Za darmo można poćwiczyć na boisku przez cały lipiec, od poniedziałku do piątku - w godzinach 9-13.
(MR)

Mistrzejowice
Mieszkańcy Dzielnicy XV mają szansę zapoznać się z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Mistrzejowice - ks. Kazimierza Jancarza”. Dokument jest do wglądu w biurze planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Józefa Sarego 4 lub w wersji elektronicznej na stronie internetowej: bip.krakow.pl. O szczegółowe informacje można zapytać przedstawiciela zespołu projektowego na dyżurze w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8-10 oraz we wtorki - w godz. 13.30-15.30. Dyskusję publiczną na temat projektu planu dla tej części Mistrzejowic zaplanowano na 20 lipca o godz. 15.30 w Sali Portretowej magistratu przy placu Wszystkich Świętych 3-4. Uwagi do dokumentu mieszkańcy mogą składać do 7 sierpnia. Więcej informacji na stronie internetowej: bip.krakow.pl.
(MR)

Bieńczyce
Radni z Bieńczyc chcą powołać nową komisję w Radzie Dzielnicy XVI - do spraw seniorów. Komisja miałaby się zająć współpracą z MOPS, domami i ośrodkami kultury oraz Radą Miasta Krakowa, a także zabieganiem o kursy dla seniorów 65+ i tworzeniem dla nich programów aktywizacji. O jej powołaniu radni zadecydują na sesji - jutro (6 lipca) o godz. 17.30 w siedzibie Rady Dzielnicy XVI Bieńczyce na os. Kalinowym 4.
(MR)

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 11. Kim są akademicy?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie