W Twojej dzielnicy

Redakcja
Fot. Anna Kaczmarz

Śródmieście
O sprawach dzielnicy piszą: Piotr Tymczak, tel. 12 61 99 308, i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Stare Miasto

Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana z ul. Krupniczej 38, w ramach cyklu „Rodzinny Kraków”, zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat z opiekunami na spotkania w terenie „Odkrywamy sztukę. Odkrywamy Kraków”. Najbliższe odbędzie się w sobotę (1 kwietnia) o godz. 13. Zbiórkę wyznaczono na placu św. Marii Magdaleny. W trakcie spotkań mali uczestnicy i ich opiekunowie w towarzystwie historyka sztuki poznają krakowskie zabytki i ciekawe miejsca. Tym razem zaplanowano odkrywanie historii i budowli dawnego Okołu. Kolejne spotkanie wyznaczono na 22 kwietnia (sobota) o godz. 13 (zbiórka na rogu ul. Pijarskiej i ul. św. Jana). Jego tematem będą rośliny, zwierzęta i godła na domach krakowskich.
(TYM)

Grzegórzki

Dziś o godz. 16.30 w Sali Portretowej Urzędu Miasta Krakowa odbędzie się dyskusja publiczna na temat projektu planu miejscowego „Rejon Alei Ignacego Daszyńskiego”. To szczególna przestrzeń Krakowa nie tylko ze względu na położenie w jego centrum, ale przede wszystkim na atrakcyjność sąsiedztwa bulwarów wiślanych. Objęcie tego terenu planem miejscowym ma pozwolić na to, aby zapobiec niekorzystnym przekształceniom obszaru, jakie potencjalnie mogą nastąpić w wyniku indywidualnych decyzji dotyczących nowej zabudowy.
(TYM)

Prądnik Czerwony

Integracyjny Klub Kultury Olsza przy ul. Stanisława ze Skalbmierza 7 zaprasza na pierwsze spotkanie w ramach Klubu Podróżnika, które odbędzie się w piątek (31 marca) o godz. 17.30. W programie: dyskusja o Iranie połączona z pokazem slajdów. Spotkanie poprowadzi Krystyna Maciurzyńska, wstęp wolny.
(AM)

Krowodrza
O sprawach dzielnicy pisze: Małgorzata Mrowiec, tel. 12 61 99 208 i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Prądnik Biały

Zarząd Dzielnicy IV zaopiniował negatywnie przeniesienie kapliczki, która obecnie jest usytuowana na rogu ulic: Chełmońskiego i Stachiewicza. Zamierza ją przenieść deweloper. Radni argumentują że kapliczka znajduje się w tym miejscu od kilkudziesięciu lat. „Rada Dzielnicy nie widzi potrzeby przestawiania zabytkowej kapliczki, wpisanej w tradycję lokalnej społeczności. Tego typu elementy, choć niewielkie, nie powinny ulegać presji deweloperskiej. W ocenie radnych z „czwórki” pewne tradycyjne elementy przestrzeni publicznej powinny być wkomponowywane, a nie przestawiane na życzenie inwestorów. Usunięcie kapliczki z dotychczasowego miejsca odebrane zostałoby jako wyraz wandalizmu krajobrazowego” - napisali radni w uzasadnieniu uchwały w tej sprawie.
(AM)

Krowodrza

Dziś o godz. 17.30 w filii nr 21 Biblioteki Kraków (ul. Królewska 59) odbędzie się spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy”. Temat: „Łobzów: pałac, park, przestrzeń wspólna”. Organizatorzy przypominają, że właśnie w Łobzowie powstała pierwsza letnia rezydencja królewska w Polsce i przez wieki pielęgnowano tu królewski ogród. Zostanie też przedstawiony pomysł lepszego udostępnienia tego terenu mieszkańcom i stworzenia strefy uspokojonego ruchu między Uniwersytetem Pedagogicznym a pałacem. Gościem spotkania będzie dr hab. Anna Kantarek, profesor Politechniki Krakowskiej, kierownik Zakładu Przestrzeni Urbanistycznych.
(MM)

Zwierzyniec

W Klubie Kultury Przegorzały (ul. Kamedulska 70) jutro o godz. 18 odbędzie się „Francuskie rendez-vous” - wieczór, który pozwoli przenieść się w świat kultury francuskiej.
(MM)

Podgórze
O sprawach dzielnicy piszą: Paulina Szymczewska, tel. 12 61 99 306, i Arkadiusz Maciejowski, tel. 12 61 99 138

Podgórze Duchackie

Seniorzy (emeryci, renciści), którzy są mieszkańcami Dzielnicy XI Podgórze Duchackie, mogą korzystać z basenu w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym „Kurdwanów Nowy” przy ul. Wysłouchów 34a. Są dla nich zarezerwowane terminy na bezpłatne pływanie rekreacyjne - w każdą niedzielę w godz. 9-10 i 10-11. By wejść na basen, należy okazać dokument potwierdzający fakt zameldowania na terenie Dzielnicy XI i legitymację emeryta lub rencisty. Każdy senior jednorazowo może skorzystać tylko z jednej godziny basenu.
(PSZ)

Swoszowice

W Dzielnicy X Swoszowice jutro odbędzie się sesja - o godz. 18.15 przy ul. Inicjatywy Lokalnej 5. Sprawy, jakimi tym razem zajmą się radni, to m.in.: wniosek do prezydenta Krakowa o zmianę granicy między Dzielnicami X i VIII (w rejonie os. Kliny), korekta listy zadań dofinansowywanych z budżetu dzielnicy, zaopiniowanie koncepcji budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Orzechowej i Zawiłej, a także koncepcji budowy stacji telefonii komórkowej przy ul. Grzepskiego. Sesje są otwarte dla mieszkańców. Każdy może przyjść, śledzić obrady, porozmawiać z radnymi, zgłosić swoje uwagi, wnioski itp.
(PSZ)

Zabłocie

Do publicznego wglądu wkrótce zostanie ponownie wyłożony projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Skład Solny”. Obejmuje on obszar o powierzchni 0,87 ha, w rejonie ulic Na Zjeździe i Kącik - tam, gdzie stoi budynek XVIII-wiecznego magazynu solnego. Znajdował się on na najstarszym trakcie solnym z Wieliczki w kierunku południowym. Plan miejscowy ma chronić ten zabytek. Będzie on wyłożony do wglądu od 3 kwietnia do 4 maja. Dyskusję publiczną nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie zaplanowano na 13 kwietnia, a uwagi do niego zainteresowane osoby będą mogły składać do 18 maja.
(PSZ)

Nowa Huta
O sprawach dzielnicy pisze: Piotr Drabik, tel. 12 61 99 257

Wzgórza Krzesławickie

Dziś o godz. 18 w Młodzieżowym Domu Kultury Fort 49 (os. Na Stoku 27b) zaplanowano kolejną w tym roku sesję Rady Dzielnicy XVII. Wśród punktów jakie znalazły się w porządku obrad znajdzie się m.in. wniosek do prezydenta Krakowa o wpisanie do miejskiego Wieloletniego Planu Inwestycyjnego modernizacji oświetlenia. Radni proponują, żeby programem objąć m.in. ul. Kamberskiego, os. Na

Stoku, ul. Lubocką, Przebindowskiego, Sybiraków i Łuczanowicką. Według szacunków zaprojektowanie i wykonanie inwestycji może kosztować ok. 320 tys. zł.
(PD)

Nowa Huta

Mieszkańcy Dzielnicy XVIII skarżą się na stan drzew rosnących wzdłuż ul. Igołomskiej oraz linii tramwajowej od kopca Wandy do skrzyżowania z ul. Szymańskiego. Ich zdaniem łamliwe i uschłe gałęzie stwarzają ciągłe zagrożenie dla pasażerów oczekujących na przystanku. Zarząd Zieleni Miejskiej odpowiada, że po lutowej wichurze złożył wniosek o usunięcie 10 topoli, które bezpośrednio zagrażają ludziom i mieniu. Ponadto urzędnicy ZZM zamierzają jeszcze usunąć siedem innych topoli rosnących wzdłuż ul. Igołomskiej. W ciągu tej drogi w zeszłym roku ZZM poddał pielęgnacji 135 drzew.
(PD)

Osiedle Zgody

Jak przygotować papierową wiklinę oraz krok po kroku wykonać z niej ozdobny kwiat? Odpowiedzi m. in. na takie pytania padną podczas spotkania z cyklu „Anty-nuda”. Dziś o godz. 17 w Klubie Herkules (ul. Karaszewicza-Tokarzewskiego 29) zaplanowano warsztaty na temat projektowania z wikliny papierowej. Każdy z uczestników opuści spotkanie z samodzielnie wykonaną pracą. Wstęp - 5 zł.
(PD)

Co w Polsce drożeje najszybciej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie